Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 25, 2020

Галина Стеблинська: «Від дитинства — до дорослості»

Автор:

|

Грудень 25, 2013

|

Рубрика:

Галина Стеблинська: «Від дитинства — до дорослості»

Ще зовсім недавно ваш малюк вимагав постійної уваги, а тепер став у спілкуванні з вами замкнутим, небагатослівним, іноді навіть дозволяє собі різке слівце. У нього вже є від вас таємниці, і, цілком можливо, досить важливі такі, що можуть вплинути на його подальше життя. Для самовираження він культивує зовнішні символи — невідповідний, як на ваш смак, одяг, «безрозмірні» штани, светри, дикі кольори волосся, «брязкальця»… Про те, як з’ясувати, що діється з вашою дитиною, як їй допомогти, розповідає практикуючий сімейний психолог Галина Стеблинська.

Сім п’ятниць на тиждень
— Психологи вважають підлітками дітей від 11 до 15 років. Перехідний вік — це період великих хвилювань для батьків. Однак ви у своїх переживаннях – не самотні, адже раніше чи пізніше через це проходять усі.  Ваша дитина «переходить» від дитинства до дорослості. А будь-який час змін – тривожний і неоднозначний. Незмінним є лише одне: підліток, як і раніше, а може навіть ще більше, потребує вашої любові та розуміння.
У ранньому підлітковому віці творче й логічне мислення — ще «новобранці» в психічній діяльності. А в шкільній програмі збільшується відсоток завдань логічного характеру, що вимагають творчого підходу. Допоможіть вашому учневі скласти план і знайти джерела інформації: підручники, словники, енциклопедії, статті в пресі. Тоді йому буде набагато легше виконати завдання. У вашого підлітка активно розвивається й, відповідно, змінюється мотивація вчинків і поведінки загалом. Тільки тоді, коли ваша дитина почне усвідомлювати значимість того чи іншого заняття для себе особисто, воно перестане бути для неї тягарем. Однак саме значимість підліток не завжди зможе оцінити самостійно. Ваше завдання — викласти із часток винахідливості та фантазії перспективи, що, цілком ймовірно, стануть достатнім аргументом для продовження тієї чи іншої діяльності.
Батьки іноді не встигають відстежити, як часто їхня дитина змінює захоплення. Ще минулого тижня грав на гітарі, учора просив гроші на ролики, а сьогодні знову — нова «захцянка». Не дратуйтеся: що більше він спробує, то легше буде зробити правильний вибір у майбутньому. Щоразу, коли обрана справа не вдається, більшість підлітків змінює сферу інтересів. Тому будьте обачні. Допоможіть своєму «легковажному» чадові вибрати заняття, що йому було би під силу.

Вибір іміджу
У цьому віці формується новий образ фізичного «Я». У геометричній прогресії підвищується інтерес до своєї зовнішності, і діти гостро переживають усі її вади, найчастіше, до речі, надумані. Для підлітка вельми важливою є оцінка його зовнішності оточуючими, особливо однолітками, і, звісно, відповідність модним напрямкам.
Максималізм і захоплення творчими пошуками в перетворенні свого зовнішнього вигляду іноді викликають жах у батьків і педагогів. Однак пам’ятайте: презирливі або глузливі висловлювання — неприпустимі. Необережне зауваження дорослих або друзів щодо зовнішності — і ці переживання надовго позбавлять дитину спокою. Тому ваша допомога у виборі іміджу виявиться неоціненною, якщо ви разом із нею погортаєте модний журнал, озвучите переваги її зовнішності та подумаєте над тим, як їх підкреслити.

Юний бунтар
Сподіваємося, вас не дуже травмує бажання дитини спілкуватися більше з однолітками, аніж із вами. У цьому віці особливо гострою є потреба в спілкуванні з ровесниками. А ще входження в доросле життя часто супроводжується першим коханням. Підлітки не можуть встояти під натиском нових почуттів, бажань, відчуттів, у них поки ще не відпрацьовані культурні норми поведінки, недостатньо розвинутий самоконтроль.
Ваше розуміння, тактовна порада, довірча розмова в нових і емоційно складних для підлітка ситуаціях будуть просто неоціненними. А якщо ваше «маля» запросило на день народження цілий клас, ви допоможете і йому, і собі, а також урятуєте від погрому помешкання, якщо сплануєте це чудове свято разом із ним.
Підліткові властива особистісна нестабільність — він коливається між сліпим підпорядкуванням і бунтом проти будь-якого тиску, між оптимізмом і песимізмом. Дитина усвідомлює, що вона — особистість, людина, здатна відповідати за своє життя й ухвалювати відповідальні рішення, але бути по-справжньому відповідальним вона об’єктивно ще не спроможна. Тому контроль необхідний, але не тиск, інакше дитина усе зробить на зло. Навіть якщо вона припуститься помилки, у неї з’явиться власний життєвий досвід.
Ваш контроль — це постійні довірчі взаємини, участь у житті своєї дитини. Будьте готові завжди вислухати. Запропонуйте їй свою пораду, але право скористатися нею залиште підлітку. Ваші настирливі спроби переконати дитя в помилковості його рішень не дадуть бажаного результату — воно побачить у цьому лише спробу нав’язати йому свою думку та підкорити його волю. Але зовсім не зайве буде сказати дитині, що ви стурбовані, хвилюєтеся за неї. І не забудьте тактовно вказати на можливі наслідки її вчинку.

Аґресія та вразливість
Поєднання зовнішньої брутальності та внутрішньої вразливості — ще одна особливість наших дітей у цьому віці. Батьки, стурбовані проблемами дитини, виявляють до неї підвищену увагу з «негативним зарядом». Це може бути й осуд, і просте висловлювання занепокоєння або невдоволення. Дуже часто у відповідь підліток замикається, і це, до речі, – природна захисна реакція. Не змушуйте його захищатися від вас, не забувайте похвалити та помітити всі успіхи. Коли ви стурбовані, сердиті, то, швидше за все, поводитеся імпульсивно. Зауважте — результат нульовий. Якщо ви висловите впевненість у тім, що ваша дитина сама все розуміє та прийме правильне рішення, так буде найкраще. Не забудьте, однак, запропонувати пораду.

Важкі тінейджери
У сучасних умовах важкими підлітками називають тих дітей, чиє поводження різко відрізняється від загальноприйнятих норм і перешкоджає повноцінному вихованню. «Важкі» поводяться з напускною незалежністю, відкрито висловлюються про своє небажання вчитися, у них відсутнє належне ставлення до вчителів, а авторитет серед однолітків завойовується за допомогою фізичної сили.
Саме такі підлітки найчастіше стають на шлях правопорушень. Їх часто не сприймає учнівський колектив, у якому вони навчаються. У таких випадках підліток «іде» зі школи, зближається з іншими «знедоленими». Одна з найхарактерніших рис важких дітей — психічна незрілість, відставання від вікових норм. Хлопчики часто – запальні та збудливі. Вони легко встряють у бійки, можуть стати мстивими, злопам’ятними, навіть жорстокими. Дівчатка схильні до позерства, не терплять байдужості до себе, «театральні». На найменшу образу можуть реагувати риданнями, блювотою, онімінням рук. Часто вони – жорстокі та холодні в душі, але цього не показують.
Найчастіше причиною неадекватної поведінки є несприятливий клімат у родині. Особливо негативну роль відіграє відсутність єдності вимог із боку батьків і вчителів. Дитина не бажає виконувати їхніх «наказів», тим більше що вони іноді бувають полярними. Також причиною може послужити хронічна неуспішність. Це породжує відразу до навчання, прагнення самоствердитися іншим способом. Підлітки не здатні встояти перед поганими прикладами й легко адаптуються в асоціальних компаніях. Починають курити, вживати алкоголь і наркотики.

Заохочення та покарання
Якщо ми з вами щось робимо не так, нас карає життя. У дитини ж є унікальний шанс — вона може сама вибрати заохочення чи покарання. Це – така дуже доросла гра. Коли діти здійснюють вибір між заохоченням і покаранням, вони краще усвідомлюють наслідки своєї поведінки, і це посилює їхню відповідальність.
Завжди краще використовувати заохочення, і важливо, щоб обіцяна нагорода була отримана дитиною.
Світ підлітка – складний, і нам, дорослим, важко в нього проникнути. Спробуйте оцінити, наскільки реальні ваші уявлення про власну дитину — вашого «колючого», такого рідного та нестерпного, ще не зовсім дорослого «малюка».
Записала Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply