Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 20, 2020

Андрій Парубій: «Коли до мене йдуть з квітами, це насторожує»

Автор:

|

Травень 19, 2016

|

Рубрика:

Андрій Парубій: «Коли до мене йдуть з квітами, це насторожує»

Андрій Парубій

Новообраний голова Верховної Ради України (ВРУ) Андрій Парубій розповів про подолання урядової та коаліційної кризи, що змусить депутатів ходити на роботу та як парламент позбувається паперового документообігу.

Дочасних виборів не буде
— Давайте почнемо з глобального питання. Криза подолана? Чи надовго?
— Політична криза була більше створена штучно, ніж назріла природним чином. На жаль, вона спричинилася до того, що кілька фракцій покинули коаліцію. Перед країною стояли величезні виклики. Хаос і дестабілізація України — це зовнішній сценарій. Тому був великий ризик, що ця криза може штовхнути Україну в безодню. Хочу відзначити гідний вчинок Арсенія Яценюка, котрий сам подав у відставку. І на мою думку, він дав приклад, як має себе поводити державний діяч для розв’язання кризи, створеної не ним. Коли я зустрічався з Александром Вершбоу, заступником керівника НАТО, він сказав: «Те, що ви зробили, — не менш важлива перемога, ніж багато тих перемог, що були здобуті на Майдані й у війні з Росією». Це — відповідь зовнішнім планам дестабілізувати нашу державу.
— Новий уряд сформований, програма його дій схвалена, що дає імунітет на один рік. Але чи знімає це питання дочасних виборів?
— Умови, за яких можуть бути дочасні вибори, виписані дуже чітко. Серед них — неіснування коаліції і коли ВРУ не працює довше, ніж 30 днів. Тому тема дочасних виборів зараз неактуальна.
— Як гадаєте, більше популізму стане тепер?
— Є дуже багато питань щодо рівня популізму і про те, як має працювати ВРУ. Та нам необхідно крізь політику бачити Україну. На жаль, весь час стоїть дилема, коли політичні амбіції та рейтинґи можуть ставати вищими за державні інтереси. А коли світить перспектива дочасних виборів, цей мотив спокушає ще більше. Коли підраховують рейтинґи політичних партій, коли обмірковують кожен крок: чи це додасть, а це відніме. І, відповідно, створюються сприятливі умови для популізму, коли всі чекають, що ось-ось можуть бути вибори. І треба готуватись і кожен крок звіряти, наскільки він популярний, а не наскільки правильний.

Треба збільшити відповідальність депутатів за невідвідуваність
— Заступаючи на цю посаду, ви сказали, що будете головою ВРУ всіх депутатів. Вам це вдасться?
— Бути головою Верховної Ради України — велика відповідальність. Я знаю одну річ, що в усі часи новітньої історії України парламент був тим майданчиком, що накреслював шлях виходу з кризи. Згадайте Помаранчеву революцію, Революцію Гідності, коли саме парламент дав можливість передати владу після втечі Януковича з України, а тим більше сьогодні, в час війни. Вважаю, що необхідно забезпечити ширшу комунікацію з депутатами, з фракціями, шукати порозуміння. Я казав багатьом: кожне гостре питання, якщо по ньому виникають дискусії в робочих групах, потребує компромісного рішення, яке треба виносити в залу. І ми не раз продемонстрували здатність досягати компромісів, і коли були закони про вибори, і коли був закон про Раду з національної безпеки й оборони, і в багатьох інших проектах, які я особисто очолював. І Володимир Гройсман також давав на приклад, коли входив у дискусію, створював робочі групи, залучав експертів, коли йшла дискусія в залі. Мабуть, тому більшість депутатів дуже тепло вітали п. Гройсмана після призначення прем’єр-міністром, розуміючи, що саме він забезпечить великий рівень комунікації між ВРУ та Кабінетом Міністрів. І це — дуже позитивно. Маємо всі гуртом працювати над тим, щоб парламент інституційно стала потужнішим. Нагадаю й про реформу парламенту, започатковану моїм попередником. Її суть полягає в дотриманні принципу справедливості. А для цього має бути ефективна та прозора діяльність парламенту. Це й означає бути головою Верховної Ради всіх депутатів і я буду робити все можливе, щоб іти таким шляхом.
— А як щодо дисципліни в парламенті? Як будете впливати на депутатів, аби робота не тільки в сесійній залі, але і в комітетах, на округах, була так само ефективною та продуктивною?
— Крім простого заклику до відповідальності, є кілька шляхів вирішення цієї проблеми. Один із них — змінити систему голосування, коли рішення буде прийматися звичайною більшістю, як це є в більшості європейських парламентів, але таке потребує змін до Конституції. Тоді кожен відповідальний депутат, котрий хоче брати участь у прийнятті рішення, приходить і приймає це рішення. Другий напрямок — збільшити відповідальність за невідвідуваність засідань і пленарних, і комітетів ВРУ. Оскільки народний депутат України — це статус, то можна знаходити форми позбавлення його певних привілеїв. Можна збільшити тиск на кожного народного депутата, а найбільший тиск — громадський. Якби виборці зверталися до своїх депутатів «Де ти є?», це б дуже допомогло. Коли я був рядовим депутатом, то на десяту годину з готелю «Київ» біг, аби встигнути. Коли було голосування, якщо навіть був у їдальні, то лишав їжу і біг нагору, бо голосування. Відчуття відповідальності та громадський тиск дієвіші, ніж усі заходи, які можемо і будемо вводити в роботі ВРУ. Тоді цю проблему й здолаємо.
— Ще одна проблема — це реформи. Чи стане прикладом уряд, якщо парламент віднайде в собі сили для них?
— Найважче приймати непопулярні реформи. А цей парламент продемонстрував дуже багато реформ, особливо в антикорупційній сфері, які зараз доведеться продовжувати. У сфері реформи поліції, в багатьох інших. Також ми приймали непопулярні рішення на вимогу Міжнародного валютного фонду. Для нас це буде найбільшим викликом. Тому треба сподіватися на дві речі: дисципліну членів коаліції і на те, що інші політичні сили, які є патріотами України, будуть мати високий рівень відповідальності, щоб у дискусіях знаходити спільні рішення та спільно голосувати в залі.

Реформаторська більшість — достатньо велика
— Після свого призначення, ви, мабуть, мали консультації, або, можливо, неформальні розмови з представниками всіх політичних сил…
— Проєвропейська більшість у парламенті має великий запас міцності — це понад 300 депутатів. Реформаторська більшість — достатньо велика. І хочу сказати, що цей парламент не провалив жодного відповідального рішення. Нагадаю, які були війни по антикорупційних законах. Пригадую законопроект, коли йшлося про нафту та про монополію на нафту. Це були дуже непрості питання. Гадаю, що ми маємо достатньо внутрішньої сили, достатньо патріотизму та відчуття відповідальності для того, щоб давати відповіді на всі питання, що будуть стосуватися у т. ч. й реформ. А також ніби непопулярних кроків, які будуть важливими для відродження нашої економіки.
— Запитаю про суто протокольні речі. Часто виникає дивна ситуація з цими квітами, які постійно оберемками виносять, чоловіки чоловікам дарують…
— Буду максимально відвертим: після всіх ситуацій, які є в парламенті, коли до мене йдуть з квітами, це насторожує та стає небезпечним.
— Спонукає якимось чином нарешті цю радянську традицію прибрати?
— Звісно. Але є традиція, апарат її виконує, як і має виконувати, але я цілком із вами згоден. Ця традиція має залишитися в минулому. Як, до речі, ми залишили в минулому гори паперів. Бо кілька тижнів у парламенті діє електронна система, коли весь порядок денний висвітлюється не моніторі комп’ютера. І вже немає тих безмежних стосів паперів, які носять депутатам. Кожен може відкрити комп’ютер і бачити порядок денний і всі виступи.
Розмовляла Яна Конотоп, «5 канал»

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply