Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Карл Більдт: «Янукович рухається не на Захід і не на Схід, а вниз»

Автор:

|

Квітень 04, 2013

|

Рубрика:

Карл Більдт: «Янукович рухається не на Захід і не на Схід, а вниз»

Пропонуємо розмову з Карлом Більдтом, головою міністерства закордонних справ Швеції, у тому числі щодо обвинувачень української генпрокуратури проти Юлії Тимошенко.
— Як ви ставитеся до звинувачень Генеральної прокуратури України на адресу Юлії Тимошенко в убивстві?
— Вважаю, що це — підтвердження попереднього гіркого досвіду. Вони висувають їй одне обвинувачення за іншим. Звинувачення у першому процесі були явно тенденційними та недостатньо обґрунтованими. Отже, на мою думку, усе це – політично мотивовано. Побачимо, що буде далі.
— Як Європейському Союзу поводитися з Україною в такій ситуації?
— По-перше, слід жорстко реагувати, щоби наша позиція була чіткою та зрозумілою, що ми й робимо. Друге — також знаходити з нею спільну мову. Ці перемовини тривають. Зокрема, єврокомісар Штефан Фюле вже побував в Україні. Також у Брюсселі перебував український міністр закордонних справ. Спеціальна місія Європейського парламенту — Квасневський і Кокс — також з’їздили в Україну. Питання в тому, чи вдасться нам змінити позицію українського керівництва. Поки що це не дуже вдавалося.
— А як з Угодою про асоціацію? Ви вірите, вона буде підписана?
— Звичайно, я вірю, що Україна хоче, щоб вона була підписана. Однак чи готовий президент Янукович діяти згідно з принципами, які необхідні Європі? Безліч подібних розширених угод базується на повазі до верховенства закону, інакше вони не будуть діяти. А якщо ви не поважаєте верховенства закону в одній площині, то можна запідозрити, що не буде поваги й у інших сферах. Тобто, у цьому – зв’язок між тим, що відбувається вибіркове правосуддя, і можливістю реального прогресу з угодою.
— То які шанси, що договір буде підписано у Вільнюсі?
— Не знаю. У грудні Європейський Союз (ЄС) висунув свої умови. Вони були дуже чітко доведені до відома Києва. Залишається зачекати й побачити. Поза сумнівом, я би дуже вітав, якби була можливість підписати угоду. Але я ще більше вітатиму виконання поставлених вимог.
— Чи, на вашу думку, Україна зараз ізольована від ЄС?
— Якщо йдеться про українське керівництво, то, як ми бачимо, частота візитів до Києва суттєво знизилася. Добре це чи погано, не знаю. Але це – факт. Гадаю, що елемент цього зараз є.
— Деякі представники української опозиції кажуть, що ЄС має застосувати санкції проти українського президента, генерального прокурора, суддів. Що ви думаєте із цього приводу?
— Не впевнений, що це — добра ідея. Ми вживали обмежувальних заходів у низці випадків. Наприклад, у випадку з Білоруссю. Наскільки я знаю, таких санкцій щодо України не обговорювали.
— Чому ставлення до України – інше, ніж до Білорусі?
— Ні, не інше. Ситуація в Україні не є задовільною. Але вона – суттєва краща, ніж у Білорусі. Відбулися парламентські вибори, які не були цілком сфальсифіковані. У передвиборних дебатах був елемент відкритості. Якщо порівняти з Білоруссю, то там нічого подібного немає. І в Білорусі є чимало політичних в’язнів. Становище в Україні, звісно, не є належним, але, у будь-якому разі, кращим і іншим, ніж у Білорусі.
— Схоже на те, що президент України розрахував: я кину своїх опонентів за ґрати, а Європа все одно зі мною розмовлятиме, тому що в неї не буде іншого виходу, їй усе одно потрібно буде вирішувати зі мною свої справи…
— Я не впевнений, що в нього був такий розрахунок. Багато людей каже, що він коливається між Сходом і Заходом. Але зараз я бачу, що він скочується вниз. Тому що він зіпсував відносини як із Росією, так і з ЄС. Базується це на розрахунку чи на помилках? Радше, останнє.
— Однак виникає враження, що Європи він не боїться…
— Чого йому варто боятися, то це важкої економічної ситуації у власній країні. Економічне становище України справді стає складним. Це матиме політичні наслідки для його влади. У довготерміновій перспективі ситуація в країні могла би суттєво покращитися завдяки відносинам із ЄС. Чи розуміє він це, я не знаю.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply