Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 19, 2018

Людмила Давидович: «До Канади все більше українців їдуть навчатися, а не імміґрують»

Автор:

|

Січень 28, 2016

|

Рубрика:

Людмила Давидович: «До Канади все більше українців їдуть навчатися, а не імміґрують»

Людмила Давидович

Якщо є за океаном «маленька Україна», то це — агломерація Торонто. Із 120 тис. українського населення цей реґіон є одним із найбільш українських у світі. Не дивно, що в Торонто з 1993 року працює Генеральне консульство України. Вже більше року його очолює Людмила Давидович.

Громадянами України дітей реєструють частіше
— Скільки громадян України зараз перебувають під вашою опікою?
— На консульському обліку у Генеральному консульстві України в Торонто стоїть майже 5 тис. осіб. Утім, це — лише ті, хто добровільно виявив бажання стати на офіційний облік, адже тепер це — необов’язково. За нашими оцінками, на території консульського округу на різних підставах перебуває щонайменше вдвічі більше громадян України. Більшість із них перебувають тут законно, але є й нелегали. Ми радимо нашим громадянам ставати на консульський облік, адже у житті різні бувають ситуації, інколи дипломатичній установі треба встановити контакт із тією чи іншою особою. Також це важливо, коли в Україні проходять вибори, адже консульський облік — підстава змінити виборчу адресу людини та включити її у списки виборців на закордонній виборчій дільниці.
— Чи здатне консульство допомогти людині отримати адвоката у випадку потреби?
— Перший обов’язок консула — надавати правову допомогу своїм громадянам. У кризових ситуаціях з’ясовуємо, де перебуває наш громадянин, контактуємо з ним і знаходимо йому захисника.
— Що ще входить до обов’язків консульства?
— Крім 10 тис. консульських дій, які ми вчиняємо щорічно, маємо також культурно-гуманітарний, політичний, інформаційний та економічний напрямки роботи. Торік українська громада з нашою безпосередньою участю провела майже сотню різноманітних заходів. Окреме місце у нашій діяльності посідає інформаційно-роз’яснювальна робота. З медіагрупою «Разом» ми щомісячно видаємо друком безкоштовну сторінку Генерального консульства України в Торонто, де відповідаємо на найактуальніші для наших громадян питання.
— Із якими питаннями та проблемами до вас звертаються?
— Найчастіше — вчинення нотаріальних дій і оформлення паспортів. Також є питання громадянства. Дуже приємно зазначити, що на фоні збільшення кількості запитів про оформлення українських закордонних паспортів, частішають також запити на реєстрацію народжених у Канаді діток громадянами України.
— Чи стало більше випадків виходу з українського громадянства або навпаки його набуття?
— Переважно громадянство України набувають новонароджені. Лише в межах нашого консульського округу таких — більше 60 осіб. Щодо виходу, то жодного збільшення не відзначається — до п’яти випадків на рік.

Нової хвилі імміґрації не спостерігається
— В Україні ширилися чутки про нову хвилю еміґрації з країни. Чи збільшилася кількість українців, котрі намагаються виїхати до Канади?
— Такого немає. Є збільшення кількості запитів від студентів. Стало більше людей, котрі сюди приїздять на навчання і це нас тішить, бо багато з них повертаються назад в Україну. Умови багатьох освітніх програм зобов’язують випускників повертатися додому. Дуже приємно відзначати справжній патріотизм нашої громади. І тих, хто тут постійно живе, і тих, хто тимчасово. З ними приємно спілкуватися. Часто мені доводиться чути щире бажання людей повернутися в Україну та змінити її на краще.
— Яка приблизно кількість українців перебуває в Канаді незаконно?
— Такої статистики ніхто не веде, але це — буквально одиниці.
— Чи були коли-небудь депортації наших громадян?
— Були, але також дуже мало — до десяти на рік.
— Чи відомо вам про прохачів притулку з України?
— Так, але це не є масовим явищем. Більшість українських «біженців» розглядають це як спосіб еміґрації, а не пошук захисту від держави.
— Щодо іноземного усиновлення — з якими проблемами стикаєтеся в цьому питанні?
— У нас є 260 усиновлених діток, котрі стоять на консульському обліку. Переважна більшість батьків звітують про їхні умови проживання. Дуже приємно читати ці звіти, бо на фотографіях видно розвиток дитини, її щастя. Часто помічаємо, що всиновлені діти стають подібними на своїх, хоч і не біологічних, батьків. Є, звісно, випадки, коли родини усиновлювачів не звітують про умови проживання та виховання дітей. Тоді розшукуємо їх через компетентні органи, проводимо відповідну роботу. Але таких випадків — дуже мало: із 260 всього три.

Україна зараз як ніколи цікава Канаді
— Які наслідки для держави та громадянина несе подвійне громадянство?
— За нашим законом «Про громадянство», якщо громадянин України набуває громадянство іншої держави, у відносинах із Україною він залишається виключно громадянином України. Україна нікого автоматично свого громадянства не позбавляє. Якщо до мене приходить людина і показує український паспорт, це — мій громадянин.
— В антитерористичній операції на території України воювали кілька канадців…
— Ми їх знаємо особисто і дуже пишаємося. Для мене було великою честю спілкуватися з цими людьми та подякувати їм. Серед них були і захисники Донецького аеропорту. Коли ми розмовляли, вони сказали, що вважають своїм обов’язком бути в Україні та захищати свою державу. На запитання, чи повернуться назад у випадку потреби, відповідали одностайним: «Безумовно!».
— Як оцінюєте інтерес до України з боку канадців?
— Наразі відзначаємо високий інтерес до України. Місцевим медіа цікаво бути присутніми під час візитів наших високопосадовців, спілкуватися з ними. Їм цікаво знати об’єктивну точку зору, отримати інформацію з перших уст. Наші культурні заходи також користуються неабиякою популярністю у канадців. Генконсульство завжди відгукується на всі коментарі та запити. Більше того, ми їх ініціюємо, щоб якомога більше об’єктивної правдивої інформації було розповсюджено і дуже приємно, що людям важливо знати про Україну.
— Чому у дипломатичному представництві України у Канаді немає людини, відповідальної за економічні питання?
— Міністерство закордонних справ працює над тим, аби відновити структурований економічний блок. Утім, питання економічної співпраці не проходять поза увагою консула. Завжди реагуємо на запити українських компаній стосовно того, куди їм звернутися у Канаді й як діяти в певній ситуації.
— Чи отримували ви запити щодо проблем при вступі до навчальних закладів в Україні?
— Із тих, хто приходив до нас із метою отримання освіти в Україні, ніхто не скаржився на труднощі з оцінкою дипломів тощо. Приємно, що наші університети — популярні. Вступають переважно в медичні заклади Львова, Києва, Тернополя, бо в Канаді медична освіта багато кому недоступна, а у нас діють чудові програми для іноземних студентів.

Політика щодо України залишилася незмінною
— Чи відчули у консульстві дії Росії з дискредитації України?
— Нам відомо про поодинокі акції, які проводила російська сторона. Завжди намагаємося робити так, аби їхні неправдиві, пропагандистські інформаційні посили отримували максимально голосне, щире та правдиве спростування. Але в межах нашого консульського округу не можу назвати якісь екстраординарні випадки.
— Чи веде консульство дипломатичну роботу зі захисту інтересів України, зокрема повернення Криму?
— Безперечно. Ми постійно спілкуємося з членами парламенту й урядовцями провінційного рівня. З їхнього боку відзначається великий інтерес, абсолютне розуміння та повна підтримка України, її єдності та територіальної цілісності. До дня депортації кримських татар ми проводили у парламенті Онтаріо великі слухання, до яких долучилося багато місцевих діячів. Питання Криму не можна залишати поза увагою ні в спілкуванні з пресою, ні в розмовах із громадою, ні в дискусіях із політиками. Росія хоче, щоб про це забули й якомога менше говорили. Тож наше завдання — цього не допустити.
— Як оцінюєте роль українських організацій у Торонто й їхній вплив на місцеву політику?
— Українська громада Канади — одна з найпотужніших, найбільш патріотичних і динамічних. Дуже приємно відчувати єдність абсолютно всіх українських громадських організацій Канади в питанні захисту та підтримки України в цей непростий час. Вони займаються і допомогою Збройним силам України, і підтримкою військових медиків, і реабілітацією наших бійців. Громада також проводить інформаційну роботу, роз’яснюючи ситуацію в Україні. Важливість цієї роботи важко переоцінити, адже масштаб російської пропаганди — велетенський.
— Чи відчули зміни у політиці Канади після останніх виборів в країні?
— Ні. Ми маємо велику перспективу і велике поле для роботи у зв’язку зі зміною уряду. Розвивати з ним співпрацю є нашим завданням і це залежить саме від нас.
— Є думка, що рівень пріоритетності України для Канади все ж дещо знизився з перемогою Ліберальної партії?
— Навпаки, до України зберігається високий інтерес і наше завдання — його підтримувати та розвивати. Зокрема, Онтаріо — одна з провінцій, яка найактивніше підтримує Україну. Це — провінція, де на урядовому рівні відзначають День української спадщини, а в онтарійських школах вивчають історію Голодомору 1932-1933 рр.
Розмовляв Максим Наливайко, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...