Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

Наталія Шевчук: «Предстоятель УАПЦ повів себе як Янукович»

Автор:

|

Серпень 20, 2015

|

Рубрика:

Наталія Шевчук: «Предстоятель УАПЦ повів себе як Янукович»

Наталія Шевчук

Нещодавно дві українські православні Церкви — Київського патріархату (УПЦ КП) й Українська автокефальна (УАПЦ) вступили в об’єднавчий процес, останнім етапом якого мав стати об’єднавчий собор 14 вересня. Перемовини проходили за посередництва Вселенського патріархату й обіцяли обом Церквам у випадку об’єднання визнання Вселенського патріарха. Для України таке об’єднання могло стати епохальною подією й означало б повернення до Києва вкраденої Москвою церковної незалежноcті. Втім, 8 липня УАПЦ відхилило усі пропозиції УПЦ КП. Наталія Шевчук обіймала посаду першого помічника митрополита Мефодія, покійного предстоятеля УАПЦ, а зараз відповідно є головою фонду його пам’яті.

«Досі перебуваю в шоці від того, що сталося»
— Ви були радником митрополита Мефодія. Тепер ви — мало не єдина людина в УАПЦ, котра не боїться публічно критикувати нового Предстоятеля…
— Я ніколи не була радником владики, лише його першим помічником. Помічники не визначають курс Церкви. Вони допомагають у його реалізації. Як віруюча людина я не можу чогось боятися, а покладаюся на Святу волю Господа. Як громадянин України маю свою точку зору та право її висловлювати. На жаль, недосвідченість нового предстоятеля, незнання ним церковного протоколу, етикету та відсутність професійної прес-служби, вкрай негативно позначилися не просто на репутації митрополита Макарія, а й на авторитеті самої УАПЦ, за що владика несе персональну історичну відповідальність. Блаженнійший Мефодій був унікальною особистістю: він був прогресивним, відчував час, оточував себе не чоловіками та жінками, а освіченими людьми, відданими українському православ’ю. Владика Макарій — людина з другого, провінційного, ешелону церковної влади. Свого часу він мені сказав: жінка в Церкві — це ніхто. Чому? — питаю я. А він процитував мені слова апостола Павла: «Жінка в церкві нехай мовчить».
— І що відчуває вчорашній радник глави Церкви, який сьогодні опинився в опозиції?
— Я не перебуваю в опозиції до Церкви чи до предстоятеля, а захищаю інтереси Церкви. Правду кажучи, я досі перебуваю в стані шоку від того, що сталося. Смерть владики Мефодія трапилася абсолютно несподівано. Як колишній помічник владики Мефодія, я б мала апріорі підтримувати нового керівника УАПЦ. Але не можу підтримувати людину лише тому, що вона посіла певну посаду. Владика Мефодій окреслив певний церковний курс. Ситуація в УАПЦ при ньому не була ідеальною, але була стабільною та прогнозованою. Церкві бракувало усього — коштів, медіа-впливу, освічених священиків. Та владика Мефодій докладав значних зусиль, аби поступово, крок за кроком, покращувати становище.
— Мабуть, постійно порівнюєте Мефодія та Макарія…
— Блаженнійший Мефодій для нас був передусім духовним батьком, вчителем. А владика Макарій — дуже енергійна людина, але він не спрямовує свої сили на користь Церкви. Митрополит Макарій ходить колами. Вчора він був «за» об’єднання з Філаретом. А сьогодні — «проти». Що буде завтра?

«Сказав: голосуватиму за Філарета, то голосуй»
— А яка ваша особиста позиція? Ви — «за» чи «проти»?
— Даруйте, але я що — єпископ? Брала участь у перемовинах? Керувати Церквою — справа владик і їхня відповідальність. Хочу нагадати митрополиту Макарію його власні слова. От переді мною роздруківка інтерв’ю владики онлайн-виданню «Духовна велич Львова». Питання кореспондента: «А ви готові поступитись, і соборовим рішенням затвердити предстоятельство патріарха Філарета?» Відповідь владики Макарія: «Я буду за нього голосувати!» Ну, то вперед, на собор і голосуй. Або поясни свою позицію. Скажи людям чесно: всі мої слова про об’єднання були піаром. Скажи чесно: я боявся, що предстоятелем можуть обрати освіченішого за мене митрополита Андрія.
— Нещодавно Синод УПЦ КП офіційно визнав, що діалог Київського Патріархату з УАПЦ «став неможливим»…
— Це — жорстке рішення, але воно — логічне. Владика Макарій вважав, що серіал «об’єднання» продовжать на другий сезон. І його таки продовжили. Але вже без зірки першого сезону. Як казав Лінкольн, можна весь час дурити когось, можна якийсь час дурити всіх, але не можна постійно дурити всіх. До позиції владики Макарія дослухалися. Але коли слів стало забагато, а їхніх зміст став взаємосуперечливим, його просто стали ігнорувати.
— У соціальних мережах написали, що тепер виникла нова конфесія — УАПЦ Московського патріархату (МП)…
— Бачу, що владика Макарій справді активно підігрує УПЦ МП. Але я категорично не погоджуюся, що моя Церква — це УАПЦ МП. Серед єпископів УАПЦ є патріоти, але вони не хочуть сваритися з митрополитом Макарієм і голосують «за» щоразу, коли він їх про це просить. Розумію цих владик. У них — стабільне життя і вони бояться, що УАПЦ може розколотися. У суспільстві існував запит на єдність. Владика Макарій відчув це і почав обіцяти об’єднати Церкви «наступного тижня». А коли Київський патріархат запропонував йому реально об’єднатися — нагло відмовився і тепер готується стати «мучеником» за «свободу та незалежність» УАПЦ.

«Макарій знехтував благословенням Варфоломія»
— УАПЦ — не лише владика Макарій, а яка позиція єпископату?
— Не бачу там якось позиції. «Владиці Філарету, — кажуть владики УАПЦ, — 86 років». Отже, мовляв, «краще об’єднатися з Київським патріархатом завтра, ніж сьогодні». Тобто після смерті Філарета. Але ця «вичікувальна» позиція не враховує позиції Константинополя, суспільства й української влади. Наші владики роками писали у Константинополь звернення з проханням легалізувати нашу Церкву, увести її до кола канонічних православних Церков світу. Нарешті Константинополь почав активніше вирішувати наше питання. Владика Макарій був у Константинополі. І там йому сказали: «Хочете визнання? Об’єднуйтеся з Київським патріархатом!» Наші владики зробили вигляд, що вони глухі і не чули поради ієрархів Вселенського патріархату. Іншими словами, знехтували благословенням патріарха Варфоломія.
На соборі 9 липня наші владики одноголосно відхилили усі пункти домовленостей комісій. Але ж це ж були не просто домовленості між УАПЦ та УПЦ КП. Це були домовленості, яких було досягнуто за сприяння Константинополя! Ви гадаєте, що патріарх Варфоломій та його ієрархи не зробили висновки з провалу перемовного процесу? Митрополит Макарій повів себе як Янукович. Робив вигляд, що об’єднується з УПЦ КП, а насправді набивав собі ціну у північних «братів».
— Священики звикли ховатися за авторитетом Біблії та Церкви…
— Але сучасне суспільство — далеко не наївне. Згадайте, що сталося з авторитетом патріарха Кирила. За часів Януковича Кирило був живим пам’ятником. А що думають про нього в Україні сьогодні? Коли в київських храмах УПЦ МП згадують ім’я Кирила, то люди масово виходять із храмів. І це — віруючі його рідного Московського патріархату! Так само блискавично може зійти нанівець і авторитет у суспільстві УАПЦ. Ви сподіваєтеся, що щира посмішка Макарія врятує УАПЦ? Цей «сільський гламур» у Києві не спрацює!
«Нас не влаштовують умови об’єднання», — кажуть наші єпископи. Але в очах суспільства — це «попівські розборки». Суспільству неважливо, на яких умовах об’єднаються Церкви. Для суспільства важливо, щоб у результаті виникла потужна та незалежна церковна структура. Наші владики кажуть, що їм не подобаються варіанти об’єднання, які запропонував Київський патріархат. А що пропонували ви? Наші владики — немов діти: «Не буду, бо не хочу». Але Церква — не приватна власність, тут немає «не хочу!». Не можеш керувати? До побачення! Звільняй місце достойнішому!
Тепер про позицію держави. Зверніть увагу на виступ Петра Порошенка на урочистому засіданні Всеукраїнської ради Церков із нагоди Дня хрещення Русі та 1000-ліття упокоєння святого князя Володимира. «Подолання розділення в українському православ’ї має стати справою насамперед вірян. Влада радіє, якщо намічається прогрес в об’єднавчих процесах, рівно як і засмучується, коли чиїсь дрібні амбіції віддаляють всіх нас від великої мети». Про чиї «дрібні амбіції» йшла мова? А чому Президент згадав вірян? Бо в умовах паралічу єпископату саме віряни мають будувати в Україні церковну єдність.
— Що буде далі?
— УАПЦ перетвориться з «третьої» за значенням православної юрисдикції на одну з маргінальних церковних структур. Владика Макарій, може, це і «переживе». А от що робитиме простий священик? Як йому тепер доводити свій патріотизм перед громадою? Як йому тепер боротися за виділення земельної ділянки? Де шукати спонсорів на будівництво храму? Наша Церква рухається на зупинку «зникнення».
Розмовляла Лана Самохвалова, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply