Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

Федір Курляк: «Кожен українець за кордоном є послом України»

Автор:

|

Червень 04, 2015

|

Рубрика:

Федір Курляк: «Кожен українець за кордоном є послом України»

Федір Курляк

Про можливості українського лобі на теренах Туманного Альбіону, неочікувані результати виборів і політику уряду консерваторів у ексклюзивному розповів Федір Курляк, генеральний секретар Союзу українців Британії (СУБ).

Тиск на РФ буде пріоритетом у новому уряді
— Нещодавно у Великій Британії пройшли парламентські вибори. Голоси за своїх кандидатів віддали і британці українського походження. Як ви оцінюєте результати цих виборчих перегонів?
— То не були звичайні вибори. Напередодні дня голосування, за даними різних опитувань, консерватори та лейбористи мали 33-34 % рейтинґу популярності. Ліберали розраховували на 8-11 %. Партія незалежності Об’єднаного Королівства (ЮКІП) набирала 11-15 %. Також дуже добрий потенціал мала Шотландська національна партія.
Але по завершенні голосування ситуація виглядала зовсім неочікувано. Велика кількість громадян безпосередньо у день голосування зробила несподіваний вибір. І наслідком цього стала впевнена перемога консерваторів, що забезпечило їм можливість створення уряду без коаліції.
Лейбористи показали слабкий результат, що призвело до відставки голови партії Мілібенда. Також залишив свій пост лідер лібералів, віце-прем’єр Клегг. Голова ЮКІП теж пішов у відставку, адже вони здобули лише одне місце у парламенті.
А ось шотландські націоналісти отримали дуже вагомий результат, маючи 56 із 59 місць за квотою свого реґіону. Вони самі навіть не сподівалися на такий успіх. Зараз вони мають потужну фракцію у парламенті і відстоюватимуть свої інтереси. Це — на тлі подій навколо минулорічного референдуму про відокремлення Шотландії від Об’єднаного Королівства, чого домагаються шотландські націоналісти. Не пригадую за усі роки спостереження за процесом виборів, щоби врешті виявилися такі неочікувані результати. Відтак, Британія матиме дуже цікавий розвиток подій протягом п’яти наступних років.
— Як результати виборів можуть вплинути на зовнішню політику Великої Британії щодо України та Російської Федерації (РФ)?
— З огляду на результати виборів, державна зовнішня політика Великої Британії може дещо змінитися, але не кардинально. Особливо це стосується України. Не залежно від правлячої партії — консерваторів, лейбористів чи лібералів — Британія ставиться дуже прихильно до України, довгі роки підтримує прагнення української держави до членства у Європейському Союзі (ЄС), дуже категорично засуджує поведінку та порушення міжнародного права з боку РФ, в т. ч. анексію Криму та війну на сході Україні.
Об’єднане Королівство закликає своїх союзників надавати допомогу Україні, щоби протистояти у війні з Росією. Британія є однією з найактивніших країн світу у питанні запровадження санкцій проти РФ. І це не зійде з порядку денного роботи нового уряду, доки російська сторона не відступить, припинить ведення та підтримку війни на сході Україні, доки не перестане зазіхати на українську територію.

Новини про Україну зникли з перших шпальт
— Чи така зовнішньополітична позиція британського уряду отримає законодавчу підтримку у Вестмінстерському палаці?
— Напередодні цих виборів ми започаткували кампанію з написання британськими українцями до кожного з своїх кандидатів у депутати листів, де поставили кілька запитань: щодо підтримки членства України в ЄС; відстоювання територіальної цілісності України; продовження санкцій проти РФ; скоєння воєнного злочину унаслідок збиття літака рейсу MH17; позбавлення Росії проведення чемпіонату світу з футболу 2018 року. Також ми запитали, чи буде кандидат, коли стане членом Британського парламенту, підтримувати оборонні можливості України. Ми отримали багато цікавих відповідей. Фактично 100 % листів містять однозначне засудження російської аґресії на тлі великої підтримки України. У багатьох відповідях чітко сказано, що Путін є небезпечною особою і його дії жодним чином не можна виправдати.
— Які настрої та думки панують серед пересічних британців про ситуацію в Україні, чи усвідомлюють вони небезпеку з боку аґресивної Росії й її лідера?
— Майдан, анексія Криму, ескалація конфлікту у східній Україні, аґресія Росії майже кожного дня були тут одними з основних тем у національних новинах. Але мушу сказати, що зараз це вже не є ні першою, ні другою, ні навіть десятою темою у місцевих медіа. Хіба щось дуже важливе сталося чи було досягнуто якихось високих домовленостей з українського питання. Пересічний британець, може, й не забув, що діється в Україні, але вже не отримує такого великого потоку новин. Статті у газетах про Україну з’являються, але не на перших шпальтах.
Звісно, загальне сприйняття наявної небезпеки з боку РФ присутнє, у цьому немає сумніву. Можна вийти на вулицю та запитати в пересічних громадян, що вони думають про Путіна, то дев’ять із десяти скажуть, що він — аґресор і диктатор. Після подій в Україні поняття про це у людей є дуже чітким, але зараз воно — не на першому місці. У процесі підготовки та проведення парламентських виборів найголовнішу увагу було прикуто до внутрішніх британських проблем: економіки, медицини, освіти, міґрації — питань, що стосуються людей.

Наша зброя — слово, яким воюємо за українську державу
— Лідер консерваторів Девід Кемерон пообіцяв провести 2017 року референдум про вихід Британії з ЄС. З огляду на успіх шотландських націоналістів, але провал євроскептиків із ЮКІП, чи можна спрогнозувати настрої і вибір британців щодо своєї ролі й місця у цьому європейському проекті?
— Усі головні партії мають загальну політичну платформу, спрямовану на залишення Британії у складі ЄС. Вважаю, що вихід із співтовариства матиме для країни негативні наслідки. Що ж до шотландських націоналістів, то вони також у своєму політичному маніфесті обстоюють тісні зв’язки з ЄС. Принаймні, навіть незалежна Шотландія, за оцінками націоналістів, має бути у Євросоюзі. Звісно, для багатьох громадян гасла про вихід Британії з ЄС є привабливими. Але з іншого боку, кожен розуміє, що наявні економічні та політичні зв’язки, переваги участі Британії у Євросоюзі є значними. Тому маю сумнів, що на найближчому референдумі Об’єднане Королівство ухвалило би рішення про вихід із ЄС.
— Українська діаспора за кордоном — доволі активна. У світі діє багато об’єднань закордонних українців. Наскільки ви скоординовані з діаспорами інших країн?
— Така спільна діяльність діаспори має відбуватися за координації Світового конґресу українців (СКУ). Якщо українці у кожній країні житимуть, як в окремому князівстві, то навряд чи ми зможемо спрямувати нашу діяльність на досягнення максимальної користі для Україні. Серед останніх практичних заходів хочу згадати ініційований СКУ збір для Фонду захисту патріотів індивідуальних аптечок західного стандарту, що містять засоби першої медичної допомоги для українських воїнів. Ця допомога, а також проведення тренінгів щодо її застосування, пішла на східний фронт. Ідеться про понад 10 тис. таких комплектів, які можуть врятувати життя багатьом військовим.
Це — лише маленький приклад. Але, якщо перелічити всі заходи, які скоординовано проводяться по всіх діаспорах: виступи у місцевій пресі, звернення українців до своїх урядів, парламентів на захист України, — це не вимагає жодних грошей, але це важливо робити в інтересах Україні. І кожен українець за кордоном це робить, наче він є послом України. Це — велика річ. Слово є нашою зброєю, і ми тим словом воюємо задля відстоювання престижу, демократичних цінностей і територіальної цілісності України.
Розмовляв Андрій Лавренюк, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply