Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

Курт Дулітл: «Середній клас міг би навести порядок, але його потрібно створити»

Автор:

|

Квітень 11, 2016

|

Рубрика:

Курт Дулітл: «Середній клас міг би навести порядок, але його потрібно створити»

Курт Дулітл

Курт Дулітл якось кинув усе і переїхав жити в Україну. Він — нетиповий мешканець львівських готелів. По 12 годин на день просиджує в номері перед своїм ноутбуком, попиваючи чай і каву.

Переїхав до Львова. Мені сподобалося
— Курте, розкажіть трохи про себе. Що робите в Україні?
— У мене були серйозні проблеми зі здоров’ям. Я кілька разів лягав у лікарню, а коли потрапив туди втретє, мій лікар сказав мені: наступне загострення можете не пережити, тому якщо хочете щось змінити в своєму житті, саме час це зробити. Я розлучився з дружиною, продав свій будинок та автомобіль. Мій товариш-українець запропонував зайнятися бізнесом в Україні. Я полічив: розробник, котрий у Сієтлі коштує 200 тис. USD на рік, в Україні мені обійдеться в 30 тис. USD. 2012 року я переїхав до Львова. Мені сподобалося й я залишився.
— А що у вас за бізнес?
— Ми розробили систему планування ресурсів підприємства. Це — програма, за допомогою якої ви керуєте бізнесом. Зовні дуже схожа на Facebook, але робить всякі штуки з фінансами та дозволяє працівникам компанії спілкуватися із робочих питань. Потенційно це — мільярдний бізнес.
— Стежите за тим, що відбувається в США? Кажуть, що ця президентська кампанія — найменш передбачувана в історії країни…
— Якщо брати відносно недавню історію США, то так. Зараз в Америці відбувається революція проти того ладу, при якому країна жила раніше. Причому революція проходить як у середовищі міського населення, яке підтримує демократів, так і серед провінціалів, котрі підтримують республіканців. До цього додається демографічна революція. В Америці революцій було багато. Наш динамічний спосіб зміни еліт дозволяє дуже швидко докорінно змінити ситуацію в країні.

Цезарі — не надійні
— Поясніть, як в одній країні вживаються прихильники Дональда Трампа та Гіларі Клінтон. Мені здається, що це — дві абсолютно різні Америки…
— Це й є дві різні Америки, які навіть не спілкуються між собою. Біле християнське населення хоче розвивати інститут сім’ї, будувати цивілізацію, засновану на цінностях протестантизму. Їм протистоять меншини і безліч самотніх матерів, котрих об’єднують феміністичні ідеї. Перші голосують за республіканців, другі — за демократів. А лінія електорального розриву проходить по межі Півночі та Півдня на момент початку громадянської війни 1861 року.
— А хіба виборців хвилюють насамперед не економічні питання?
— Так, люди хочуть продовжувати споживати. І питання в тому, хто буде контролювати той величезний грошовий потік, який генерує споживання. В Америці існує велика проблема з розподілом доходів. У цьому питанні виникає конфлікт партій, конфлікт протестантів і католиків, конфлікт цивілізацій. Наша віра в мультикультуралізм себе не виправдала. Більшість суспільств здатні нормально жити, якщо меншини складають у них не більше 10 %. У США їх набагато більше. Ми намагаємося прийти до якогось взаємного розуміння, але нам не двається. Декотрі люди дуже багато вклали в інститут сім’ї, в освіту, в результаті у них зникла необхідність мати федеральний уряд. Але є інші, які тільки на федеральний уряд і розраховують. Між ними — війна. А нам ще потрібно припинити вирішувати глобальні питання і зайнятися своїми внутрішніми проблемами.
— Багато країн — проти такого повороту. Вони чекають допомоги від США. Україна також залежна від американської допомоги…
— Є велика різниця між проханнями про допомогу і нав’язуванням своєї допомоги. Війна проти комунізму була дуже важкою і дорого нам обійшлася. На Близькому Сході ніхто не просить нас втручатися. Кордони країн мають бути священними. Завдання уряду — дбати про свій народ, а не розширювати зону застосування своєї сили. Америка намагається захищати демократію в світі, але демократія — це елітний продукт високорозвиненого суспільства. Її випереджають інші форми правління. Демократія — всього лише спосіб, за допомогою якого ми змінюємо уряд. Нашою справжньою релігією є верховенство закону, яке і було споконвічним драйвером розвитку Америки. Ліві намагаються показати, що демократія — це первинна цінність, тому що це — спосіб нижчих класів захопити владу. Але навіть демократії потрібен Цезар. І дуже часто Цезар виявляється Нероном, тому Цезарі — не надійні. Для цього й потрібне верховенство закону.

Демократія підштовхує до брехні
— А політологія може бути точною наукою?
— Що таке наука? Це — алгоритм дій для досягнення істини. Не маю на увазі істину як якусь чесність, а як відсутність помилок.
— У газеті New York Times, починаючи з 2006 року, слово «економіст» вживалося в 7,5 разів частіше, ніж «політолог». Це — знак того, що політологам не довіряють?
— Насправді економіка може бути мовою політики. Це — єдиний спосіб зрозуміти, каже хтось правду, чи ні. Тому що демократія підштовхує до брехні. Але так, політології не довіряють. Науковий ступінь із політології сприймають із гумором. Те ж саме з психологією. Економіка також може бути псевдонауковою. Нам дуже важливо зрозуміти економічну ціну тих демографічних змін, що відбуваються. Раніше 98 % американських дітей народжувалися у повноцінних сім’ях, зараз цей показник значно скоротився. В підсумку є високопродуктивні домогосподарства, що складаються з одного чоловіка, а є низькопродуктивні — де є жінки та діти. На покриття цих розривів ідуть наші досягнення у виробничій продуктивності.
— У чому бачите ключове розходження між культурою Америки й українською?
— Кожен американець за будь-якої зручної нагоди сигналізує, до якого класу він належить. Це дуже неприємно. Що мені подобається в українській культурі — тут цього немає. У вас різниця між класами не настільки очевидна.
— То українці не сигналізують активно один одному про свій клас?
— Не в таких масштабах. В англосаксонських суспільствах кожен намагається показати, наскільки він кращий за інших. Кожен американець намагається дуже чітко визначитися зі своїми поглядами, ідеалами і в підсумку закривається в своїй групі. В Україні ж, коли приходжу в нічний клуб, то зі мною спілкується будь-хто. Насправді немає принципової різниці між українцями та канадцями. Ті ж особистості, характери, які цінують сім’ї, маленькі радощі, спокій.

«Наберіть шерифів із «Правого сектора»
— В Україні є інша величезна проблема — корупція. Держава не виконує своїх базових функцій, чиновники вимагають хабарів. Що робити з цією проблемою?
— Будь-який уряд корумпований, навіть американський. Просто це — різні системи корупції. Коли в США водія Ferrari штрафують на 700 USD за непристебнутий ремінь — це корупція, хоча штраф виписаний на офіційному бланку. Просто таким чином поліція заробляє свій бюджет. Але в бізнесі в Америці корупції немає. І немає в судах. Вам потрібно звільнити абсолютно всіх суддів і найняти на їхнє місце інших людей. Знайдіть 5 тис. юристів у США й Європі і привезіть їх сюди. Їх неможливо корумпувати. В Америці верховенство закону — це релігія, а судді — її священики. Ще одна порада — створити інтернет-сайт, де кожен може заявляти про факти корупції. І наберіть шерифів із того ж «Правого сектора». Платіть їм високі зарплати, щоб їх неможливо було підкупити. Не забувайте й про боротьбу з олігархами. Відберіть у них все, що вони отримали нечесним шляхом. Французи не побоялися відняти активи у Ротшильдів — беріть із них приклад.
— Ще одна проблема України в тому, що її суспільство очікує патерналістської опіки від держави. Як змінити таке ставлення до життя?
— Це — прямий наслідок відсутності середнього класу. Ще 150 років тому у вас було кріпосне право, а середній клас будується поколіннями. Він налагоджує виробництво та запускає економіку. В Україні існує надлишок робочої сили, але бракує капіталу. До речі, вам краще було б позбутися гривні і користуватися євро або доларами. Середній клас міг би навести порядок, але його потрібно створити. Хоча б за допомогою аґресивної пропаганди — через університети та медіа. Якщо хочете мати процвітаючу Україну — вам потрібен місцевий аналог Бі-бі-сі, який буде пропагувати цінності середнього класу. Це — не дуже дорого, кілька мільйонів доларів у рік. Пропаганда тим більше актуальна, що у вас під боком — ворожа Росія.
— Ще й голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що найближчі 20 років Україна не стане членом Європейського Союзу (ЄС)…
— Брехня. Як тільки ви отримаєте безвізовий режим, все відбудеться природним шляхом. Європейці просто бояться, що люди з вашого нестабільного східного реґіону рвонуть до них. Хоча мені здається, вам краще створити політичний союз із Польщею. ЄС може бути небезпечним.
— Чому?
— Там дуже неспокійно — візьмемо хоча б міґраційну кризу. Україна ж — гомогенна, це — її сильний бік.
Розмовляв Іван Верстюк, «Новий час»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply