Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Олександра Кужель: «Не було жодного президента, до якого ставилися б Із таким презирством»

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

Олександра Кужель: «Не було жодного президента, до якого ставилися б Із таким презирством»

Ще рік тому Олександра Кужель безапеляційно заявляла: «Я більше нікому не служитиму». Значною мірою ці слова стосувалися Сергія Тігіпка, заступником якого вона працювала в партії «Сильна Україна». Після того, як п. Тігіпко пішов працювати віце-прем’єром в уряд Миколи Азарова та «злив» свою політичну силу Партії реґіонів (ПР), п. Кужель пішла, голосно грюкнувши дверима. Зараз же вона зайшла у Верховну Раду (ВРУ) за списком Об’єднаної опозиції (ОО).

Те, що пишуть, нібито опозиції наплювати на Юлю, — брехня
— Кажуть, що ваша фракція може розколотися на «Фронт змін» і «Батьківщину». Наскільки опозиція зараз монолітна?
— Не бачу для цього жодних передумов. Для мене був надзвичайно важким період після поспішної заяви Анатолія Гриценка про необхідність складання мандатів. Я була однією з тих, хто багато зробив для того, щоби п. Гриценко приєднався до ОО. І п’ять місяців, які ми разом працювали, у нас жодного разу не було якихось неузгоджених дій. Анатолій Гриценко не погоджував своєї заяви ні з ким. Він надіслав смс-повідомлення із цього приводу й того ж дня написав про це у «Фейсбуці». Й усіх поставив перед доконаним фактом.
— Це питання досі висить у повітрі?
— Ні, не в повітрі. Воно перебуває в юридичній площині. Обнуління списків — технічно нездійсненне, тому що не існує юридичного механізму, здатного це забезпечити. Отже, єдиний реальний, можливий у рамках чинного правового поля варіант — складання мандатів. Для того, щоби їх скласти, потрібно, аби це зробили «Батьківщина», «Свобода» й УДАР, причому одночасно. Повинно бути не менше за 150 мандатів.
— Маєте на увазі нескладення присяги?
— Ні, склав присягу, отримав мандат – і поклав. Чому саме так? Тому що спочатку кожен із 250 списочників «Батьківщини», «Свободи» й УДАР плюс кожен із 250 мажоритарників від цих політсил має власноруч написати заяву про складення.
— Яка позиція Юлії Тимошенко в цьому питанні? Розповідають про її листи, які не були опубліковані…
— Можу сказати лише те, що знаю. У списку я тільки завдяки Юлії Володимирівні. Вона мене особисто запросила, а з’їзд підтримав. Я не є членом жодної партії. Не знаю, чи варто про це говорити, але я вже тривалий час фактично не сплю. Хочу зрозуміти, що можна зробити, щоби припинити це ганебне безчинство над Юлією Тимошенко. Навіть люди, які її тисячу разів не люблять, навіть урядові мужі в оцінці її судового процесу є одностайні. Усі кажуть одне: «Те, що робить Янукович, не гідне не лише звання глави держави, але й звання людини». Те саме люди відчувають, стежачи за судилищем над Юрієм Луценком. Немає наказу від Юлі. Є її бачення. І ситуація: їй пропонують, вона відповідає. Тому те, що пишуть, нібито опозиції наплювати на Юлю, є брехнею, вигідною лише для певних деструктивних сил.
— Тобто, із її думкою рахуються?
— Її думка — вирішальна при ухваленні рішень. Юлія Володимирівна завжди була лідером, безперечним лідером і залишається ним. І вона передала своє бачення: керівник партії — Олександр Турчинов, керівник фракції — Арсеній Яценюк. Для мене це є цілком нормальний варіант. Я – безпартійна, але відразу написала заяву до фракції. А якщо не єдиною фракцією працювати, то навіщо я п’ять місяців їздила, переконувала людей? Адже головне, у чому вони докоряли демократичним силам під час передвиборної компанії, — це нездатність до об’єднання й до роботи в єдиній команді.

У Януковича більше немає урядової команди
— Чи існує глобальний задум вивести Олега Тягнибока в другий тур президентських виборів 2015 року разом із Януковичем як свідомо програшного кандидата?
— Це навіть не припущення. Хіба Янукович не пам’ятає, яке завдання відпрацьовували на президентських виборах 1999-го? Основним завданням було, щоби Леонід Кучма пройшов у другий тур із Петром Симоненком. А невже якісь політтехнологи нові з’явилися зі свіжими ідеями чи народ змінився? Але мені здається, що Янукович не дотягне до 2015 року, перш за все, з огляду на економічну ситуацію.
— Яким чином це відбудеться?
— У кожної людини має бути почуття самозбереження. У Віктора Ющенка воно було. Він же з Януковичем швидко все підписав і продав усіх набагато раніше. Зате забезпечив собі недоторканність. Янукович – не бідна людина. Ну, скільки в житті треба? Усе одно голий приходиш у цей світ, голим його й покинеш. На його місці правильно було би зараз оголосити перевибори, нехай це була би його особиста ініціатива. Раз така ситуація, така недовіра та ненависть, йому треба запропонувати: проведімо перевибори. Випустити Юлію Тимошенко й звернутися до народу з пропозицією обрати собі президента. Адже він так упевнений, що працює добре, то чого боятися? Тим більше, що в нього капіталу тут немає, усе вже завбачливо виведено за межі країни. І він будь-якої миті може сісти на літак і полетіти.
— Як гадаєте, чи буде зміна прем’єр-міністра та Кабміну?
— У Януковича більше немає урядової команди, яка би виконала написану фірмою Мак-Кензі програму. Я цю програму дивилася, вона – дуже класна. Але для того, щоби це робити, потрібно любити людей, а в них там інше. Були статті про те, що «середні» олігархи переживають, розуміючи, що крупним уже ділити нічого, тож скоро почнуть пожирати їх. Це відчуття небезпеки існує в усіх — зі самої гори до самого низу.
— Розповідають, що про такі побоювання казав Тігіпко…
— Він правильно робить, що боїться. У мене немає злості на Сергія Леонідовича, немає образ якихось, нічого. Тільки глибоке розчарування. Мені його по-людськи шкода. Шкода, коли людина не реалізувала можливостей, даних їй Богом. Бо якби він почекав два рочки, не побіг працювати в цей Кабмін, то зараз завів би найбільшу фракцію в парламент і з повним правом претендував би на посаду прем’єра. Я ж розумію, що йому там незатишно. Може, він просто змирився із цим і йому комфортно поруч із Колесніковим і Бродським? Але я знаю, що він любив по-іншому працювати.
— Але ці побоювання продиктовані посиленням «сім’ї» Януковича. Ця група буде й надалі зміцнюватися?
— А іншого виходу немає. Жодної іншої групи не буде. Так не буває, якщо два роки гребти виключно під себе, то чого це раптом зупинятися й давати можливість підгребти комусь іще? Чому пристрілюють собаку, яка вкусила до крові та відчула її смак? Тому що тварина, хоч раз відчувши смак крові, стає смертельно небезпечною. Вона буде нападати знову й знову, якщо цього не припинити. Так от: вони цей смак уже відчули.

Президент вчинив два злочини проти народу
— У сланцевому газі сидить інтерес «сім’ї»?
— Так. Вони 15 % будуть довічно отримувати на нашій із вами смерті. 2005 року в Севастопольському університеті ядерної енергії вчені показували мені знімок Чорного моря з космосу. По всьому чорноморському узбережжю затоплено контейнери з хімічними відходами, які дуже сильно «фонять». Їх було затоплено, по-моєму, до війни або відразу після війни. Контейнери дотепер там, а влада воліє цієї проблеми «не помічати».
А уявіть, якщо зараз шельф почнуть розробляти зі застосуванням технології гідророзриву? Що станеться? Екологічна катастрофа?! Ці хімічні речовини перебувають зараз у контейнерах, їх не можна переміщати. Ізолювати їх можна тільки шляхом будівництва укриттів над кожною ємністю. А якщо почнуть підривати шельф, хто відповідатиме за наслідки? Наполягаю, що Янукович вчинив два злочини проти українського народу, за які він повинен відповідати перед міжнародним судом — це створення земельного банку й дозвіл на видобуток сланцевого газу.
— А яка схема в Земельному банку?
— Дуже проста. І прийнятий мораторій на продаж землі абсолютно нічого не вирішує. Після того, як «сім’я» за підтримки 30 сонних депутатів уночі створила Земельний банк, стало зрозуміло, що ні купувати, ні продавати ніхто нічого не хотів. Вони вже все й так забрали. Землі вже немає. Що ввійшло до статутного капіталу? Усі сільськогосподарські землі. До моменту підписання цього закону всі сільськогосподарські землі, не внесені до кадастру, отримують статус державних. Нагадаю, що кадастр уже заповнений максимально на 70 %. Тобто, немає тепер земель громади — сільської ради, міської ради, усе це увійшло в Земельний банк.
«Сім’я» та її найближче коло — уже фактичні власники цієї землі. Далі в статутний фонд увійшли всі заповідні землі. А третя складова — дно територіальних морів. Води з морів вони не можуть взяти, позаяк моря за Конституцією належать народу. А дно територіальних вод — будь ласка, на нього в Основному законі заборони немає. А це – і шельф з покладами корисних копалин, і, що важливо, акваторії портів. Зараз уже майже всі порти перебувають у концесії в «правильних» людей. Тепер кожен порт оголосить дно моря, що входить до портової акваторії, приватною власністю. І ми з вами ні те що на човнику, на матрацику не пропливемо. А кожен корабель, кожне судно, що проходить над «приватним» дном, буде платити будь-яку ціну, призначену власником. Коли ми їздили реґіонами, то в областях місцеві жителі розповідали, що кожному, хто хоче заручитися підтримкою «сім’ї», нібито було дане завдання — зібрати по 100 тис. га.
— Аж так?
— Так. Якщо хочеш, щоб із тобою рахувалися. У тебе є 100 тис. га — ти серйозна людина. Крім того, у кожному договорі прописано, що ви даєте згоду на те, що ваш пай буде закладений у банку. До речі, процес «консолідації» ми спостерігали в Донецькій області. Приїхала депутат Донецької облради в село й привезла зі собою акти на своє ім’я на всі будинки, розташовані в цьому селищі. Як це можливо, спитаєте ви? Виявляється, у селах люди рідко офіційно оформляють свої будинки. Просто всі живуть і знають, що цей будинок здавна належить такій-то родині, а сусідній — іншій. Вона скористалася правовим невіглаством жителів, і всі їхні будинки оформила на себе. Приїхала й каже: «У тебе 7 га та 7 га, загалом 14. Ти 7 га на мене переписуєш, я переписую на тебе твій дім. А не перепишеш — будинок спалю. За решту 7 га я тобі даю 2 тис. грн, унітаз і ванну». А ціна 7 га — десь 200 тис. грн.

Тільки нерозумний менеджер заганяє всіх у тінь
— Зараз дуже актуальна тема курсу валют. Як ви оцінюєте останні ініціативи Національного банку (НБУ) щодо введення податку на продаж валюти й обов’язковий продаж валютної виручки експортерами?
— Ці норми — просто абсурдні, їх навіть важко коментувати. Виробнику вони несуть смерть. А нам, звичайним громадянам… Ми, наприклад, вирішили відкласти гроші на відпочинок. А тут, не дай Боже, сталася біда, хтось захворів, терміново потрібні гроші на лікування. Ці відкладені гроші – наші, ми з них уже сплатили всі податки. І це наше право – вибирати, як кожен із нас буде розпоряджатися своїми грошима. Чому тепер, коли треба оплатити лікування, кожен із нас повинен із них чомусь іще раз заплатити 15 % додатково до всіх сплачених раніше нами податків? Отже, відразу, наприклад, у «Фейсбуці», відкриється група, де будуть здійснювати обмін – і нехай вони спробують людей вирахувати! Це їм не під силу, народ усе одно їх перехитрить. Тільки нерозумний менеджер заганяє всіх у тінь, а розумні та далекоглядні – просто не дають можливості цій тіні розвинутися. Якщо зараз нам скасувати податок на додану вартість, можна було би взагалі в податковій адміністрації залишити лише маленький департамент. Треба тільки ввести податок із продажу 5 %, можна навіть 3 %. Усе, жодного обліку. А так — Сергій Арбузов, голова НБУ, — це фінансовий директор «сім’ї», міністр внутрішніх справ — директор охоронного бюро «сім’ї», генеральний прокурор — юридичний відділ «сім’ї», голова податкової служби — податковий консультант «сім’ї». А Микола Азаров — менеджер «сім’ї». Чи є в мене довіра до НБУ як незалежного регулятора? Ні, втім, як і в усіх громадян України. Тому що про яку довіру може йти мова, якщо НБУ в передвиборний період витратив більшу частину своїх золотовалютних резервів і без дозволу ВРУ справив додаткові емісії?
— І багато?
— За цей рік, за оцінками фахівців, надруковано близько 20 млрд грн.
— І коли ця економічна ситуація, на вашу думку, дійде до точки кипіння?
— Вона вже дійшла. Коли питання стоїть про невиплату заробітної плати — усе, уже нижче нікуди. Перед виборами була заборгованість за зарплатою на мільярд. Будьте відповідальні перед людьми — погасіть цей мільярд. Таж ні, цей мільярд пішов на закупівлю камер для виборчих дільниць.
Розмовляв Сергій Щербина, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...