Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Дорослі хвороби закладаються в дитинстві

Автор:

|

Липень 17, 2014

|

Рубрика:

Дорослі хвороби закладаються в дитинстві

Мама і донька

Розрізняють три стадії підліткового періоду: ранній підлітковий період — від 12 до 14 років, середній підлітковий період — від 15 до 17 років, і пізній підлітковий період — від 18 років і далі. Це, звісно, не означає, що кожна дитина, досягши віку десяти років, стає підлітком. Краще зрозуміти свого підлітка батькам допоможе педіатр Юлія Бондар.
— Тож коли, власне, починається дорослішання, тобто початок підліткового періоду?
— Підлітковий вік починається з початком статевого розвитку дитини, стадії якого мають досить чіткі часові межі та зовнішні ознаки, а завершується цей період із досягненням повного статевого дозрівання. Підлітки швидко ростуть, особливо в середині підліткового періоду, пропорції їхнього тіла набувають дорослих обрисів, зміни відбуваються й у психологічній сфері. Усі ці моменти відбиваються на поведінці підлітків, їхньому ставленні до батьків, до однолітків.
Але з віком змінюються й медичні проблеми підлітків, відходять одні, виникають інші. Відтак, змінюються і завдання педіатра: тепер йому треба спостерігати за розвитком різних органів і функцій, остерігатися нових «дорослих» хвороб, проводити профілактику поведінкових відхилень.
— На які недуги найчастіше страждають підлітки?
— Підлітки — теж діти. Ті, хто не хворів на кір, краснуху чи паротит, інфікуються при контакті з хворим. В умовах школи більшість підлітків кілька разів на рік переносить грип чи гострі респіраторно-вірусні захворювання. Підлітки рідше страждають на бронхіт, ніж дошкільнята, але у багатьох із них бронхіальна астма зберігається з раннього дитинства.
У підлітків, особливо у дівчаток, нерідко виявляється анемія або навіть рахіт (чи остеомаляція — нестача в кістках солей кальцію) при недостатньому споживанні тваринних жирів і інших продуктів, що містять вітамін D.
Є кілька респіраторних розладів, але більше — шкірних захворювань (юнацькі вугрі), часто проявляються раніше не діагностовані стани, такі як підвищення кров’яного тиску, ожиріння, зміни постави та сколіоз, властиві підліткам кісткові захворювання (так звані асептичні некрози), ендокринні розлади (найчастіше — зоб).
До всього цього треба додати гінекологічну патологію дівчаток (зазвичай відхилення в становленні нормальних циклів), поведінкові та психологічні проблеми: часті депресії, розлади сну, «девіантна поведінка» (куріння, алкоголізм, наркоманія). Адже багато з підліткових проблем виникає значно раніше. Відомо, що до наркотиків хлопці долучаються раніше за дівчаток. Хочемо ми того чи ні, але початок статевого життя у багатьох підлітків припадає на «педіатричний» період їхнього життя, та й багато дорослих хвороб починається в дитинстві.
У підлітковому віці, водночас, частішають психосоматичні скарги: коли підліток вигадує свої психологічні проблеми. Зазвичай, це — скарги на болі в животі, підвищення температури та головний біль. Зазвичай справжньою причиною такого нездужання є складні взаємини з педагогами, однолітками чи батьками.
А багато проблем підлітки взагалі приховують і від батьків, і від лікаря — маю на увазі питання патології статевої сфери, статевого життя, експериментів із психотропними речовинами, причому багато в чому — через відсутність довіри до дорослих.
І мушу констатувати, що ці побоювання підлітків — небезпідставні: педіатри все ще ставляться до них як до дітей, не визнаючи за ними права на особисте життя та конфіденційність. Більшість із нас, лікарів, вважає своїм «святим обов’язком» повідомити батькам усе, що їм сказав підліток. І якщо ми не виробимо в цих питаннях прийнятної тактики, наші діти уникатимуть педіатрів, а отже, наші лікувально-профілактичні зусилля будуть малоефективними.
І батькам, і медикам варто замислитися: дитина «переходить» від дитинства до дорослості. А будь-який час змін — тривожний і неоднозначний. Незмінним є лише одне: підліток, як і раніше, а може, навіть іще більше потребує вашої любові та розуміння. Підлітки — це завтрашні батьки нового покоління, тож не дивно, що здоров’я новонароджених дітей останніми роками теж не тішить позитивною динамікою.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply