Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

Евген Чолій: «Бажаю українцям втримати Дух Євромайдану»

Автор:

|

Вересень 14, 2017

|

Рубрика:

Евген Чолій: «Бажаю українцям втримати Дух Євромайдану»

По закінченні святкування 50-ліття Світового конґресу українців (СКУ) у Львові кореспондент тижневика «Міст» зустрілася з Евгеном Чолієм, президентом СКУ. Він розповів про нову хвилю еміґрації з України, про зміни після Революції гідності, євроінтеграцію, освіту та реформи.

«Започатковуємо другий етап євроінтеграції»
— Підчас відзначення 50-ліття СКУ в Києві ми зустрілися в Мистецькому арсеналі з Президентом України, організували та провели ряд різних додаткових економічних заходів, у т. ч. економічний форум, бо економічний в Україні зараз дуже важливий. З експертами, представниками владних структур і бізнесменами обміркували, як найкраще українська діаспора може сприяти цьому. А у Львові провели багато заходів, основним із яких була конференція в Національному університеті «Львівська політехніка». Інші конференції заплановані у діаспорі: Канберра (Австралія), Куритиба (Бразилія), Брюссель (Бельгія), Нью-Йорк (США). А заключна відбудеться у Торонто. Мета цих конференцій — проглянути пройдений шлях СКУ, озвучити наші успіхи за 50-літню історію, вказати на недоліки і написати план діяльності на майбутнє. Конференцію, яка відбувалася у Львові, ми назвали європейською, щоб дати чіткий сигнал, що Україна є європейською країною, а Львів — європейське місто. Тим ми започатковуємо другий етап євроінтеграції України, оскільки маємо великі успіхи цього року — насамперед процес ратифікації Угоди про асоціацією між Україною й Європейським Союзом, а також отримання безвізового режиму для українців до країн Шенґенської зони. На конференції ми застановилися на тому, як далі має йти цей процес інтеграції. У Львові розглядали питання українських громад у різних країнах світу, як змінюються громади, які нові потреби виникають. У нових країнах, які вступили в СКУ, працює молодь, що вказує на те, що СКУ представляє не лише стару діаспору, а й зовсім молоду, бо вік багатьох представників нових громад — близько 20 років. Тобто у діаспору активно вливається молодь зі своїми амбіціями і новим баченням України у світі. Розглядали й питання освіти, просування правдивого іміджу в Україні і поборювання дезінформації про Україну та питання захисту людських прав українців, котрі потребують такого захисту.
— Молоді діаспоряни акцентують на тому, що вони хочуть розвиватися і вчитися, реалізовуватися за кордоном. Нова хвиля еміґрації й утворення нових українських спільнот відрізняється від попередніх. Інший час, інші вимоги та прагнення, які навіть часом незрозумілі тим діаспорянам, котрі за віком їм у дідусі годяться…
— Сила СКУ полягає у тому, що на наших заходах присутні представники з різних країн світу. Вони обмінюються досвідом, спілкуються, розпитують один в одного про те, до чого вдаються у себе в країні й отримують поради, які проекти краще спрацьовують і допомагають у розвитку громади, а котрі менше. Така зустріч дає можливість такого спілкування, обмін досвідом і спільні рішення, куди далі йти.

«Україна досягла значних прогресивних змін»
— Українці в США та Канаді здавна мали за ворога Росію і тепер маємо того ж ворога, який веде сучасні гібридну й інформаційну війни — це абсолютно нові термінології. Чи були виступи про те, як правильно поводитися в умовах такої аґресії?
— Гібридна війна значно небезпечніша за традиційні військові дії, бо передбачає кібератаки, дезінформаційну кампанію, яка має на меті представити Україну країною, що не відбулася. Ми розглядали питання, як поборювати цю аґресію, як не розгубитися і вести правильну політику щодо інформування про свою країну у світі. Один із напрямків, який розглядали, — як створювати позитивний месидж про Україну у світі. А дезінформаційна кампанія — надзвичайно широка, треба визначати пріоритети та знати, на що звертати увагу більше, а на що менше. Поборювати цю дезінформаційну кампанію треба по-новому, наприклад, через соціальні мережі.
— Чи помітили ви зміни в Україні?
— Зміни, які настали в Україні з Євромайданом, змінили не лише українське суспільство в Україні, а й українську діаспору, яка стала мобілізованішою. Пріоритети змінилися. Гібридна війна проти українського народу для української діаспори — найголовніше в їхній діяльності. Щодо того, що зміни відбуваються занадто повільно, я не погоджуюся. За три останні роки Україна досягла значних прогресивних змін у різних галузях. У галузі охорони здоров’я, як каже Уляна Супрун, реформи вже почали втілюватися і вони тривають. На мою думку, вона впроваджує справді серйозні та гідні реформи у галузі, яка давно потребує суттєвих змін. Україна змінюється — це помітно. Очевидно, що перед Україною є ще великі завдання, виклики часу і багато роботи, але об’єктивно аналізуючи те, що було зроблено, то праця проведена дуже велика і плідна.
— Яка причина того, що потік еміґрантів із України стає масовим?
— Теперішня еміґрація молоді за кордон — не через те, що в Україні повільні зміни на ліпше, а через гібридну війну, яка багатьох лякає. Тому є українські родини, які приймають рішення виїздити у ті країни, де такої небезпеки немає.

«Не можу сказати, що немає конкурентоздатних лідерів»
— Святослав Вакарчук зазначив на відкритті конґресу у Львові, що, на його думку, зараз на часі постає питання конкурентоздатних сильних лідерів в Україні. Чи готуватиме діаспора українців за кордоном, а потім повертати їх в Україну, аби зміцнювати і розвивати свою державу?
— Я зустрічався в Україні з дуже компетентними людьми і не можу сказати, що Україна не має конкурентоздатних лідерів. Безперечно, дуже добре вчитися не лише в Україні, а й в інших країнах, ми працюємо у напрямку освіти і міркуємо, як розвивати українців за кордоном, але повірте, що це лише доповнення до основної освіти, яка в Україні є достатньо сильною та конкурентною для світу.
— Що б ви побажали українцям і розкажіть, якою буде подальша діяльність СКУ…
— Бажаю українцям втримати Дух Євромайдану, не зневірюватися, а навпаки мобілізувалися. Є велика надія, що ми зможемо побороти російську аґресію і Сході України, і в Криму. Щодо нашої діяльності, то головними завданнями є допомогти Україні повернути свою територіальну цілісність і допомогти в проведенні реформ для розвитку економіки.
Розмовляла Ірина Кушинська

До слова
Торік сума грошових переказів із Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) до України склала 56 млн EUR. Про це повідомили у Федеральному банку країни. Це більше, ніж 2015-го та 2014 року, коли до України було відправлено 52 і 54 млн EUR відповідно, й є найвищим показником із 2012 року. Загалом 2016-го вихідці з інших країн, котрі проживають у ФРН, переказали в свої рідні країни 4,2 млрд EUR. Ця сума є рекордною з часу об’єднання Німеччини та на 700 млн EUR перевищує показники 2015 року. Найбільше з ФРН надсилають грошей у Туреччину — туди переказують щороку близько 800 млн EUR.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply