Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 18, 2018

Марк Фейгін: «Рятуючи Савченко, зможемо вирішити проблеми й інших ув’язнених»

Автор:

|

Травень 21, 2015

|

Рубрика:

Марк Фейгін: «Рятуючи Савченко, зможемо вирішити проблеми й інших ув’язнених»

Марк Фейгін

Адвокат української льотчиці Марк Фейгін переконаний, що всі, хто залучений у справу Надії Савченко, — і в Кремлі, і в слідчому ізоляторі — чудово розуміють, що ця справа є фарсом, але вони продовжуватимуть грати відведені їм ролі.

Усі розуміють, що українка — не винна
— Коли ви востаннє бачили Надію, як вона почувалася?
— Вона почувається непогано. Раніше її вага коливалася між 75-77 кг, а зараз вона важить 52. Це — прямий наслідок її голодування. Поки що її організм по-справжньому не може переробляти їжу. У неї порушилася перистальтика, функції стравоходу, шлунку за таку кількість днів, які Надія провела у голодуванні, організм відвик перетравлювати тверду їжу. І їй доведеться ще тривалий час відновлювати здоров’я.
— Ви нещодавно були у Вашинґтоні, зустрічалися з конґресменами в справі п. Савченко. Розкажіть про наслідки поїздки…
— Це була моя друга подорож до США у справі Надії Савченко. Я зустрічався з конґресменами та сенаторами, в основному, з українського корпусу, який тісно співпрацює українською діаспорою. На зустрічі було з десяток конґресменів, кілька сенаторів. Нас приймали на найвищому рівні. Разом із матір’ю Надії Марією Іванівною ми мали розмову із Самантою Павер. Усі ці зустрічі були для того, щоби резолюція щодо Надії, яка буде прийматися, пройшла всі стадії узгодження.
— Що це їй дасть?
— Статус військовополоненої. Тому що досі офіційно використовується термін hostage — заручниця. Женевська конвенція та додатковий протокол безумовно маркують її як військовополонену. Завдяки цьому статусу будь-яке переслідування в загальних судах у Росії стане неможливим. Вважаю, це — один із шляхів звільнення Наді.
— А що кажуть конґресмени?
— Вони всі розуміють, що українка — не винна, усвідомлюють також, що вона стала елементом політичного торгу. І дотримуються проукраїнської позиції щодо Криму й осіб, незаконно переміщених на територію Російської Федерації (РФ).
— А скільки українців зараз ув’язнено на території Росії?
— Офіційно — близько десяти осіб, а за моїми непідтвердженими даними — до 30. Це можуть бути і військовослужбовці, і працівники українських спецслужб, тому що мені відомо, що є справи по шпигунству. Щоразу зіштовхуємося з новою інформацією. Причому за ґрати люди потрапляють абсолютно випадкові. Ось, наприклад, затримали пенсіонера, котрий їхав до знайомих у Крим. Миколу Карп’юка, одного з лідерів УНА-УНСО, затримали 6 березня на кордоні з Брянською областю, він зараз сидить у Владикавказі. До нього дуже складно потрапити. Ми зараз цим займаємося. Плюс справа кримських терористів — Сенцова, Кольченка, Чернія й Афанасьєва. Чернію й Афанасьєву, котрі співпрацюють зі слідством, дали по сім років. Сенцову загрожує до 20 років. Він — підслідний Федеральної служби безпеки (ФСБ).

Є політична воля засудити Савченко
— Із яким структурами з України ви співпрацюєте?
— З державними структурами, що мають стосунок як до правових питань, так і політичних. Від слідства, яке веде Служба безпеки України в Києві, ми отримуємо документи в справі п. Савченко. Всі докази її невинності, отримані слідством у Києві, вдалося долучити до матеріалів справи.
Зроблено головне — дані білінгу мобільного телефону доводять, що вона потрапила в полон за дві години до загибелі російських журналістів. Ці докази — абсолютно вичерпні. Вони офіційно за угодою про правову допомогу передані Генеральній прокуратурі України. Всі розуміють, що немає ніякого складу злочину в діях Савченко. Є 24 томи по 300 сторінок кожен.
— Що зараз їй інкримінує слідство?
— В остаточній редакції фігурує три склади злочину: пособництво у вбивстві двох і більше осіб. Зараз із фабули вже прибрали формулювання про те, що загиблі виконували свій професійний обов’язок. Друге — замах на вбивство, нібито вона з позицій «Айдара» хотіла вбити п’ятьох мирних громадян. Вони не загинули, а втекли з місця, яке обстріляли і таким чином залишилися живі.
З фабули обвинувачення випливає, що вона нібито залазила на 40-метрову матчу в районі Стукалова і звідти, розглядаючи в бінокль селище Металіст, коригувала вогонь артилерії. А в цей час Надя вже була в полоні в батальйону «Зоря», про що свідчить білінг її телефону.
Третє звинувачення полягає в тому, що вона незаконно перетнула державний кордон. Нібито після того, як її відпустили з полону 23 червня ополченці батальйону «Зоря», Надя самостійно в’їхала на територію Воронезької області, де й була затримана.
— Які, на ваш погляд, існують реальні сценарії розвитку подій?
— Ця справа не вирішується в процесуальному чи правовому ключі, а виключно в політичному. Якби все вирішувалося в процесуальному ключі, то незалежний суд давно б її відпустив на підставі багатьох доказів невинуватості. Але є політична воля Путіна, щоби довести цей процес до кінця й таки засудити старшого лейтенанта Савченко. Саме так і ніяк інакше. Її не можуть відпустити просто за законом. Бо тоді за законом ніхто б не анексував Криму. Це — така омерта. Всі знають, що вона — не винна, але всі будуть мовчати й удавати, що вона — винна.
— А які варіанти розвитку подій, на ваш погляд, найбільш реалізовані?
— Її засудять, але положення кримінально-виконавчого кодексу дозволяє відбувати покарання на території України. Її відправлять, і вона наче поїде відбувати покарання в Україні. От і Анґела Меркель розмовляла про Надю з Путіним. Що більше західні лідери будуть про це говорити, то швидше здійсниться цей сценарій, про який я вам сказав. Поганий сценарій: якщо її засудять і вона залишиться відбувати покарання тут. Моя клієнтка до цього не готова.

Путін боїться
— Що за десять місяців роботи над цією справою вам вдалося зрозуміти про перспективи вашої підопічної?
— Для мене Надя стала символом непокірної України перед імперською Москвою. Україна, взагалі, у мене більше асоціюється з жінкою. У чому сакральний сенс цієї ситуації? Савченко — суть та обличчя нової України. Вона жодного разу не була в Росії. Вона — із покоління, яке стало повноцінним в незалежній Україні. Вони не знали СРСР. 24 із 34 років життя Наді припали на незалежність. Вона знайшла свою ідентичність в незалежній Україні. Вона не почувається частиною якогось братнього народу. Вона — українка. І це — не поза, як вважають у Росії, це — її суть. Вона — антикомуніст, людина вільних переконань, але зі скепсисом ставиться до ліберальних явищ, таких як Pussy Riot чи Femen.
— Ви разом із Миколою Полозовим захищали Pussy Riot. Це також була гучна справа. Через два роки після виходу дівчат із колонії Pussy Riot як явище померли…
— На відміну від п. Савченко, Pussy Riot були порожніми. Їхній вчинок був більшим, ніж вони самі. Вони просто займалися перевдяганням і фарбуванням волосся. Але публічність їм допомогла. Їх, як і п. Ходорковського, Путін відпустив під Олімпіаду в Сочі. Мені бачиться, що при порятунку однієї Савченко виникає можливість вирішити проблеми й усіх інших.
— Чого, на вашу думку, домагається Путін за допомогою українців, котрих він узяв у заручники?
— Путін боїться. І саме це спонукає його до компромісів. Коли ми працювали над справою Arctic Sunrise, мені якось сказали, що треба вийти зі справи — і буде результат. І Путін звільнив хлопців на прохання президента Норвегії. Цей жест цей був приурочений до днів російської культури в Норвегії. До захисту Наді треба залучити американську Адміністрацію. Тому що в «нормандському форматі» домовитися не вдається — потрібен «женевський». Путін хоче Ялти-2. Домовлятися з ним про переділ світу ніхто, звісно, не буде. Максимум, чого він може добитися, — це перемовини. Україні ж потрібно євроінтегруватися. Іншого шляху немає. Й якщо треба піти на територіальні втрати, то доведеться йти навіть на це.
— А як щодо Росії?
— У Росії немає жодного проекту. Крим і Донбас — це звичайна підміна. Якщо поглянути на швидкість еміґрації з РФ так званого креативного класу, то майбутнє бачиться похмурим. Можливий соціальний вибух, що виникне через падіння економіки. Швидше за все, на нас також чекає свій Донбас у Москві. Маю намір залишитися і дивитися, як це все буде валитися. Буду на передньому краї.
Розмовляла Анастасія Рінгіс, УП

До слова
Віра Савченко підтвердила інформацію про припинення голодування її сестри Надії. Вона зазначила, що в травні має відбутися два судових засідання для розгляду скарг. Дівчина також повідомила, що суд над Надією, швидше за все, відбудеться у Воронежі наприкінці літа ц. р.

About Author

Meest-Online

 • BlackStork

  *** З полону
  Зірка моїх сподівань не гори на світанку.
  Вкотре на тебе дивлюся крізь грати полону.
  Вкотре судилося знову дожити до ранку.
  Вкотре чекав що світитимеш як охолону.
  Знаю що тужать за мною замолені очі.
  Рідні, чеканням засмучені, горем сповиті.
  Ті що чорніють розпукою з ранку до ночі.
  Ті що молитвою з ночі до ранку розбиті.
  Ваші молитви мене для свободи хранили.
  Ваше чекання сил полон прожити надало.
  Очі стражденні, рідненькі надією волі світили.
  Блиск мені зірка моїх сподівань передала …
  24.05.2015

Loading...