Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 29, 2020

Андерс Фоґ Расмуссен: «Настав час надати Україні оборонну летальну зброю»

Автор:

|

Червень 15, 2017

|

Рубрика:

Андерс Фоґ Расмуссен: «Настав час надати Україні оборонну летальну зброю»

Андерс Фоґ Расмуссен, генеральний секретар НАТО у 2009-2014 рр., зараз перебуває у форпості міжнародного клубу друзів України, відстоюючи інтереси нашої держави у високих світових політичних, дипломатичних та експертних колах. Він є радником Президента України з міжнародних питань.

Деякі реформи в Україні складно втілити у західних державах
— Будучи радником Президента України, як би ви оцінили процес реформ, спрямованих на модернізацію та трансформацію держави?
— Маємо посувати теперішній процес реформ на ширшу перспективу. Упродовж попередніх трьох років українське керівництво започаткувало більше реформ, ніж за попередні 23 роки. Якщо порівняти, якою була Україна раніше і стала зараз — це є беззаперечним прогресом. Звісно, ще багато чого треба зробити. Але ми не повинні забувати, якою стала Україна за відносно короткий проміжок часу.
— Але все ж таки, як керівництво України має працювати далі задля прискорення ефективності реформ? Якою у цьому питання є ваша стратегічна та політична порада?
— Деякі з цих реформ непопулярні. Але у перспективі вони дадуть конкретні позитивні результати для України й українців. Моєю найкращою рекомендацією для уряду є продовження взятого курсу, навіть якщо він не завжди є простим. Своєю чергою, Захід повинен визнати прогрес реформ в Україні та збагнути, як складно було провести деякі з цих реформ. Це, стосується, наприклад, відкриття баз даних щодо власності активів. Вони в Україні є прозоріші, ніж навіть у Західній Європі. Також ми вже бачимо позитивні результати у частині візової лібералізації. Але Європейський Союз (ЄС) повинен продовжувати цей поштовх європейської інтеграції. Наступним можливим кроком має стати надання європейської перспективи (Україні стати членом ЄС. — Ред.), а також глибшої інтеграції з ЄС. Це забезпечить відчутні позитивні результати для наших суспільств.

Найнадійніший партнер НАТО
— Якою є ваша думка про особливе партнерство України та НАТО, політичний діалог і практичну співпрацю між сторонами? Адже це набуває особливої важливості, коли Україна протистоїть російській аґресії?
— Особливе партнерство НАТО-Україна 9 липня відзначатиме 20-у річницю. Ці відносини є міцними та просуваються через роботу Комісії НАТО-Україна. Україна є єдиним партнером НАТО, яка бере участь в усіх операціях і місіях під проводом Альянсу. Своєю чергою, НАТО підтримує зміцнення спроможностей України захищати себе. Це чітко й очевидно, що Україна є одним із найнадійніших партнерів НАТО, і наша відданість у підтримці України у протистоянні російській аґресії є непохитною.
— Водночас, чи повинні країни НАТО більше співпрацювати у військово-технічній сфері з Україною, щоб допомогти державі захистити себе від Росії?
— Переконаний, що вже настав час для союзників по НАТО, і особливо для США, надати Україні оборонну летальну зброю. Це матиме ефект стримування перед збройними силами, які підтримуються Росією. Я також відстоюю позицію, щоб США надали Україні особливий статус, «головного союзника» (MNNA) поза членами НАТО. Це не надасть безпекових гарантій для України, але забезпечить потенційний доступ до деяких видів озброєнь, а також, що найважливіше, стане потужним сигналом Росії про зобов’язання Вашинґтону стосовно України. Якщо особливий статус головного союзника поза членами НАТО буде наданий, це також означатиме з боку Вашинґтону підтримку членства України в НАТО та безальтернативність цієї перспективи.

США слід долучитися до нормандського формату
— Чи вбачаєте, що нормандський формат і мінський процес є ефективними політичними та дипломатичними шляхами для забезпечення миру, стабільності та безпеки України, відновлення територіальної цілісності держави?
— «Мінськ» є найкращим форматом для тримання Путіна за столом перемовин. Однак, я скептично ставлюся до того, що Москва розглядає «Мінськ», як справжню можливість розв’язання конфлікту у східній Україні. Це, скоріше, шлях для утвердження російських прибічників у реґіоні. Переконаний, що найкращим варіантом є збереження нормандських партнерів, але також зі залученням США до перемовин. Має бути чітке визначення, які досягнення у цьому мають бути та коли.

Союзники мають допомогти повернути Крим
— Україна також шукає міжнародний формат щодо окупованого Криму, адже «Мінськ» не зачіпає цю проблему. Якою є ваша думка відносно реінтеграції українського півострову до конституційного порядку України?
— 1940 року державний секретар США оприлюднив Вельську декларацію, яка засудила окупацію країн Балтії та відкинула визнання їхньої анексії Радянським Союзом. Тепер ми повинні взяті аналогічні зобов’язання та ніколи не визнавати Кримський півострів російською територією. США та союзники мають активно діяти, щоб повернути Крим Україні. Нелегальна окупація Криму стала визначальним моментом для відносин Заходу з Росією. Ці стосунки не повернуться до рівня, коли, нібито нічого не сталося, доки Росія продовжуватиме окупацію частини української території. Втім, Росія не віддасть Крим так просто. Переконаний, що США мають зайняти активну та тверду позицію стосовно Росії.
— Чи вважаєте, що міжнародний тиск на Росію є адекватним і достатнім для переконання Кремля дотримуватися міжнародного права у цивілізованому світі?
— Ні. Вважаю, що ми повинні збільшити ціну для Росії за її триваючу аґресію проти України. Також тут йдеться про підтримку режиму Башара Асада у Сирії та втручання у процес демократичних виборів у наших країнах. ЄС матиме можливість надіслати сигнал (Росії. — Ред.), коли продовжить санкції. Я відстоюю позицію, що обмежувальні заходи мають бути продовжені на 12 місяців, а не на шість, як зараз. Вони також повинні містити компанії й осіб, причетних до теперішньої конфіскації українських активів на сході. Це забезпечить мінімальний ефект від того, що ЄС має жорстко заявити Москві.

Українська позиція у суді ООН — непереборна
— Україна подала позов до Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Гаазі (Нідерланди) з метою притягнення Москви до відповідальності за вчинені злочині на Донбасі та у Криму, в т. ч. фінансування та підтримку тероризму. Хоча й суд це ще не визнав, але існує чимало очевидних політичних заяв, що Росія спонсорує тероризм. Якою є ваша думка про це?
— Україна внесла вагомі обвинувачення до Міжнародного суду, які показують, що Росія порушила Міжнародну конвенцію 1999 року про боротьбу з фінансуванням тероризму. Переконаний, що українська позиція є непереборною, суд таки визнає це. Однак, не зважаючи на рішення суду, ніхто не може спростувати той факт, що Росія підтримує насильство на сході України та продовжує порушувати права кримської меншини на анексованому півострові. Це має бути враховано в усіх міжнародних організаціях.
— А як би ви оцінили аґресивну політику та деструктивний вплив Росії на Європу, що має за мету дестабілізувати та послабити ЄС і НАТО?
— Росія прагне підірвати дві головні основи післявоєнної безпеки архітектури Європи: ЄС і НАТО. Російська армія інтернет-тролів, інформаційні медіа, фінансування маргінальних політичних партій в Європі — це все частина тактики гібридної війни Росії в Європі, в якій Москва використовує відкритість західних суспільств. На Заході ми протистоїмо багатьом викликам, але дії Росії провокують їх і використовують заради поширення остраху та безпорадності. ЄС і НАТО мають боротися з російською пропагандою, зокрема, протистояти армії тролів. Ми також повинні подвоїти наші зусилля для вирішення проблем, якими зловживає Росія, наприклад, це стосується міґраційної кризи.
— Яким ви бачите майбутнє НАТО, як найуспішнішої військово-політичної організації у світі?
— По-перше, президент Трамп повинен дією підтвердити неухильне зобов’язання США щодо ст. 5 Вашинґтонського договору про НАТО. По-друге, європейські союзники мають показати вагомий прогрес у досягненні виділення 2 % від валового внутрішнього продукту на оборонні витрати до 2024 року. Ці два чинники допоможуть зміцнити НАТО, забезпечити єдність і надіслати дуже чіткий сигнал Москві.
Розмовляв Андрій Лавренюк, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply