Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Єгор Соболєв: «Добрі люди» переконували, що Льовочкін і Азаров не мають підпадати під люстрацію»

Автор:

|

Жовтень 02, 2014

|

Рубрика:

Єгор Соболєв: «Добрі люди» переконували, що Льовочкін і Азаров не мають підпадати під люстрацію»

Єгор Соболєв

Єгор Соболєв — один із найактивніших молодих громадських діячів України. Людина, уповноважена Майданом провести люстрацію. Голова люстраційного комітету, що так і не набув офіційного статусу та досі працює як громадська організація на волонтерських засадах. Єдиний з активістів Майдану, який знайшов у собі сили, попри саботаж і шалений тиск з боку системи, виконати доручене. 16 вересня ц. р. Закон «Про очищення влади», розроблений п. Соболєвим і його однодумцями, нарешті був проголосований парламентом.

Основним люстратором має бути кожен український громадянин
— Єгоре, коли почне працювати закон про очищення влади, і яким чином люстраційні механізми будуть втілюватися в життя?
— Першим люстрацію має пройти Міністерство юстиції, а далі, після свого очищення, воно буде організовувати очищення інших органів влади. Буде створено громадський орган, куди повинні увійти журналісти та представники громадських організацій, який має контролювати те, як проводиться люстрація. Про кожен початок перевірки має бути відповідне повідомлення на сайті Мін’юсту.
Фактично закон передбачає включення в люстрацію всієї державної машини та суспільства. Дуже важливо, щоби люди не думали, що ми написали класний закон і вже завтра органи влади очистяться. Для цього потрібна багаторічна важка робота з намаганням не просто формально виконати закон, пролізти самим і протягти один одного крізь сито люстраційних критеріїв.
Ми маємо справу із сотнями тисяч суддів, прокурорів, СБУшників, міліціонерів і інших посадовців, тісно об’єднаних корупційними зв’язками, котрі будуть робити все, щоби залишитися при владі, яку вони використовують як бізнес. Будьмо відвертими: на жаль, в Україні зараз керівником держави не є Вацлав Гавел, Лех Валенса чи Михайло Саакашвілі, одержимі ідеєю розбудови нових суспільств. Керманичі нашої держави вийшли із системи, яку ми маємо знищити, а тому основним люстратором має бути кожен український громадянин.
— Отже, сам процес люстрації проходитиме сам по собі. Чи ти вважаєш, що об’єкти та суб’єкти цього закону беззастережно виконуватимуть його норми?
— Люстрацію міністрів має контролювати Верховна Рада, бо над нею немає вищого керівника. Їхніх заступників, керівників територіальних відділень і підлеглих їм працівників мають контролювати ті міністри, котрі «переживуть» люстрацію.
Головний принцип нашого закону: люстрація має початися з гори. Тобто, фактично ми застосували прислів’я про рибу, яка гниє з голови, і написали цей закон. Ми добре знаємо, що якщо шахрай керує установою, то їй – гаплик. І навпаки, якщо установою керує людина з принципами, то вона власноруч вичистить всіх не чистих на руку.
Щодо кожного посадовця, перевірка якого почалася, мають бути надіслані запити у десятки інших органів влади, контролюючих і правоохоронних органів: чи він не був у КДБ, у райкомі Компартії або в центральному комітеті Комсомолу. Чи він не сидів на керівній посаді під час Майдану або не був одним із вищих посадовців Януковича. Нарешті, яке майно є у нього й у членів його родини, із котрими він проживає.
Якщо з’ясується, що людина збрехала про майно або не може пояснити, звідки воно взялося, тоді відразу має відбуватися фіксація порушення люстраційних критеріїв і звільнення. За тим, щоби все проходило саме так, повинен стежити Мін’юст, який буде вести реєстр люстрованих осіб. А за тим, аби це відбулося насправді, має слідкувати все суспільство разом із громадським органом із контролю за люстрацією.
Тому, якщо десь трапиться шахрайство, наприклад, формальна люстрація, унаслідок якої суддя, на котрому тавро нема де ставити, буде вважатися таким, що пройшов перевірку, громадяни, журналісти, громадські активісти мають бити на сполох і гукати: «Банду геть!»
— Як буде фінансуватися цей громадський люстраційний комітет?
— Законом цього не передбачено. Я вважаю поганою ідеєю давати їм державні зарплати. Гадаю, що до цього органу треба залучати насамперед журналістів, котрі і так мріють, аби головних героїв їхніх розслідувань нарешті почали звільняти з посад, а також представників сильних громадських організацій, котрі роками боролися з корупцією. Але якщо треба буде організувати апарат цього комітету, то ми маємо чесно оголосити про збір коштів і зібрати їх із суспільства. Бо все, що буде фінансуватися урядом, потраплятиме в залежність від цього уряду.

«Якщо щось нове з’явиться, треба відразу вести мене в прокуратуру»
— Чи існують якісь винятки з правил або «недоторканні» персони, котрих, можливо, вас просили не чіпати на стадії кулуарних перемовин під час лобіювання закону?
— Закон має бути однаковий для всіх, але намагання були. Наприклад, різні «добрі люди» переконували нас, що Сергій Льовочкін (голова Адміністрації президента Януковича) і навіть Микола Азаров не мають підпадати під люстрацію. Я відповів, що це взагалі не обговорюється.
— Окрім представників епохи Януковича є купа чиновників, котрі досі очолюють державні органи і мають бути люстровані. Серед них – досить впливові та відомі люди. Скажімо, Валентин Наливайченко, голова Служби безпеки України (СБУ), котрий підпадає під дію закону. Чи не відчував ти на собі тиску підпорядкованого йому відомства?
— Я вже давно відчуваю на собі тиск. То мене звинувачують у тому, що я – гомосексуаліст, або у тому, що накрав мільйони й маю ледве не Межигірський палац. Відчуваю, що моя переписка читається, а телефонні розмови прослуховуються. Але гадаю, що це — нормально, і свідчить про те, що я рухаюсь у правильному напрямку.
Про все своє майно я розповів ще у березні, коли тільки почалася боротьба за те, щоб люстрація в країні відбулася, і воно відтоді не змінилося: та сама квартира, той сам будинок, та сама автівка. Якщо щось нове з’явиться, треба відразу вести мене в прокуратуру.
— Не зрозумів…
— Я не маю зараз доходів, які би дозволяли робити великі покупки. Моя дружина (Марічка Падалко, ведуча телеканалу «1+1») заробляє більше, ніж я. І я навіть припинив із приводу цього переживати. Бо розумію: якщо ми намагаємось зробити цю велику роботу з очищення влади, то треба миритися з тим, що заробляти гроші у цей час не вдасться.

Порошенко відмовився пройти люстраційну перевірку
— Чи буде проходити люстраційну перевірку Президент Порошенко?
— На самому початку обговорення закону з лідерами парламентських сил ми пропонували проведення люстраційної перевірки Президента. Але той відмовився. Ми отримали чіткий сигнал від фракції партії УДАР, що якщо ми не викреслимо Президента з переліку осіб, що люструються, то не отримаємо їхніх голосів.
— А чи може розраховувати на подальшу роботу в органах Міністерства внутрішніх справ, наприклад, мій знайомий співпрацівник луганського Управління з боротьби з організованою злочинністю, котрий обіймав керівну посаду під час Майдану, але в сумнозвісні «київські відрядження» не їздив, місцевих активістів не переслідував, а під час операції брав участь у зачистках і бойових сутичках з терористами?
— Ми написали в законі, що якщо людина є учасником бойових дій у війні за незалежність, то її попередні гріхи, зокрема робота на режим Януковича, вважаються змитими кров’ю. Навіть якщо люди брали участь у переслідуваннях та побитті активістів Майдану. Коли вони, ризикуючи життям і здоров’ям, боронили Україну від ворога, то, безумовно, отримають можливість працювати в оновлених та очищених правоохоронних органах. У мене першого не підніметься рука люструвати «Альфу», «Омегу» чи «Ягуар», котрі першими вступили в зіткнення на Донбасі, тоді як армія ще була недієздатною.
— Коли ж усе почнеться?
— Скажу чесно: я одночасно – й ідеаліст, і людина, котра дуже багато побачила та пережила поганого за останній рік. Упевнений, що очищення влади ми проведемо. Але цей процес буде супроводжуватися величезним саботажем, необхідністю ще більше тиснути на посадовців, котрі будуть цей саботаж допускати або організовувати. Не здивуюсь, якщо в процес очищення виникатимуть навіть революційні потрясіння. Але у будь-якому разі ми їх дотиснемо.
Головне — не вважати зараз, що ми ухвалили закон і люстрація терміново розпочнеться. Без нашої волі, без нашого тиску, без нашої одержимості цією ідеєю нічого не буде. Закон — це просто зброя. Кожен громадянин має відчути, що він — український Вацлав Гавел, і саме від нього залежить очищення влади у його населеному пункті. Кожен громадянин має стати отим самим громадянином з великої літери, із яких потім виходять держави з великої літери. Не треба чекати, що люстрацію зроблять Президент або прем’єр-міністр. Люстрацію в Україні маємо провести ми самі.
Розмовляв Сергій Іванов, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply