Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 26, 2020

Маркіян Лубківський: «До середини травня ми будемо повністю готові приймати гостей Євро-2012»

Автор:

|

Лютий 09, 2012

|

Рубрика:

Маркіян Лубківський: «До середини травня  ми будемо повністю готові приймати гостей Євро-2012»

Здавалося, щойно вчора Україна та Польща отримали право на проведення чемпіонату Європи з футболу тоді ще далекого 2012 року. І ось уже до стартового матчу залишилося менш ніж півроку. Про те, як країна проведе Євро-2012 і що буде після нього, розповів Маркіян Лубківський, директор турніру УЄФА Євро-2012 в Україні.

Шанс показати себе

— Маркіяне Романовичу, на якій стадії готовності до проведення Євро-2012 перебуває Україна?

— Упродовж двох останніх років наша держава продемонструвала чималу наполегливість у підготовці до Євро-2012. Зараз готовність складає 90 %. Решта 10 % передбачають дуже інтенсивну роботу, причому за різними напрямами. Упевнено можу сказати, що до моменту проведення першого матчу країна буде готова на всі 100 %. Україна — молода держава з великими амбіціями, зокрема європейськими. Євро-2012 — це шанс показати себе, свої можливості на міжнародній арені. Щиро сподіваюся, що чемпіонат буде реальним поштовхом для нашої країни.

— Що саме ще належить зробити?

— Стадіони вже фактично готові. Залишилися питання організації операційної складової функціонування арен під час матчів. УЄФА посилив операційні команди стадіонів, запропонувавши свої експертні послуги щодо безпеки, а також щодо загального управління. Знову ж таки, потрібно враховувати той факт, що в Україні відбудуться найцікавіші матчі групового турніру — Німеччина, Англія, Франція, Нідердланди та Португалія гратимуть у нас. Традиційно команди цих країн супроводжують великі групи вболівальників. А це означає, що навантаження на летовища й українсько-польський кордон буде інтенсивним. Тому ми прораховуємо всі можливі сценарії, думаємо, як забезпечити безперешкодний рух людей через кордон, щоб усі могли вчасно потрапити на матч, а потім швидко вилетіти/виїхати на інший стадіон в Україні чи Польщі або ж повернутися до себе на батьківщину. Відповідно, має вагу й процедура перетину кордону. Також важливо, щоби люди, які не володіють українською мовою, могли отримати максимум інформації англійською.

— А якщо оцінювати готовність Києва, Донецька, Львова та Харкова, яке із цих міст найкраще підготоване до гідної зустрічі гостей?

— Очевидного лідера немає. Підготовка кожного міста має свою специфіку. У кожного є як сильні, так і слабкі сторони. Київ — столиця, місто, яке концентрує в собі найбільші ресурси (фінансові, транспортні, готельні тощо). Надзвичайно тішить, що вже завершено будівництво стадіону «Олімпійський». Відповідно, Київ міг би вважатися найбільш підготовленим. Але є ще чимало питань, які потребують вирішення вже найближчим часом. Великою перевагою є й наявність метрополітену, що допоможе вболівальникам потрапити в центр міста. Залишається відкритим питання, як вони покидатимуть стадіон. Як будуть доставлені в аеропорт, безпосередньо до терміналів. Потрібно все продумати й зробити так, щоб і людям було зручно, і не було надмірного навантаження на аеропорт Бориспіль.

Гарних рекордів ще буде багато

— Навантаження буде серйозне…

— Так. Під час проведення матчів Євро-2012 Київ може приймати 150—170 рейсів на день. У Донецьку також очікуємо близько 150 рейсів. А це означає, що за одну годину в летовищах буде здійснюватися до 20 movements — десять злетів, десять посадок. Відповідно, потрібно розрахувати кількість громадського транспорту, щоб уболівальники могли безперешкодно добиратися до центру міста. Але повернімося до Києва. У столиці, якщо говорити про готелі, немає проблем. Та до відома іноземців необхідно довести важливу інформацію, наприклад, про наявність номерів. Якщо ж говорити про Львів, то там теж немає проблем із розміщенням. Однак нам потрібно вирішити транспортні питання. Також необхідно вирішити проблему громадського транспорту у Львові, його там недостатньо для того, щоби здійснювати всі перевезення. Знову ж, ми не можемо відібрати його в городян, аби використовувати для перевезень уболівальників. Це було би неправильно. Тому Львів повинен забезпечити достатню кількість рухомого складу. У місті Лева завершується будівництво летовища. Стадіон уже провів перші контрольні матчі. Удосконалює свою роботу операційна команда на «Арені Львів». Облаштовується територія навколо неї.

— То довкола львівського стадіону не буде все таке сіро-похмуре, як зараз?

— Ні. Звісно, ні. По-перше, зараз усе здається таким сірим, оскільки на­дворі зима. По-друге, уже навесні почнемо оформлення не тільки стадіонів і аеропортів, а й міст. Усе буде дуже яскраво, барвисто, цікаво та привабливо. Тепер — стосовно Донецька. Там також завершується будівництво аеропорту. Зі стадіоном усе гаразд. Він — один із найкращих у Європі, причому як з архітектурної точки зору, так і з управлінської. На «Донбас Арені» працює найдосвідченіша операційна стадіонна команда в Україні. Головна проблема для цього міста — яким чином розмістити цільові групи УЄФА та вболівальників під час чвертьфінального й півфінального матчів. Триває робота над тим, як забезпечити людей якщо не проживанням у самому Донецьку, то можливістю дістатися туди, наприклад, із Києва й повернутися до столиці після матчу. Те ж стосується й Харкова. Ні Донецьк, ні Харків не є туристичними центрами. І було би неправильно набудувати там готелів під Євро-2012, які би потім простоювали. У Харкові споруджено стадіон. Що ж до летовища, то термінали побудовані й функціонують. Є питання ще до смуги та перону. Харкову також важливо завершити будівництво доріг навколо стадіону. Але до середини травня ми будемо вже повністю готові приймати й гостей, і команди, і цільові групи УЄФА. Звичайно, нам допомагатимуть волонтери. Уже сформовано команду добровольців із 5,5 тис. осіб, які працюватимуть за 20 напрямами в Україні та Польщі. В Україні, усупереч скептицизму навколо перспектив спортивного волонтерства, конкурс перевершив будь-які очікування та встановив небувалий рекорд — 24 тис. охочих на менш ніж 3 тис. місць.

— Цей чемпіонат уже багатий на рекорди…

— Це справді так. Крім волонтерської програми, це і фінальне жеребкування, яке ми проводили в грудні 2011-го. Ми пишаємося тим, що, за оцінкою УЄФА, воно стало наймасштабнішим і найорганізованішим за всю історію УЄФА та чемпіонатів Європи. Заявка на квитки в нас також рекордна — 12 млн на 500 тис. перепусток на матчі. Це — на 17 % більше, ніж на Євро-2008. Гадаю, що гарних рекордів у нас іще буде чимало.

Безпечно й ком-фортно буде всім

— Наскільки безпечно буде в Україні під час проведення Євро-2012?

— Євро-2012 — це велике футбольне свято. Коли з’являється інформація про терористичні загрози, необхідність не пустити на нашу територію аґресивно налаштованих фанатів тієї або іншої команди — це дещо, м’яко кажучи, неприємне. Звичайно, ми повинні все передбачити, бути готовими до будь-якого розвитку подій. Але нам потрібно зробити так, щоби цей футбольний фестиваль був проведений якомога краще. Ми сподіваємося, що всі, хто приїде до нас, повернуться додому з найкращими враженнями.

— Погодьтеся, у сучасному світі зростає загроза тероризму. І, повірте, для багатьох жителів України набагато важливіша безпека, а не футбол…

— Безпечно й комфортно буде всім: і приїжджим, і місцевим. Ми серйозно працюємо над тим, аби ґарантувати найвищий рівень безпеки, до того ж — ненав’язливої. Зрозумійте, Євро-2012 — це як айсберґ. Згори — те, що пропонується уболівальникам. Унизу — невидима частина підготовки, яка враховує всі ризики. Але зрозумійте також, що не можна подавати сиґнали: «Ми будемо жорстко протидіяти всім ризикам!» Ми — дружня країна, яка прагне, аби безпечно було всім.

— Багатьом захочеться залишити собі шматочок Євро-2012. Як зараз ідуть справи із сувенірною продукцією?

— На жаль, є й контра­фактна продукція. Її багато. Люди ще не розуміють, наскільки серйозна відповідальність за порушення прав на інтелектуальну власність. Але вже почалося виробництво законної продукції. Наші партнери активно працюють. Національний банк України став першим ліцензіатом. Випущено чудові монети. Тому я впевнений: кожен зможе взяти зі собою часточку Євро-2012 й України.

— Дозвольте детальніше розпитати про монети «Євро-2012». Чи ви їх придбаєте для себе?

— Безумовно. Тим більше, що я колекціоную монети.

— Можливо, вашу колекцію поповнить і золота півкілограмова монета «Фінальний турнір чемпіонату Європи з футболу 2012 р.»?

— Ой, на неї в мене грошей не вистачить.

У поляків — свої переваги, у нас — свої

— Скажіть, а що буде після Євро-2012? Адже в кожному святі головне — не перегуляти. Чи не настане болісне похмілля після того, як із часом ми все порахуємо й виявиться, що для України це було надто дороге задоволення?

— Почнімо з летовищ. Згадайте, які, вибачте, «курники» були зовсім недавно у Львові, у Харкові, у Донецьку. Можливо, для 1960—1970-х рр., для СРСР вони були нормальні. І ось тільки тепер, уперше за 20 років незалежності, Україна отримала нові термінали, злітно-посадкові смуги, високий рівень сервісу. Це приваблює туристів, відповідно, у державу підуть гроші. Тому, на мій погляд, питання про те, наскільки виправдана була інвестиція держави в аеропорти, — риторичне. Тепер — про стадіони. Важливо, щоби вони продовжили жити й після Євро, причому 365 днів на рік. За умови правильного управління так і буде. Уже зараз укладено угоди про те, що «Динамо» (Київ) виступатиме на «Олімпійському», львівські «Карпати» — на «Арені Львів». На цих стадіонах гратиме збірна України з футболу. Там будуть проводитися концерти, функціонуватиме система корпоративної гостинності, ресторани, тренувальні центри й інші об’єкти, які даватимуть прибуток для спортивних арен. Важливо й те, що на Євро-2012 в Україну приїде величезна кількість уболівальників. Люди будуть жити в готелях, харчуватися, купувати сувеніри, а це — гроші. Наприклад, в Австрії та Швейцарії вболівальники залишили понад 1 млрд EUR, що стало чудовим вливанням у малий бізнес.

— Ми не осоромимося ні перед своїми, ні перед чужими?

— Упевнений, що Україна підкорить усіх своєю гостинністю та безпосередністю. Дуже часто ми самі себе з’їдаємо пошуком неґативу. Згадайте, скільки разів у нас «забирали» право на проведення чемпіонату, скільки було критиків, песимістів і скептиків. Але, незважаючи ні на що, проект — в Україні, і його буде втілено в життя на найвищому рівні.

— Обов’язково будуть порівнювати Євро-Польщу та Євро-Україну. Як гадаєте, наше футбольне свято буде кращим, ніж у партнерів?

— У поляків — свої переваги, у нас — свої. Повірте, не все так погано, як нам часто хочуть розповісти. І якщо порівнювати нас із поляками, то не хочу стверджувати, що ми будемо кращими. Але наш шлях — справді важчий. Нам доводиться вирішувати багато питань, про які Польща навіть не думає. Але й смак успіху від такого складного завдання буде яскравішим і солодшим.

— Скажіть, а де ви бачите себе після Євро?

— Я про це не думав. Чесно. Поки що я себе не бачу ніде, крім як отут. І жодних планів, домовленостей у мене немає. Як буде — так буде. Для мене головне — провести Євро-2012, фінальний матч у Києві, а потім виїхати з родиною на тиждень-другий відпочити.

Розмовляла Юлія

Артамощенко, ForUm

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply