Анастасія Бобришева: «Українці в ОАЕ — повноцінна громада, що розвивається і стрімко збільшується в чисельності з кожним роком»

Команда «FromUA культурна дипломатія»
Світовий конґрес українців (СКУ), котрий зібрав краян із діаспор 40 країн світу, показав, що спільнота українців у світі — це не лише діаспори з понад столітньою історією, як от Канада чи Велика Британія, а й цілком нові, молоді пагінці, люди, котрим заледве виповнилось по 20 років і котрі виїхали за межі України, аби розвиватися, вчитися, здобувати досвід, стати конкурентоздатними на світовому рівні, щоб розвивати у майбутньому Україну. Наприклад, спільнота в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ). 26-річна Анастасія Бобришева зі Запоріжжя — віце-президент громадської ініціативи українців, що проживають в Еміратах, яка називається «FromUA культурна дипломатія».
— Ми починали, як громадський проект, заснований кількома активістами, очолили нашу асоціацію президент Олена Лук’янова та о. Юрій Юрчик, на тай час капелан Української греко-католицької церкви в Південній Аравії, і вже через три роки нашої активної діяльності маємо багато напрацювань у різних сферах. Основна наша діяльність — культурна, освітня та благодійна. Активно співпрацюємо з місцевими еміратськими держустановами та доброчинними організаціями, намагаємося бути рівноцінною частиною еміратського інтернаціонального суспільства, бо шануємо країну, яка дає нам можливості для розвитку. Також підтримуємо Національну програму толерантності Еміратів. Це — унікальна державна програма, задля втілення якої було створене Міністерство толерантності, покликане проводити політику миру та поваги до всіх культур, релігій і націй. Намагаємося сприяти покращенню іміджу України в ОАЕ та на Близькому Сході завдяки культурним проектам та івентам. Торік брали участь в арт-виставці, де були представлені роботи українських художників із різних куточків України. Це був World Art Dubai — міжнародна виставка-продаж, дуже велика за обсягом, до якої залучилися багато людей. Навіть один із арабських шейхів зацікавився нашим стендом. Ми ще й запросили до Дубаю й українських дизайнерів. Зокрема, Роксолану Богуцьку, Ольгу Васильєву та бренд Foberini. Це була перша участь українських дизайнерів у фен-шоу на Близькому Сході. Ще в нас були «Дні Шевченка», конкурс читання віршів для дітей і дорослих, концерт Василя Попадюка.

Свято Святого Миколая в Українській школі в ОАЕ
— На фоні інших діаспорних спільнот українців ви так звана молода кров. Молодий виток, перспективний, унікальний тим, що перебуває у глибокій мусульманській країні і за три роки від часу створення вже встиг багато допомогти своїми молодими силами Україні. Насамперед, як ви потрапили в ОАЕ, скільки вас є і що спонукало до гуртування?
— Чотири роки тому, коли я вперше приїхала до ОАЕ, дізналася, що українська громада налічує тут 5 тис. осіб. Тобто це українці, котрі приїхали працювати. Громада українців була не згуртована на той час. Я живу в Дубаї, працюю у сусідньому Шаржі, бувала у кожному еміраті і маю уявлення про те, чим живе кожен із них. Українці живуть у різних еміратах чи ведуть бізнес, але в основному це — заробітчани, котрі виїжджають на роботу у сфери обслуговування, щоб розвиватися у своїй професії, бо країна надає багато можливостей для розвитку молоді. Туризм і сфера обслуговування — найзатребуваніші сфери діяльності молодих українців, котрі еміґрують в Емірати.
— Доглядають і за людьми похилого віку?
— Ні, українці обирають інше, а за людьми похилого віку доглядають їхні сім’ї, бо повага до старших виховується з народження. На жаль, українці не отримують таку ж зарплатню, як європейці чи американці. Для ОАЕ ми на тому ж рівні, що й росіяни, чи казахи. Наша спільнота має на меті поліпшувати репрезентацію нашої країни в Еміратах, що має вплинути і на ставлення громадян ОАЕ до українців. Ми хочемо показати, що молоді, талановиті і можемо займати керуючі позиції.
— Не страшно було їхати в мусульманську країну? Мусульмани ж викрадають у гареми дівчат…
— Це було давно і це вже дуже смішно чути. Українців в ОАЕ три роки тому було 5 тис., а зараз — 15 тис. І за прогнозами, їхнє число тут зростатиме, тож очікуємо розвитку та збільшення нашої спільноти. Й якщо ті українці, котрі приїхали в Емірати давно, не були організовані, то з часів Майдану та війни стали об’єднуватися задля допомоги Батьківщині. Патріотизм і тривога за свою країну, за своїх рідних, котрі там залишилися, мобілізували та згуртували українців. Так ми об’єдналися і взялися міркувати разом, як можемо допомагати Україні. Спочатку це була волонтерська допомога і ми займалися пересиланням необхідного для українців. Далі розпочався наступний етап — реабілітація ветеранів. До нас за два роки на реабілітацію в ОАЕ приїхало вже близько восьми груп учасників російсько-української війни. Визначною подією стало й відкриття українського греко-католицького храм о. Юрчиком. Зараз він повернувся до України і допомагає нужденним в Сіверодонецьку, очолює благодійний фонд «Карітас Северодонецьк». З ініціативи о. Юрія й Олени Лук’яновоі була відкрита перша в реґіоні українська школа, яка працює вже другий рік і стала осередком українства в ОАЕ.
— А українки одягають в ОАЕ закритий одяг?
— У Дубаї туризм — провідна галузь, тому тут ходять у відкритому одязі, як у Європі, адже є дуже багато туристів і це нормально для усіх. Туризм — основа економіки. Проте безумовно є багато обмежень і заборон. Насамперед це стосується некомерційної діяльності, тобто громадські об’єднання не існують як такі, існує поняття некомерційної організації. Будь-яка некомерційна діяльність, збір коштів без ліцензії заборонені. Отримання дозволу на проведення, наприклад, доброчинного заходу забирає дуже багато часу і вимагає проходження бюрократичних процедур. Але нас це не зупиняє, бо наша мета — допомагати тим, хто цього потребує. Торік ми відвідали фестиваль і познайомилися з діаспорою українців у Канаді, з представниками СКУ й освітніх установ. Для нас це був надзвичайний досвід, який надав поштовху нашій діяльності. Отримали підтримку, консультації, в т. ч. з питань освіти, які були нам важливі. Маємо дружні професійні взаємини з Тетяною Сунак, головою Шкільної ради українських шкіл Канади. Через якийсь час після нашого візиту спільно провели освітню конференцію в Дубаї « Розвиток українознавчої освіти за кордоном: досвід Канади й ОАЕ», дуже вдячні п. Сунак за підтримку.
— Ви — друга спільнота українців у мусульманській країні (першою стала «Українська родина в Туреччині», заснована Вітою Михайловою 2009-го). Ваша особливість у тому, що проживаєте у країні, де іслам — державна релігія. А будуть змішані шлюби українок із мусульманами, будуть діти від батьків із різним віросповіданням і це потягне за собою багато питань… Кажуть, у таких шлюбах діти стають мусульманами…
— Це правда.. Хоча тішить те, що в українській школі навчається багато дітей зі змішаних сімей і батьки розуміють необхідність навчання рідній мові.
— Над чому зараз зосереджена ваша спільнота й які плани щодо участі у світовій діаспорі українців?
— Працюємо над культурними та благодійними проектами. Зовсім нещодавно ми взяли участь у найбільшому благодійному заході, присвяченому боротьбі з раком, — Relay for Life. Цього року він уперше пройшов в ОАЕ і наша команда з радістю долучилася до організації. 1 грудня відбувся відомий на Близькому Сході Фестиваль культурної спадщини ім. Шейха Заїда. Фестиваль проходить щорічно з 2009 року під патронатом Його Високості шейха Халіфи бен Заїда Аль Нахайяна, президента ОАЕ. Мета заходу — розширення культурного співпраці між різними країнами, а також ознайомлення жителів ОАЕ з національно-культурною спадщиною різних народів світу, їхніми ремеслами, мистецтвом і творчістю. Для українців, котрі живуть в ОАЕ, цьогорічний фестиваль став особливим, адже Україна буде представлена на ньому вперше. Спільними Зусиллями нашої організації й української компанії HodunShow у містечку працював український павільйон із семи магазинів, в кожному були представлені унікальні українські товари. Тут можна було знайти сучасний дизайнерський одяг від Оксани Полонець, відвідати модний український Ukrainian Fashion Market. На виставці свої роботи представили й художники з України. Гості фестивалю могли придбати вироби ручної роботи від майстрів із усієї України, які презентує Українська асоціація гендмейду, автентичні гончарні вироби, а також сувенірну продукцію. Свій окремий куточок мали виробники українських ласощів, серед них «Сімейна пекарня», що спеціалізується на безглютенових виробах, а також продають натуральний мед і медопродукти.
Для дітей підготували спеціальну розважальну програму, а дорослих привертали українськими піснями та танцями. В спеціальній зоні для демонстрації традиційних ремесел, показували гончарне мистецтво з залученням гостей до процесу, бо головне було для нас — привернути увагу інтернаціонального товариства до України, поділитися часткою нашої культури та розповісти про себе світові.
Розмовляла Ірина Кушинська
Як допомогти собі та своєму ближньому
Дякую, що приділяєте увагу цій дуже важливій темі. Нажаль, більшість уУкраїнці рятували світ, зокрема, і 1920 року на Віслі
Річ Посполита була ліквідована 1795 року. Тому: Сто років тому 15 серпСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Мій коментар видалено. Я це так розумію що моя присутність на цьому саСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Вважаю дії української делегації у ПАРЄ правильними по суті але не спо