Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Назар Холодницький: «За будь-якими мільярдними розкраданнями стоїть хтось із високопосадовців»

Автор:

|

Грудень 31, 2015

|

Рубрика:

Назар Холодницький: «За будь-якими мільярдними розкраданнями стоїть хтось із високопосадовців»

Назар Холодницький

Після реформи прокуратури злочини високопосадовців та оборудки на мільярди стали прерогативою Національного бюро розслідувань (НАБУ). Чи принесе робота детективів результат, залежатиме від Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та її очільника Назара Холодницького.

«На повну силу запрацюємо на початку лютого»
— Яким було ваше перше рішення на посаді?
— Знайти приміщення. Ми переглянули три адреси і вибрали будівлю ліквідованої Дніпровської екологічної прокуратури. Це приміщення найбільше підготовлене і, що важливо, — окреме. Це була моя вимога, щоб зменшити всілякі нюанси. Потім почався набір штату. Зараз у прокуратурі лише 12 працівників, тому хочу якомога швидше укомплектувати штат, щоб запустити роботу.
— Як наповнюється САП?
— Ми розпочали конкурс на 30 посад рядових прокурорів і процесуальних керівників, а також трьох прокурорів аналітично-статистичного відділу. У нас має бути шість відділів процесуального керівництва і два відділи статистики й аналітики. В кожному відділі буде по п’ять працівників. На повну силу прокуратура запрацює, коли закінчиться конкурс на рядові посади і буде укомплектовано штат, — десь на початку лютого.
— Скільки вже проваджень зареєстрували?
— Слідство ведеться приблизно в 40 карних провадженнях. Частину передали з Генеральної прокуратури (ГПУ). Через брак кадрів, керівником перших справ призначав себе і першого заступника Максима Грищука. За останні тижні роботи погодив більше 50 клопотань детективів.
— Відомі посадовці фігурують у цих провадженнях?
— Так, але хто конкретно — сказати не можу.

«Спіймають на хабарі — карне провадження і вирок»
— Чи радилися з директором НАБУ стосовно відкриття карного провадження як реакцію на заяву п. Саакашвілі?
— Михайло Саакашвілі звернувся зі заявою перевірити його на причетність до скоєння злочинів. В НАБУ аналізують отриману інформацію. Я бачу негатив у тому, що політики робитимуть PR-кампанії зі своїх походів у НАБУ та прокуратуру. Казатимуть: «Я подав заяву, давайте розслідуйте!» Але це — не серіал про лейтенанта Коломбо, який за одну ніч здатен знайти злочинця. Якщо образили, слід подавати до суду позов про захист честі та гідності. А закидати НАБУ та прокуратуру якимось заявами, щоб наплодити мільйон проваджень і засипати роботу НАБУ.
— А як розрізнити політичне переслідування, міжпартійні розбірки і боротьбу з корупцією?
— У нашій державі це важко зробити. Бо за будь-якими мільярдними розкраданнями на державних підприємствах стоїть хтось із високопосадовців. Хтось із них обов’язково представляє якусь політичну силу. Умовно назвемо їх «чорні» та «білі». Коли візьмемо когось із «чорних», будуть казати, що це — замовлення «білих». І навпаки. Але ми — не базар, щоб урівноважувати: впіймали «чорного», тепер треба взяти і «білого».
— Які будуть зарплати у ваших фахівців?
— Законом «Про прокуратуру» передбачено, що рядові прокурори мають отримувати близько 50 тис. грн на місяць. У керівників зарплата визначена у розмірі близько 60 тис. грн, у начальників управлінь — 65 тис., у мене — близько 80 тис.
— Як перевірятимете своїх підлеглих, чи буде у САП відділ внутрішньої безпеки?
— Такий відділ є в ГПУ, але планую дуже широко застосовувати інші заходи. Люди мають розуміти, що кожен їхній крок — під моїм скрупульозним наглядом. За часів генпрокурора Пшонки всі переживали за честь мундира, і коли траплялися ганебні вчинки, то намагалися звільнити заднім числом. Я орієнтую одразу, що ніяких задніх чисел не буде. Спіймають когось на хабарі — буде карне провадження і вирок.

«В житті не платив за жоден іспит»
— Побутує думка, що «з вулиці» дуже важко потрапити в прокуратуру, бо тут працюють чиїсь сини, племінники й онуки. Як влаштувалися в органи?
— В Україні прийнято вважати, що посадовець має бути чийсь. Мене з ким тільки не пов’язували — і з колишнім прокурором Київської області Гайсинським, з колишнім заступником генпрокурора Голомшею. Один колись на роботу брав, а в іншого — три місяці працював у команді. У мене в сім’ї не було юристів, прокурорів, «волохатих лап». Мама 20 років пропрацювала на автобусному заводі, тато — електрик-поліграфіст. Під час вибору професії мені казали, що нереально вступити на бюджет юридичного факультету Львівського університету. Але чотири місяці інтенсивної підготовки та недоспаних ночей — і я був 113-й із 125 студентів, котрі потрапили на бюджетну форму навчання. В житті не платив за жоден іспит.
— А як потрапили в помічники до п. Голомші?
— Під час революції я ходив на Майдан. Уранці на роботу, де в суді підтримував обвинувачення бандитів, а увечері — туди. Я не соромився, що прокурорський працівник. Були моменти, коли посвідчення допомагало забрати когось із людей. На Майдані познайомився з п. Голомшею, почали спілкуватися. Я ж не знав, що він стане першим заступником генпрокурора. Потім із кадрів зателефонували, й я перевівся на посаду його старшого помічника. Підстав відмовлятися не було. Знову ж таки, я не платив ніяких грошей за посаду. Вважаю, що кар’єру допомогла зробити революція.
— Нещодавно до вас та п. Ситника було адресоване анонімне звернення лісників із проханням відреагувати на корупцію в галузі. Чи можуть стати такі звернення приводом для початку перевірки?
— Анонімні звернення за законом не можуть бути прийняті до розгляду. Лісникам потрібно відкрито заявити про корупцію, не боятися. Для початку треба хоча б прийти і написати заяву. Але не приводити з собою 300 телекамер. Бо такі PR-акції, зазвичай, не мають розвитку. Все має бути тихо, під чітким прокурорським керівництвом.
— Чи будете реагувати на журналістські розслідування?
— Журналістське розслідування є підставою для початку карного провадження. Гадаю, що реагувати будемо, але такі провадження розслідуються трошки інакше.

«Нікому не обіцяли служити, крім українського народу»
— У суспільстві є великі очікування від НАБУ і САП. Не боїтеся, що виникне розчарування, коли ловитиметься «маленька рибка»?
— Дрібних рибок у нас апріорі не може бути. Це — крупні лососі: судді, керівники органів прокуратури, міністри й їхні заступники, голови адміністрацій. Головне завдання антикорупційної прокуратури і бюро — не ефектність, а ефективність. Нашим ефектом будуть вироки в судах, а не просто затримання чи підозри.
— Напрацювання вже є?
— Зараз по деяких категоріях чиновників, підслідних НАБУ, здійснюються певні заходи. Гадаю, що перші результати будуть уже скоро. А ґрунтовніші наслідки з’являться пізніше, бо корупція у нас — віртуозна. Розумію, що суспільство очікує… Мені першого ж дня роботи дев’ятеро людей написали SMS: коли вже прем’єр буде сидіти в тюрмі. Я вивчав європейський досвід. У Румунії орган на кшталт нашого бюро кілька років тому заарештував і довів до суду справу діючого прем’єр-міністра, але перед цим вони більше семи років здійснювали розслідування.
— Враховуючи, що наші посадовці мають рахунки за кордоном, в офшорах, чи налагоджуєте співпрацю з іноземними колегами?
— Покладаємо великі сподівання на американських та європейських партнерів. У них є досвід, є бажання нам допомогти і найголовніше — є можливості. Американці нам допоможуть знайти та повернути відмиті кошти, вони знають, як це зробити. Саме цього й остерігаються наші корупціонери.
— Ваше завдання — боротися з корупцією у вищих ешелонах влади. А як вилікувати від цього націю?
— Корупція закладається, коли дитина бачить, як мама купує шоколадку і віддає її лікарю. Все починається з маленького. Треба міняти мораль, а для цього потрібно починати з себе. В Україні нікого не здивуєш, що діти генералів, котрі ніколи не працювали, живуть, як у Бога за пазухою. А наше завдання — щоб дивувалися. У кожної людини є страх. Якщо будуть знати, що НАБУ може увірватися раптово, то будуть боятися. Це — хороша ін’єкція. Ні я, ні п. Ситник нікому не обіцяли служити, крім українського народу. Коли ми зламаємо великі схеми та покажемо суспільству, що високопосадовці сядуть за злочини, нам повірять. Антикорупційний прокурор і директор НАБУ, на котрих немає впливу, не вигідні нікому. Буде опір олігархів і депутатів, котрі стоять за схемами.
Розмовляла Алла Шершень, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply