Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 16, 2018

Андрій Шевченко: «Путін, коли каже про прихильність до нього Канади, видає бажане за дійсне»

Автор:

|

Червень 11, 2016

|

Рубрика:

Андрій Шевченко: «Путін, коли каже про прихильність до нього Канади, видає бажане за дійсне»

Андрій Шевченко

Про сучасний стан міждержавних відносин між Україною та Канадою та перспективи співпраці розповів Андрій Шевченко, посол в Оттаві.

Наш найпотужніший лобіст — українська громада
— Якщо узагальнити всю допомогу, яку нам надає Канада, то про які суми йдеться?
— Канада впевнено входить до трійки країн-лідерів за обсягами фінансової допомоги Україні та підтримує цілий букет різних проектів. На бюджетний 2016/2017 рік Канада планує лише в рамках двосторонньої технічної допомоги виділити 45 млн CAD, і це не охоплює інших напрямів, таких як гуманітарна допомога, що фінансується з окремого бюджету. Наші канадські колеги обирають проекти для фінансування за трьома основними лініями: створення кращого бізнес-клімату, підтримка верховенства права і розвиток демократичних норм та інститутів. До останнього відноситься в т. ч. і підтримка запуску суспільного мовлення, розвиток свободи слова, реформа виборчого законодавства і багато іншого.
— Марі-Клод Бібо, міністр міжнародного розвитку та франкофонії Канади заявила про перегляд усіх канадських програм іноземної допомоги. Які наслідки це рішення матиме для України?
— Мінусом буде більша конкуренція країн за гроші технічної допомоги, однак як плюс розглядаємо бажання уряду п. Трюдо ширше використовувати інструменти допомоги. Цей уряд має схильність до більшого застосування «м’якої сили», і тут уже нам треба бути достатньо винахідливими, аби показати канадцям, що наша країна здатна не лише взяти гроші, а й показати результат.
— Пройшло півроку перебування Джастіна Трюдо у кріслі прем’єр-міністра. За цей час стало зрозумілим, чим ставлення нової влади до України відрізняється від дій попередників?
— Цей уряд має дуже сильне бажання підтримувати в світі справедливі речі. Є багато розмов про посилення ролі Канади на глобальній арені: миротворчі операції, глобальне потепління. Однак стало важче розмовляти про безпеку та військову допомогу. Втім, якщо хтось малює апокаліптичну картину, в якій Канада відвертається від нас і здає Україну, то це — тотальна неправда.
— Нещодавно Путін назвав р. Трюдо прем’єром, який його повністю влаштовує. Що він мав на увазі?
— Коли Путін і Лавров розповідають, що у Канаді до влади прийшов прихильний до Російської Федерації (РФ) уряд, то видають бажане за дійсне. Цим самим вони навпаки — підштовхують канадців зайняти жорсткішу позицію стосовно РФ в українському конфлікті. В усіх базових питаннях — анексія Криму, присутність російських військ в Україні, аґресія, санкції — новий уряд займає таку само позицію, як попередній, бо підтримка України — надпартійна та загальноканадська.
— Чи достатнє лобі має Україна в Канаді?
— Наш найпотужніший лобіст — українська громада. Для очільників Конґресу українців Канади нескладно пробитися на зустріч до чиновника будь-якого рівня, і вони дуже активно використовують свій вплив на користь Україні. У цьому сенсі мені заздрять багато дипломатів із інших країн. Але ця підтримка зовсім не зводиться лише до української громади. У Канаді фактично відсутній пропутінський сентимент і проросійська колона, яку ми бачимо у багатьох європейських державах. Ця країна заснована на принципах добросусідства, поваги, дотримання закону, уваги до громадянських прав і свобод, пропагування різноманітності. Тож вихована у такому дусі людина інтуїтивно відчуває загрозу в діях РФ. Україні не треба переконувати канадців, що у цій війні правда — на нашому боці, адже тут це — очевидно. Складність полягає в іншому — знайти спосіб, яким Канада може нам найбільше допомогти.

Повернення до статусу-кво — неможливе
— А чи передасть Канада зброю Україні?
— Усьому свій час. Зараз Канада набагато краще розуміє, що зброя нам справді потрібна й яка саме. При чому знає це не лише від нас, а й від власних офіцерів, котрі тренують українських військових. Інша річ, що Канада ще не готова надати нам зброю, вона обрала у цьому питанні лінію жорсткого узгодження своїх дій із партнерами по НАТО. Тому треба бути винахідливішими, і, продовжуючи тиск на канадський уряд, залучати на свою підтримку ширший фронт.
— Наразі Україна навіть за наявності коштів не зможе придбати канадську зброю, бр на відміну від, скажімо, РФ і Саудівської Аравії, не включена до так званого Automatic Firearms Country Control List, куди входять усі країни, до яких дозволений експорт канадської зброї. Чи варто очікувати внесення нас у цей список?
— Ця історія буде довша, ніж нам би хотілося. Канада пов’язує внесення України до цього списку з підписанням угоди про співпрацю в галузі оборони між нашими країнами. Зараз виходимо на заключну стадію роботи над цим документом і найближчими місяцями маємо поставити останню крапку.
— За іншими напрямками військова співпраця просувається?
— Зараз військова допомога йде кількома лініями. Перша — це тренування наших військових, друга пов’язана з поставками одягу та нелетального обладнання і третя — супутникові знімки, які ми донедавна отримували для наших військових. На жаль, Канада нещодавно ухвалила рішення припинити надавати такі світлини з міркувань бюджетного характеру, але сподіваємося, що зможемо знайти інші інструменти співпраці.
— Чи змінилися підходи посольства до роботи з канадською владою після федеральних виборів?
— Якщо говорити про новий уряд і його нову політику, то виклики для нас не в слові «політика», а в слові «нова». Тобто найбільша складність у роботі з новим урядом, це саме те, що він є новим. Тому зараз треба знайти правильні слова, аби пояснити новій політичній верхівці Канади, що відбувається в Україні й як найкраще нам допомогти.
— Канада зараз всіляко промотує свою політику так званого залучення РФ. Які наслідки це матиме для України?
— Нам може бути неприємно чути про намір уряду п. Трюдо розпочати прямий діалог із РФ, однак ми усвідомлюємо бажання Канади виходити на перші ролі у міжнародній політиці, а в розумінні багатьох місцевих політиків це означає готовність напряму розмовляти з Москвою. Втім, для нас важливий не сам факт розмови, а її зміст. Тому ми намагаємося пояснювати нашим канадським друзям, що повернення до статусу-кво десятирічної давності — неможливе. Якщо цій розмові вдасться підштовхнути РФ до гри за правилами — було б чудесно, але я скептично ставлюся до такої перспективи.

Загрози скасування санкцій немає
— В Європі зараз усе гучніше лунають заклики про пом’якшення санкцій проти РФ. Яка робота ведеться, щоб у Канаді такого не трапилося?
— Наразі не бачу загрози скасування санкцій, адже у Канаді є чітке розуміння, що санкції працюють, допомагаючи спрямувати РФ на нормальний шлях. Навпаки — ми сподіваємося, що Канада і далі буде карати тих, хто робить свій внесок у війну та порушує права людини.
— Останні березневі канадські санкції проти РФ були досить неочікуваними. Чи будуть ще подібні сюрпризи?
— Гадаю, Канада ще здивує приємними рішеннями.
— Чи варто очікувати від Канади ухвалення «списку Савченко»?
— Ми передали «список Савченко» нашим канадськими колегам і очікуємо на їхню реакцію. Поки що важко сказати, в який спосіб, але для Канади такі зухвалі порушення прав людини, як були у справах Савченко, Кольченка, Сенцова — очевидний привід для реакції. Втім, треба визнати, що Канада і так неодноразово засвідчувала свою позицію по Надії Савченко в численних заявах, тому в нас немає жодних причин сумніватися у твердій підтримці Оттави.
— Як оцінюєте рівень інформаційної підтримки України на тлі пропаганди російських медіа в Канаді?
— Вважаю, що наші інтереси представлені нормально і не поділяю панічних настроїв, нібито ми програємо інформаційну війну. Все відбувається з точністю до навпаки: якби ми програвали інформаційну війну, то не мали б у світі теперішньої підтримки.
— Частина російської діаспори налаштована проукраїнськи. Якась робота з нею ведеться?
— Безперечно. Не так давно ми проводили спільний захід про російську аґресію в Україні з впливовою групою «Канадці за демократію в Росії». Прийшов час, коли Україна й українська діаспора повинні обійняти й інші громади: польську, російську, єврейську. Зважаючи на сучасну ситуацію у світі, підтримка цих громад нам життєво необхідна.
Розмовляв Максим Наливайко, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...