Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 8, 2020

Михайло Фоменко: «Щоб у збірної виходило все й одразу, на моєму місці повинен сидіти чарівник»

Автор:

|

Грудень 31, 2014

|

Рубрика:

Михайло Фоменко: «Щоб у збірної виходило все й одразу, на моєму місці повинен сидіти чарівник»

Михайло Фоменко

Минулий рік для національної збірної України з футболу був складним і вкрай неоднозначним. При вельми гарному результаті у відбірковому циклі Євро-2016 було помітно, що загальний рівень гри знизився й команда опинилася далеко від власного піку форми зразка 2013-го. Про ігрові проблеми, зміну поколінь і перспективи головної команди країни розповів головний тренер Михайло Фоменко.

Повинні поступально йти вперед
— Оцініть, будь ласка, 2014 рік загалом. Як він минув для збірної України?
— Нормально. Головною проблемою, яка супроводжувала нас увесь рік, була відсутність оптимального складу. Провідні гравці отримували травми. Сьогодні — одні не приїхали в команду, на наступний збір — інші. Зібрати всіх найсильніших фактично не вдавалося. У цьому й полягала головна проблема.
— Найгірше враження року — поразка від Словаччини в стартовому матчі відбору на Євро-2016. У чому бачите основну причину того програшу, що можна було зробити інакше?
— Не думаю, що в цьому матчі сталося щось надзвичайне. Хлопці викладалися, гра йшла напружено, зі взаємними шансами на успіх. У чомусь нам не пощастило. Причина поразки — ми не реалізували своїх моментів. Плюс припустилися низки грубих помилок в обороні.
Та я одразу побачив потенційну загрозу у збірній Словаччини. Погляньте, скільки в ній є гравців, котрі виступають за кордоном у різних національних чемпіонатах, і порівняйте з нашими можливостями. У нашому складі фактично самі представники вітчизняної прем’єр-ліги, а там майже всі — леґіонери. До речі, після нас словаки обіграли й збірну Іспанії.
— Чи можна вважати однією з основних причин цієї поразки надто малу кількість товариських матчів і вкрай низький рівень спаринг-партнерів (Ніґер, США та Молдова)?
— Ні, я не думаю, що це вплинуло на результат конкретного матчу зі Словаччиною. Ми ж чудово розуміємо, в який час живемо. Ситуація є складною і в країні, й у футболі. Суперники були ті, що були. І за допомогою ігор із ними потрібно було готуватися до офіційних матчів. Що ж до ігор з елітарними суперниками, то зараз до нас навряд чи хтось захоче поїхати. Якщо навіть УЄФА не допускає проведення матчів у Харкові, Дніпропетровську чи Одесі, то що вже казати про менеджерів провідних команд світу? Хто візьме на себе відповідальність везти команду в Україну? А ще є фінансове питання. Наприклад, за один товариський матч зі збірною Бразилії треба заплатити 5 млн USD.
— Після Словаччини, у трьох наступних матчах, збірна взяла максимум — дев’ять очок. А що ви можете відповісти скептикам, котрим не подобається рівень гри навіть команди, що перемагає?
— Гадаю, це пов’язано зі загальним рівнем нашого футболу. Наприклад, п’ять команд прем’єр-ліґи не може проводити свої матчі вдома, чотири з них — тренується на чужих базах, гравці живуть у готелях або чужих квартирах. Крім того, що це — некомфортно, дається взнаки велике психологічне навантаження. Хлопці стараються, викладаються на полі. Але те, що відбувається навколо, не може не відбиватися на них тією чи іншою мірою. Ми повинні поступально йти вперед і до цього прагнемо. Як показує результат, зараз ми — на правильному шляху.
— Очевидно, що команда почувається набагато комфортніше, коли грає «другим номером», віддаючи ініціативу супернику. Але в цьому відбірковому циклі всі суперники, крім Іспанії, сповідують схожий з українцями стиль. Які заходи вживаються, щоби посилити позиційну атаку?
— У мене до вас є зустрічне запитання: як грають наші клуби в єврокубках? Чи є в нас яскраво виражені атакуючі команди? Тренерський штаб збірної відштовхується від того, що є в клубах. І якщо гравці звикли до одного стилю гри, то змінити його протягом кількох днів — неможливо. Скільки років Рамос ставив гру «Дніпру»? Чотири роки. Скільки Маркевичу знадобиться часу, щоби побудувати нову команду? Щоб у збірної виходило все і відразу, на моєму місці повинен сидіти чарівник.

У команді грають ті, хто цього вартий
— У збірній є досить багато гравців, котрим дуже важко знайти альтернативу – Шевчук, Федецький, Ярмоленко, Коноплянка… Чи є у вас «план Б» у разі надзвичайних ситуацій із ними?
— Ми постійно працюємо над цим питанням. Тренерський штаб стежить і за іграми молодіжних національних команд, і за клубами. Є достатньо велика кількість гравців, котрих ми підпускаємо до складу. Є Сидорчук, Громов, Ковальчук, Ордець, Вернидуб, Пилявський. Вони — уже в обоймі збірної, і ми весь час за ними спостерігаємо. Як і взагалі за всіма гравцями з українським паспортом.
— Вік багатьох гравців основного складу — близький до критичного. Чи вам не здається, що мати такий віковий кістяк за півтора року до чемпіонату Європи — надто ризиковано?
— У команді грають ті, хто цього вартий. Зараз саме ці гравці є найсильнішими й тому мають місце в складі. Якщо вони за якимись критеріями перестануть нас влаштовувати, то їм на зміну прийдуть інші. Команді постійно потрібно вирішувати якісь завдання. І як і будь-який інший живий організм, вона весь час змінюється. Зараз вирішуємо завдання виходу у фінальну частину Євро-2016. І діємо силами, які є оптимальними нині.
— Чимало фахівців звинувачує вас у консерватизмі. Наприклад, ви постійно ставите до складу Зозулю. При цьому, ті ж Гладкий і Кравець у збірну або не залучалися, або не отримували ігрового часу…
— Консерватизм — це комплімент. Я ставлю тих, хто стабільно грає на високому рівні. Що ж до конкретних прикладів, то Гладкидобре проявив себе в клубі й потім не потрапляв до стартового складу. Кравець приїхав у збірну й отримав травму. Причин викликати їх і далі вже не було. Так, у них на певному етапі був ігровий підйом, але рівень майстерності визначається стабільністю. У їхній грі я поки що такого не бачу.
— У кожному з відбіркових матчів біля наших воріт була величезна кількість моментів. Добре, що у чудовій формі зараз перебуває воротар П’ятов. Багато в чому завдяки саме йому команда й зуміла виграти три із чотирьох матчів. Що відбувається з обороною?
— Нічого поганого не відбувається. Гравці припускаються помилок, ми їх розбираємо, указуємо на недоліки в кожному окремому випадку. Але й у іграх за клубні команди хлопці часто помиляються в обороні. Ми ж отримуємо гравців із клубів. Постійно закликаємо їх бути уважнішими на полі. Інших способів немає.
— Може, варто суворіше закликати?
— Швидше, переконливіше, ніж суворіше. Що переконливіше говориш, то краще це допомагає загальній справі.

Майстерності в крамниці не купиш
— На листопадові матчі ви викликали в команду Дениса Олійника. Наскільки він зараз задовольняє рівень збірної?
— Повністю задовольняє. Гравець досяг певного прогресу, й останні матчі збірної в році це засвідчили. Він не випадав зі загального рисунка, добре взаємодіяв із партнерами.
— Торік у прем’єр-лізі стало набагато більше гравців з українськими паспортами. Чи це полегшує вашу роботу?
— Головне — не кількість, а якість. На жаль, поліпшення якості за рахунок гравців, котрі поповнили лави клубів (замість тих іноземців, котрі виїхали з України. — Ред.), я не бачу.
— Водночас, рівень конкуренції за місце в складі в багатьох клубах знизився. Коли гравці приїжджали в команду в найкращих кондиціях — 2013-го чи 2014 року?
— Функціональний стан гравців не змінився. Ми вдячні клубам за те, що ті відряджають у збірну гравців, яким із цієї точки зору не можна висунути жодних претензій. Що ж до суто ігрових властивостей, то багато що залежить від самого гравця, але чимало — і від його клубу. У низці клубів зараз є проблеми, і гравці самі знижують до себе вимоги. Відповідно, падає й ігровий рівень. А майстерності у крамниці не купиш.
— Дуже багато є чуток про Ярмоленка, Коноплянку щодо інтересу до них із боку великих європейських клубів. З якоїсь причини у збірній вони рідко проявляють свої лідерські риси. Чи не вважаєте ви, що цих футболістів дещо переоцінюють?
— Цим гравцям насамперед варто визначитися з тим, чого вони хочуть самі. Бажають вони грати у своїх нинішніх клубах чи хочуть за кордон? І залежно від цього, повинні вибудовувати своє життя в подальшому. Домагатися чогось. У будь-якому разі, не стояти на місці. Щоби задовольняти вимоги сучасного футболу, необхідно постійно вдосконалюватися, багато над собою працювати.
— Чого очікуєте від 2015 року? Чи зможе команда обійтися в цьому відбірковому циклі без завжди проблемного й неприємного для нас плей-офф?
— Про конкретне місце в підсумковій турнірній таблиці зараз говорити не варто. Головне — потрапити на чемпіонат Європи. І ми над цим працюємо.
Розмовляв Кирило Стадниченко, УНІАН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply