Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

Христина Панчак: «Молодому поетові рідко вдається заробити на випуску книжки»

Автор:

|

Червень 20, 2013

|

Рубрика:

Христина Панчак: «Молодому поетові рідко вдається заробити на випуску книжки»

Приблизно рік тому у світ вийшла друга збірка молодої авторки з Дрогобиччини Христини Панчак. Дівчина видала збірку власним коштом. Про те, як працюється молодим авторам, про їхніх муз, а також про читачів Христина Панчак розповіла в інтерв’ю.

— Як ти почала писати свої вірші?
— У вісім років виявила, що вмію римувати. Записала свої думки на аркуші із зошита в косу лінійку. А далі це стало для мене способом життя. Вірші «виростали» разом зі мною.
— Що тебе надихає на написання поезії?
— Важко передбачити, що мене надихне. То може бути що та хто завгодно! Ніколи не шукаю «муз», це – зайве.
— Розкажи, коли автор розуміє, що йому терміново потрібно писати? Як це відбувається в тебе?
— Я зненацька беру записник і ручку або ж сідаю за комп’ютер і пишу. Удень це буде чи вночі, є на чому писати чи немає — не важливо. Можу занотовувати навіть у мобільному телефоні. Тому що в мене є ідея, тому що маю що сказати й це треба втілити в поезію, тому що мене роздратував сусід тощо. Веду такий собі діалог з оточенням через вірші. Часом випробовую сама себе: чіпляюсь до якогось слова й із нього розвиваю цілий твір. Це – як допінг: мені погано, коли довго мовчу.
— Що, на твою думку, потрібно робити молодим авторам, щоби про них почули?
— Я — не з тих, хто шукає слави. Зараз можна по-різному «засвітитися». Велике значення має Інтернет. Це наразі – єдине середовище, де автор може заявити про себе безкоштовно, сидячи на дивані вдома. Якщо ти тільки починаєш писати, але тебе не лякає плагіат або те, що твої безцінні ідеї підуть анонімно в широкі маси й твоє талановите ім’я загубиться в купі репостів, тоді це – твій варіант. Якщо ти пишеш щось справді вартісне, то одна публікація на Facebook чи YouTube може «підірвати» Інтернет. Є одна проблема: щораз більше люду надає перевагу функції «завантажити» в Інтернеті, тож їм ні до чого платити за твої купи паперу. Тому збірки публікувати варто, поки ще не перевелися істинні бібліофіли.
— Чи можна обійтися без спонсорів?
— Без спонсорів можна обійтись, якщо самому бути реально заможним або ж відкладати гроші на книжку, відмовляючи собі в певних речах. Рідко буває так, що молодому поетові вдається заробити на виданні збірки. Обов’язково треба мати якусь іншу роботу, бо самими віршами фактично неможливо себе забезпечити. І спонсорів, які би не хотіли, щоби їх реклама красувалася на обкладинці, знайти складно.
— А що найбільше цікавить автора? Письменник чи поет повинен писати про те, що він хоче, чи про те, що хоче публіка?
— Справжній письменник чи поет має писати те, що сам вважає за потрібне. Інакше він не буде унікальним і потрапить до загальної маси штампованих «митців». Зараз таких — хоч греблю гати. Але, як на мене, на будь-який стиль чи погляд знайдеться прихильник, не варто заманювати читачів «ходовим товаром».
— Які поради ти би дала молодим авторам?
— Не бійтеся експериментувати. Поєднуйте непоєднуване, але не опускайтеся «нижче від плінтусів». Не люблю віршів, від яких стає бридко й ти розумієш, що дурість людська не має меж. Не дивіться ні на кого, але вчіться у справжніх. Створюйте щось нове та спонукайте людей замислитись. Якщо поезія є вашим покликанням, тоді – багатого вам словникового запасу, вишуканої ідейності та витончених рим!
Розмовляв Олег Довганик, Дививсь.info

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply