Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Олександр Турчинов: «Ядерна загроза з боку Росії — реальність»

Автор:

|

Червень 11, 2015

|

Рубрика:

Олександр Турчинов: «Ядерна загроза з боку Росії — реальність»

Олександр Турчинов
Секретар Ради національної безпеки й оборони України (РНБО) розповів про актуальні загрози для держави.
— Єнс Столтенберг, Генеральний секретар НАТО, нещодавно публічно висловив занепокоєння можливістю розміщення російської ядерної зброї в окупованій Автономній Республіці Крим (АРК). Чи реальною, на ваш погляд, є така загроза?
— Це занепокоєння, на жаль, має підстави. Російська Федерація (РФ) продовжує розгортати на території АРК додаткові наступальні системи озброєнь. Також триває активна робота з розміщення на півострові ядерної зброї та засобів доставки ядерних зарядів. Так, РФ здійснює конкретні кроки зі забезпечення на території окупованої АРК повноцінного функціонування відповідних баз 12-го Головного управління Міністерства оборони (МО) РФ. На це управління покладено завдання з підготовки до експлуатації та забезпечення боєприпасами з ядерними бойовими частинами сил Чорноморського флоту РФ.
За інформацією, яка є у нас, керівництво РФ має намір розгорнути в Криму полк бомбардувальників Ту-22М3, обладнаних для несення ракет із ядерними бойовими частинами, три дивізіони оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-К» та «Іскандер-М», у т. ч. укомплектованих ракетами з ядерними боєголовками. Крім того, на окупованій території Криму, РФ планує завершити створення потужної бази підводного флоту. Підводні човни озброять системою ракет, що мають також ядерні боєголовки з можливістю ураження наземних цілей на відстані 1,5-2 тис. км.
— Бачу, РНБО добре поінформована про військові плани Росії, зокрема про військову інфраструктуру РФ у Криму. А де саме в АРК планує розмістити Росія ядерну зброю та яку?
— На півострів уже доставлено десять одиниць оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер-М», які розташували в районі селища Щолкіного (мис Казантип) і Красноперекопська. Крім цього, МО РФ готується розмістити аналогічні комплекси поблизу міста Джанкоя і селища Чорноморського.
Водночас, активно відновлюється завод з удосконалення торпед і ракет морського базування у селищі Орджонікідзе (філія суднобудівельного заводу «Залив» неподалік Феодосії) із метою створення бази з обслуговування ядерного озброєння флоту. Інтенсивно зміцнюється периметр об’єкта і його оснащення сучасними видами охоронної сигналізації.
Фахівці 12-го Головного управління МО РФ вивчають можливість тимчасового збереження ядерних бойових частин для оперативно-тактичного озброєння на флотських арсеналах Севастопольської військово-морської бази та на складах ракетно-артилерійського озброєння військового аеродрому «Гвардійське». З метою інфраструктурного забезпечення авіаційної компоненти ядерних сил у Криму російське командування приділяє особливу увагу ремонту та модернізації злітно-посадочних смуг на авіабазах «Гвардійське», «Бельбек» і «Джанкой» для прийому та базування бомбардувальників Ту-22МЗ, оснащених керованими ядерними бомбами нової модифікації й ракетами «повітря-земля» Х-15 (у перспективі Х-102).
Російські військові вже відновили летовище у селищі Кіровську для проведення випробувань нових зразків авіаційних озброєнь, зокрема на базі ракет класу «повітря-земля» Х-15 та Х-102. У січні ц. р. в АРК прибули багатофункціональні винищувачі Су-30.
Нам відомо також про те, що для підтримання постійної бойової готовності систем доставки ядерних зарядів планується відновити два базових комплекси з обслуговування ядерної зброї — у Балаклаві й Феодосії. Ще у квітні-травні 2014-го, одразу після анексії Криму, російське командування проінспектувало об’єкт «Феодосія-13» з метою проведення відновлювальних робіт. Такі роботи вже ведуться. Об’єкт «Феодосія-13» розташований на відстані 18 км від Судака у напрямку Коктебеля, це — тунель у скельній породі протяжністю понад 2 км зі запасним виходом. Використовувався для зберігання ядерних боєзапасів для артилерії та бойових кораблів Чорноморського флоту РФ.
У червні 2014-го біля Феодосії було розгорнуто ешелоновані засоби протиповітряної оборони, які містять мобільні системи протиповітряної та протиракетної оборони «С-400» (дальній ешелон) та «Панцир-С1М» (ближній ешелон). Уже завершено формування дивізії протиповітряної оборони з базуванням у Севастополі.
Окрім того, російські військовики почали розгортання біля селища Резервного берегових ракетних комплексів «Бал» і «Бастіон». Останній може бути оснащений ядерною боєголовкою, здатною уражати цілі на відстані до 600 км, тобто фактично загрожуватиме значній частині акваторії Чорного моря.
— Які міжнародні договори та власні зобов’язання порушить РФ у разі розміщення ядерної зброї в Криму?
— Росія вже порушила міжнародні зобов’язання, здійснивши ретельно сплановане захоплення й анексію АРК, скориставшись тим, що в Україні після падіння режиму Януковича майже не було армії та силових структур. Усе, в т. ч. сама система центральної та реґіональної влади, рік тому треба було відновлювати фактично з нуля.
1994 року Україна зробила безпрецедентний крок — відмовилася від ядерного арсеналу, до речі, третього за величиною у світі в обмін на гарантії безпеки з боку РФ, США і Великої Британії. У підписаному 5 грудня 1994-го Будапештському меморандумі одна зі сторін — Російська Федерація, що стоїть першою у переліку країн-підписантів, – зобов’язалася «поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України», а також «утримуватися від погрози силою або її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, окрім як із метою самооборони або будь-яким іншим чином, згідно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй (ООН)».
Аґресія Росії, окупація нашої території та реалізація Росією наступальних ядерних програм із розгортанням їхніх складових на українській землі безпосередньо порушують без’ядерний статус України, умови Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та штучно виводять Україну за межі цього договору.
Крім того, відбувається цинічне порушення Росією статей 1-3 і 6-8 Заключного акту Наради з безпеки та співпраці в Європі, згідно з яким, держави-учасниці взяли на себе зобов’язання «поважати суверенну рівність права, суверенітет і територіальну цілісність один одного», «поважати право вільно обирати та розвивати свої політичні, соціальні, економічні та культурні системи», «утримуватися від застосування сили або погроз силою, спрямованих на порушення територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави». Аналогічним чином грубо порушено основоположні статті Статуту ООН, Лісабонського протоколу від 1992 року, а також зобов’язання РФ як члена МАГАТЕ.
— Які кроки в такій ситуації буде змушена зробити Україна, щоб убезпечити власну територію й людей?
— Перше і найголовніше, що ми робимо, — це відновлення і зміцнення українських Збройних сил, побудова дієвої системи національної безпеки й оборони, відродження потужного військово-промислового комплексу. Ми посилюємо оборону кордону від аґресора. Крім того, не порушуючи міжнародних угод, відновлюємо наш ракетний щит, головне завдання якого — оборона від аґресії РФ. Щоби реально протистояти безумцю, котрий погрожує світу потужним ядерним потенціалом, самих зусиль нашої країни недостатньо. Потрібна взаємодія та системна координація зусиль усіх провідних держав світу. Це повинен бути комплекс економічних, політичних і військових заходів.
— Але, можливо, ті, хто дотримується політики умиротворення аґресора, мають задуматися над тим, який вплив матиме імовірне розміщення російської ядерної зброї в Криму на європейську та євроатлантичну безпеку?
— Те, що анексія АРК істотно посилила військові спроможності РФ і суттєво змінила баланс військових сил у Чорноморському та Середземноморському реґіонах, розуміють усі наші партнери. Але поки що ніхто не йде далі за заяви і «висловлення глибокої стурбованості».
Але в усіх нас є історичний досвід, що політика умиротворення аґресора апріорі не може закінчитися нічим добрим. Вона призводить лише до зростання воєнної загрози та до руйнування системи колективної безпеки. В т. ч., до збільшення ризиків повномасштабної війни зі застосуванням ядерної зброї, яка може бути останньою війною в історії людства і, взагалі, в історії цивілізації.
Готовність російського політичного керівництва до такої війни зайвий раз підтверджується його заявами щодо планів зі збільшення ядерного арсеналу. Чого лише варте вихваляння Путіна щодо можливості використати ядерну зброю в разі виконання нашими союзниками Будапештського меморандуму. По суті, ядерна зброя в АРК буде спрямована, в першу чергу, проти європейських країн. Крім того, реальна небезпека існує і для Туреччини, члена НАТО.
Загроза світові, яка зараз іде від РФ, потребує адекватної реакції та активних дій. Вважаю, що варто би було замислитись над тим, щоби додати до санкцій також блокування проходження їхніх військових кораблів через Босфор, відімкнення від системи SWIFT російської фінансової системи, що підтримує та фінансує як наступальні ядерні програми, так і терористів, а також зробити інші дієві кроки.
Україна зараз відіграє надзвичайно важливу, без перебільшення, історичну роль у світовій політиці. Ми — форпост протистояння цивілізованого світу відновленню імперії зла та її наступу на демократичний світ.
«Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply