Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Андре Куусвек: «Дефолт — не найстрашніше, мова йде про виживання України»

Автор:

|

Вересень 25, 2014

|

Рубрика:

Андре Куусвек: «Дефолт — не найстрашніше, мова йде про виживання України»

Андре Куусвек

Андре Куусвек п’ять років керував Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) в Україні. Торік повернувся в Лондон, де очолив департамент розвитку кредитних ризиків британського офісу ЄБРР. Утім, за ситуацією в Україні зараз він стежить не менш пильно, ніж раніше. Банк протягом десяти років залишається найбільшим іноземним інвестором України. Навіть нині, в умовах воєнного конфлікту, ЄБРР не припиняє фінансування українських проектів, що вже само по собі вселяє оптимізм у інших потенційних капіталовкладників. До кінця року ЄБРР планує інвестувати в Україну близько 1 млрд. EUR.

Інвестори сподіваються, що конфлікт буде тимчасовим
— Чи реально залучати в Україну інвестиції в умовах війни? З одного боку, ми розуміємо, що на сході країни тривають військові дії, що змушують нервувати інвесторів, але з іншого — маємо перед очима приклади, коли країни розвивалися, незважаючи на те, що перебували в стані конфлікту зі сусідніми державами. Це — Ізраїль, Південна Корея. Скажіть, Україна може зараз залучати інвестиції, чи для нас це зараз — проблематично?
— У мене немає зараз оптимізму щодо того, що в умовах конфлікту Україна зможе активно залучати нові інвестиції. Найголовніше — втримати тих іноземних інвесторів, котрі вже працюють в країні.
— Втримати за допомогою чого? Я, навпаки, знаю кілька прикладів, коли міжнародні компанії згорнули свою діяльність у Києві та перенесли офіси в інші країни.
— Є інвестори, котрі працювали та заробляли в Україні протягом не одного року. У них зараз є вибір: або вкласти ці гроші в Україну, або інвестувати в інші країни, наприклад, в Азію, яка сьогодні добре розвивається. В Україні – великі макроекономічні, геополітичні ризики, й інвестори однозначно їх оцінюють. Але якщо в них в Україні є бізнес, який, хоч і не дає прибутку зараз, але перебуває на самоокупності, то всі чекають і не йдуть із ринку.
Інвестори сподіваються, що конфлікт буде тимчасовим. Адже завжди після кризи настає зростання. Це спостерігалося скрізь, у тому числі в Росії після кризи 1998-го. Зростання фіксувалося і в Центральній та Східній Європі після 2008 року. Падіння економіки там сягало 15 %, але після кризи вона пішла в ріст — плюс 5-7 %.
— Усе ж розглянемо приклад Ізраїлю. Чому, на ваш погляд, ця країна може залучати інвестиції, часто перебуваючи в стані війни, а Україна — ні?
— В Ізраїлі протистояння триває більш як 60 років. Люди до цього звикли. Крім цього, там є сектор високих технологій, IT, сектор медичних послуг, із якими можна виходити на світовий рівень. І там є все-таки думка інвесторів, що уряд контролює ситуацію в країні.
Коли ми говоримо про Україну, тут мова йде не тільки про те, що відбувається в країні, а й про те, якими будуть наступні кроки та дії Росії — сусіда, що набагато більший і могутніший. Ніхто не знає, що далі робитиме Росія, і це — найголовніший ризик.
— Тобто, все — через непередбачуваність Росії?
— Перш за все, через непередбачуваність самої України. Ми не знаємо, що буде відбуватися в країні. Те саме — і з Росією.

Проводити реформи важко, але не неможливо
— Чи за результатами перших місяців роботи Президента Петра Порошенка й уряду Арсенія Яценюка ви бачите кроки щодо поліпшення інвестиційного клімату, регуляторної політики та реформуванню економіки?
— Я бачу бажання цих людей змінити ситуацію в країні. Я п’ять років жив в Україні, і мені весь час здавалося, що люди там – інтелігентні, добрі, але не мають довіри одне до одного, не мають довіри до уряду. Тепер є якість нових лідерів, що дає надію на зміну ситуації. Мені здається, що в березні-квітні був величезний шанс дуже швидко поставити Україну на новий шлях, але, на жаль, тоді вже почався конфлікт, який триває дотепер.
— Крім бажання, чи ви бачите конкретні кроки нової влади для досягнення цієї мети?
— Неможливо оцінювати дії уряду з реформування в такій ситуації. Критично важливо в цей час захищати країну. Коли вони стали новими лідерами, макроекономічна ситуація в країні вже була жахливою. Україна була дуже близька до банкрутства. Крім того, ескалація напруженості на сході коштує дуже дорого. Зараз уряд просто для того, щоби дати країні вижити, ухвалює безліч рішень, які з точки зору довготермінової перспективи, може, і неправильні. Як, наприклад, норма про те, що всі компанії повинні в обов’язково продавати валюту, отриману від експорту. Тож, перш за все, перед Україною зараз стоїть питання виживання, а не будівництва.
— Які зараз найбільші макроекономічні ризики для України? Чи загроза дефолту остаточно минула?
— Є сценарій і гірший за дефолт.
— Який?
— Не хочу про це говорити, але, загалом, мова йде про виживання держави. Дефолт — не найстрашніше. Він був в Арґентині, Мексиці, у тій же Росії. Вплив дефолту в чомусь залежить від лідерів, які потім будуть стояти на чолі держави, і від того, як вони зможуть пояснити ситуацію. В Україні за 20 років накопичилося багато негативу. Потрібно було проводити реформи ще на початку 1990-х рр. Цього не зробили. А потім ставки вже були вищими, вже були олігархи, вже були активи, які стали ділити тощо. Зараз проводити реформи важко, але не неможливо. Краще це зробити зараз, ніж через п’ять років.

Найперспективнішим сектором є сільське господарство
— ЄБРР є найбільшим іноземним інвестором в Україні. Скільки ви вклали в неї?
— Наш нинішній портфель — 4,7-4,8 млрд. EUR. Якщо ж рахувати кошти, вкладені з 1990-х рр., коли ми починали свою діяльність в Україні, то йдеться вже про 10 млрд. EUR. У нас було дуже істотне зростання інвестицій, коли я керував роботою ЄБРР в Києві з 2009-го по 2013 рік. Протягом цього періоду ми вкладали близько 1 млрд. EUR власних коштів щороку. Цьогоріч ми знову виходимо на такі ж обсяги інвестицій.
— У які проекти, в основному, інвестує ЄБРР?
— Це — фінансовий сектор, промисловість, агробізнес, енергетика й інфраструктура. На кожен із цих секторів припадає близько 25 % інвестицій. Туди, де є якісний попит і є партнери, з якими ми можемо працювати, ми і вкладаємо гроші.
— Які сфери в Україні — найперспективніші для інвестування?
— Це питання завжди є дуже важким, тому що найголовніше — бачити, у якій сфері з’являються ресурси — люди, котрі хочуть і вміють працювати, фінансові, а в деяких галузях і матеріальні ресурси. Найперспективнішим сектором є сільське господарство й усе, що з ним пов’язано (переробка, упаковка, ритейл і логістика). Але все це можливо, коли є достатньо стабільний фінансовий сектор, який може підтримувати зростання цих компаній.

Про омбудсмена, котрий захистить бізнес від корупції
— Нашими батогами завжди були корупція та відсутність судової системи…
— Згоден.
— Чи зараз ситуація покращується?
— Важко оцінювати, але мені здається, що з боку влади є бажання змінити ситуацію. Вона розуміє, що це були найнегативніші чинники для інвесторів, і процес очищення системи вже почався. Крім того, ми зараз продовжуємо перемовини з урядом з приводу створення інституту омбудсмена, який представлятиме позиції бізнесу та захищатиме його від корупції. Я був ініціатором цієї програми. До мене якось підійшли бізнесмени й поскаржилися, що у них вимагають третину бізнесу. Сподіваємося, що зможемо ознайомити широку громадськість із деталями цього проекту вже до кінця 2014 року.
— Це було за Януковича?
— Так. Це був неприхований рекет. Мені було зрозуміло, що гроші, які видає ЄБРР, не можуть змінити загальну ситуацію. Якщо в країні можливий такий рекет, і при цьому захистити себе в судах неможливо, то це все не має сенсу. Тому ми почали реалізовувати свою антикорупційну ініціативу. Зараз у нас є меморандум, в якому прописано створення інституту омбудсмена, що займатиметься захистом бізнесу в Україні.
Розмовляла Юлія Лаврисюк, «Оглядач»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply