Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

Мадлен Олбрайт: «Не можу радити Тимошенко, але наші політики приймають програш як факт»

Автор:

|

Червень 12, 2014

|

Рубрика:

Мадлен Олбрайт: «Не можу радити Тимошенко, але наші політики приймають програш як факт»
Мадлен Олбрайт

Мадлен Олбрайт

Колишній державний секретар США в другій адміністрації Біла Клінтона прибула до України як голова місії спостерігачів від Національного демократичного інституту, який вона очолює у Вашинґтоні. Вона прилетіла приватним літаком бізнесмена Річарда Блама, що викликало багато балачок серед спостерігачів зі США. Не всі демократи згодні з тим, що керівник їхнього партійного інституту подорожує, як заможні республіканці. Але п. Олбрайт можна зрозуміти: у своєму віці вона уникає тривалих мандрівок і зайвих зустрічей. Місія Мадлен Олбрайт визнала вибори чесними та прозорими. Також вона зустрілася з головними кандидатами — Петром Порошенком і Юлією Тимошенко.

Повинні дати йому шанс
— Національний демократичний інститут, який ви очолюєте, оприлюднив оптимістичний звіт про спостереження за виборами Президента України. Але чи ці вибори відображають настрої в суспільстві? Адже велика частина українців не змогла взяти участь у виборах…
— Звіт Національного демократичного інституту ґрунтується на результатах спостереження по всій Україні. Вибори відображають бажання людей. Ми побачили високу явку виборців, і дуже шкода, що через зовнішні чинники певна частина виборців не проголосувала. Але більшість – узяла участь у виборах. І Національний демократичний інститут оголосив, що це були вільні й чесні вибори.
— Ви бачилися з Юлією Тимошенко під час візиту в Київ. Що їй робити, бо це виглядає, як катастрофа її кар’єри?
— Не можу нічого порадити п. Тимошенко. Але я представляю США, де люди, котрі програють вибори, приймають це як факт. Вірю в те, що люди, які програли, повинні підтримувати тих, хто переміг, щоби їхня держава рухалася вперед і розвивалася. Особливо мене вразило в людях, котрі були присутні на Майдані, те, що вони хочуть мати гідних управлінців, на яких вони заслуговують.
Гадаю, українці зрозуміли, що з 1991 року демократія в Україні повноцінно не склалася через той факт, що люди, які були при владі, постійно перебували у чварах між собою. Тому українські громадяни повинні зрозуміти, що цей шанс — нова можливість для них. І сподіваюся, що лідери української нації також це зрозуміють. Тому співпраця кандидатів — це дуже гарна ідея.
— Як, з огляду на ваш досвід, зазвичай політик розуміє, що його час минув?
— Кожна людина повинна робити власні висновки. Так, у США був цікавий приклад, коли під час виборів 2000 року між Бушем-молодшим і віце-президентом Ґором склався дуже важкий момент. Але Ел Ґор продовжив свою роботу й зробив дуже багато чудових речей: він став лідером руху з вирішення проблем навколишнього середовища.
Ще один приклад: державний секретар Гіларі Клінтон у своїй промові під час святкування десятої річниці «Спільноти демократій», яке проходило в Кракові, сказала: «Ви знаєте, що я балотувалася проти сенатора Обами, і він переміг мене. І після перемоги він запитав у мене, чи згодна я приєднатися до його команди, до його уряду. Подумавши трохи, я вирішила, що зроблю це». У нашій системі добре те, що ми всі розуміємо, що на чесних виборах є ті, хто виграє, і ті, хто програє.
— Що ви думаєте про Петра Порошенка? Яке у вас враження від нього?
— Ми зустрілися з п. Порошенком, і він дуже прямо говорив про ті речі, які повинен зробити. По-перше, це – проблеми з безпекою й економікою. Він також сказав мені, що свій перший візит здійснить на схід України. Гадаю, він намагатиметься пояснити українцям і донести до них дуже складні повідомлення про те, як жити в тій системі, яка вже тривалий час не працювала.
— Загальновідомо, що Петро Порошенко є бізнесменом і мільйонером. Як розподілити владу та бізнес?
— Це дуже важливо. Люди в Україні багато говорять про цю проблему — про розділення політики та бізнесу. Справді, існує проблема корупції. Одна з речей, про яку ми, до речі, написали в нашому звіті, — це те, що є необхідність у підзвітності влади. Це — проблема всієї України. Але я також вірю, що п. Порошенко був обраний під час чесних і справедливих виборів, а отже, ми повинні дати йому шанс.

Війни легко починаються, але важко завершуються
— Ви були послом США в ООН, коли Україна підписала Будапештський меморандум. Що ви думаєте про цей меморандум тепер?
— Навіть зараз я вірю в те, що підписання меморандуму було правильним кроком України. Але треба пам’ятати, що це — меморандум, а не угода. Україна має право — і виборці продемонстрували це дуже відверто — бути незалежною та суверенною державою. На цьому шляху країна повинна бути підтримана, і не тільки внутрішньо, своїми виборцями, а й зовнішньо – за допомогою міжнародної спільноти.
— Які можуть бути нові механізми надання гарантій Україні, після того як Будапештський меморандум не спрацював?
— Це обговорення, як Україна буде інтегруватися в європейську систему безпеки, як Україна зможе захищати себе.
— Як оцінюєте американську політику щодо України протягом останніх тижнів?
— США докладали значних зусиль до того, щоби надавати підтримку в контексті подій на Майдані, щоби зрозуміти проблеми, із якими люди вийшли на Майдан. Також Америка намагалася підтримати Україну силами Міжнародного валютного фонду. Ми підтримували Україну задля започаткування демократичних процесів. І, про що я вже багато разів казала, ми підтримували Україну в її суверенному праві бути незалежною державою. Ми вважаємо, що росіяни повинні заплатити справедливу ціну за те, що ми вважаємо несправедливим, неправомірним актом, який можна назвати аґресією.
— Пересічні українці мали сподівання, що після окупації Криму США надасть військову підтримку, зброю або навіть надішле війська. Але цього не сталося, і це розчарувало частину українців…
— Ми повинні дати відповідь на це питання в довготерміновій перспективі. Адже війни здебільшого легко починаються, але дуже важко завершуються. І насильство — не завжди вихід. США надіслали сигнал шляхом свого керування силами НАТО та дислокування додаткових військ.
— Чи повинна Америка постачати Україні озброєння?
— Я не є представником уряду, а відтак, не можу сказати, яка інша цивільна або військова допомога може бути надана.
— У 1990-х ви були залучені в історію на Балканах, коли США надали пряму допомогу…
— Повірте, ви би не захотіли бачити ті речі, які відбувалися на Балканах. Це було дуже довго, досить болісно. Важливіше — те, що новий українських уряд має успішно розвиватися, функціонувати в правильному напрямку. Демократія має працювати. Адже люди хочуть мати краще життя, хочуть мати роботу, хочу мати змогу подорожувати.
Мені здається, що, перш за все потрібно ізолювати той стан речей, який зараз є в східній Україні, а на більшій частині іншої України економічна система повинна бути розвинута. Мені дуже шкода тих людей, котрі зараз опинилися в складній ситуації на Кримському півострові. Вони не знають кращого життя. Гадаю, що в такій самій ситуації перебувають люди в Донецькій і Луганській областях. Тому найважливіше зараз — зробити так, аби демократія запрацювала.
Розв’язання війни буде великою трагедією для нас. Я бачила ці війни. І перебувала в уряді США, коли ми проводили ці війни. Це – дуже важкий процес. Тому вважаю, що найкраще зараз — розвивати економіку.

Окупація Криму є нелегальною
— Тож які найважливіші речі має зробити нова влада в Україні?
— Перше — боротьба з корупцією. Треба звільнити всіх тих посадових осіб, котрі скоювали корупційні злочини, брали хабарі тощо. А також визначити економічні кроки, які дадуть змогу створити робочі місця. Хочете почути мої висновки щодо того, чому люди вийшли на Майдан? Вони хочуть жити нормальним і чесним життям. Україні потрібне дієве антикорупційне законодавство, а також судді, котрі розумітимуть, що місце корупціонерів – за ґратами.
— Чи існують обставини, за яких Президент України мав би визнати окупацію Криму?
— США дуже чітко сказали про те, що окупація Криму є нелегальною.
— Але часом є спекуляції, що таке визнання від’єднання Криму дозволить зняти ескалацію й, наприклад, привести гроші інвесторів в Україну?
— Міжнародна спільнота не повинна приймати окупацію Криму, адже то була нелегальна дія. І світова спільнота має чітко дати зрозуміти Росії про наслідки цього нелегального акту. Ми мусимо зрозуміти, який є вихід із цієї ситуації. Зазвичай діапазон — дуже широкий: починаючи з того, щоби не робити нічого, і закінчуючи тим, аби надіслати військові сили. Мені здається, що для вирішення цієї ситуації є інші механізми. Один із виходів — показати росіянам, що насправді вони нічого не досягли.
Вважаю, що в довготерміновій перспективі Росія припустилася жахливої помилки. Гадаю, що це — Піррова перемога, і з часом росіяни це зрозуміють. Вони тимчасово отримали територію, але втратили довіру світової спільноти.
І мені здається, що російський президент насправді дуже ганебно повівся з росіянами, він фактично бреше їм. Путін потрапив у пастку, адже ми довго давали йому дуже великий кредит довіри. Але зараз він розуміє, що майже програв і не досяг нічого. Наша роль — гарантувати, щоби Путін не отримав жодної користі від того, що зробив.
Знову ж таки, ми повинні зрозуміти, що війна — це вельми складна подія для багатьох людей. Дуже легко розпочати війну, але дуже важко її завершити. Вірю в те, що першочерговими повинні бути кроки на шляху до економічного розвитку, а згодом – і процвітання. Я вважаю, що санкції — правильна політика. Путін має зрозуміти, що його подальші дії можуть тільки збільшити обсяг цих санкцій.
— І насамкінець поясніть, що означає ваша брошка у формі ключа?
— Вона означає, що для України настав час відчинити нові двері. І з іншого боку цих дверей на вас чекає багато гарних речей.
Розмовляв Сергій Лещенко, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply