Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 29, 2020

Айварас Абромавичус: «Україна залучатиме інвестиції під гарантії країн ЄС»

Автор:

|

Квітень 09, 2015

|

Рубрика:

Айварас Абромавичус: «Україна залучатиме інвестиції під гарантії країн ЄС»

Айварас Абромавичус

Міжнародні страхові компанії не виступатимуть гарантами бізнесу в українських умовах. Але європейські інвестори готові вкладати в Україну під гарантії своїх держав, зокрема у Франції. Про це розповів Айварас Абромавичус, міністр економічного розвитку й торгівлі України, після візиту до цієї держави.

Досвід Франції використають для нової агенції з інвестицій
— Як оцінюєте свій перший візит до Франції?
— Візит пройшов у позитивному руслі, всі наші французькі партнери хотіли отримати інформацію з перших уст. Помітно, що французи цікавляться Україною. Відчувається, що останніми роками українсько-французьким відносинам приділялося недостатньо уваги. Сподіваюсь, зміни почнуться після мого візиту, й особливо після візитів прем’єра і Президента, і ми вийдемо на новий рівень відносин.
— Чи українські перші особи збираються до Франції?
— Поїздки Президента України та прем’єр-міністра заплановані на найближчий час. Загалом, очікуються інтенсивні візити керівників нашої держави до Франції, деталі вже узгоджуються.
— Які у вас враження від нових контактів у Парижі?
— Видно, що з боку Франції є великий інтерес, бажання підтримати.
— Із ким саме ви зустрічалися?
— З міністром фінансів Мішелем Сапеном і економіки — Еммануелем Макроном, а також із дипломатичним радником прем’єр-міністра Стефаном Ромате. Були цікаві та плідні зустрічі з генеральним директором агентства Business France, керівництвом GDF Suez і з представниками MEDEF International, найбільшого об’єднання роботодавців Франції, що налічує 800 тис. французьких підприємств і компаній.
— Які питання обговорювали?
— Співпрацю у різних сферах. Наприклад, французький досвід у приватизації державних підприємств. У цьому контексті плідною була зустрічі в офісі агентства Business France — установи, що просуває французькі товари на зовнішні ринки та залучає інвестиції. Business France є одним із лідерів цієї галузі, входить до першої трійки в Європі.
Український уряд проведе аудит «Держінвестпроекту», вивчить ефективність використання бюджетних коштів, уже призначено ліквідаційну комісію, а на його місці «з нуля» створюватиметься агенція зі стимулювання експорту та залучення інвестицій в економіку України. Французька агенція також об’єднує дві функції, тому нам цікавий її досвід синергії.
Ми вивчили досвід кількох найкращих європейських і світових агенцій і зупинилися на чеській та ізраїльській моделях. Не зайвими будуть і напрацювання Business France. Французи запросили наших фахівців приїхати й повчитися, будемо співпрацювати.

Французи очікують успішних реформ в Україні
— Про що розмовляли з урядовцями?
— Про конкретні речі. Переважно про співпрацю та політичну підтримку українських реформ. Зокрема, про наміри створення спільних митниць на кордоні України з країнами-членами Європейського Союзу (ЄС), запровадження європейської миротворчої місії в Україні, можливість безвізового режиму з ЄС.
— Франція залишається локомотивом агрополітики ЄС. Як вона ставиться до появи нового гравця на європейському ринку сільськогосподарської продукції?
— Ми розуміємо, наскільки ця тема делікатна для французів, але все одно порушуємо це питання та намагаємося домовитися. Тому й обговорювали підтримку щодо збільшення квот на сільськогосподарську продукцію.
— Чи йшлося про конкретні групи товарів?
— Швидше, про політичне рішення. Наприклад, я точно знаю, що українські виробники меду могли б значно збільшити обсяги експорту, порівняно з наданою квотою. Подібні питання виникають і у вітчизняних виробників курятини та яєць. В Україні працюють великі холдинги світових масштабів, що використовують передові західні технології. Вони готові експортувати свою продукцію до ЄС.
— На сході України тривають бойові дії, існують великі політичні ризики — невже французи за таких умов готові інвестувати?
— Насправді французи з оптимізмом дивляться на дії нового українського уряду, вони бачать певні результати, підтримують їх. Будь-який західний інвестор, котрий оперував тривалий час у подібному середовищі, розуміє, що потрібне терпіння. Справжній інвестор, не спекулянт, здебільшого цікавиться довготерміновими проектами. У Франції приватний бізнес створювався цілими поколіннями успішних бізнесменів, тут це — стала традиція. Французькі компанії — глобальні, вони впевнено й успішно оперують на зовнішніх ринках, від африканських країн до південної та східної Азії. Тому політичні ризики, пов’язані з нестабільністю та перехідними економіками, їм чудово знайомі, вони знають, що саме запропонувати. Вони очікують успішних реформ в Україні й мають намір скористатися їхнім ефектом. Звісно, потрібна комунікація.

В ОЕСР готові допомагати
— А що ви пропонуєте західним, зокрема французьким, інвесторам?
— Інвестиції під гарантії їхніх держав. Кілька місяців тому до Києва надійшла подібна ініціатива з боку Литви. Вільнюс пропонував європейським партнерам допомагати Україні не тільки політично, а й кредитами. Цілком зрозуміло, що жодна з міжнародних страхових компаній не візьметься виступити гарантом бізнесу в українських умовах. Тому суть пропозиції полягає у тому, аби кожна країна ЄС визначилася й надала свої гарантії на певну суму інвестицій. Наприклад, французи — на 100 млн EUR, литовці — на 50 млн EUR. І так гуртом назбирали би кілька мільярдів інвестицій за кілька місяців. Повірте, число компаній, що хочуть отримати під свої іноземні інвестиції державні гарантії, — величезне. У цьому контексті з боку французьких компаній була абсолютна підтримка.
Крім того, ми запропонували інвестувати в нові проекти в Україні за рахунок європейського капіталу. Тут існує низька відсоткова ставка, тому у французьких компаній є гарна нагода вигравати у тендерах на великі інфраструктурні проекти в Україні. Компанії можуть «приводити» своє фінансування на будівництво доріг, житла для військовослужбовців, інші соціальні проекти.
Ми кажемо нашим партнерам у Франції, Європі та на Заході: ви маєте 1-2 % ставок, приходьте до нас із вашими ідеями, технологіями, беріть на субпідряд українські компанії й будуйте, реалізовуйте проекти. Зараз у Франції економіка розвивається досить повільно, очікується зростання валового внутрішнього продукту на рівні 0,4 %. Тому французи повинні бути зацікавлені у розвитку зовнішніх ринків.
— А чим закінчився діалог із представниками Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР)?
— Ми півдня провели в ОЕСР. Нагадаю, що Україна не є членом цього елітного клубу багатих країн. Для вступу туди кандидатів відбирають за двома критеріями — рівень демократії та ринкової економіки. Мене запросили виступити на закритті чотириденної сесії ОЕСР, де якраз ішлося про боротьбу з корупцією.
— А як ви оцінюєте перспективу членства України в ОЕСР?
— Вона є досить віддалена. Проте «надання слова» демонструє, якою важливою для членів цієї поважної організації є Україна. Окремо я зустрічався з головою ОЕСР Анхелем Гурріа, впливовою та харизматичною людиною, колишнім міністром фінансів і закордонних справ Мексики. Ми домовилися, що ОЕСР у середині червня присвятить цілий день свого засідання Україні. Ми підготуємося до «українського дня» в ОЕСР і приїдемо з потужною делегацією не лише економічного блоку, а й юридичного.
eпевнений, що в Париж, крім мене, обов’язково прилетить міністр юстиції Павло Петренко. Оскільки ОЕСР готова допомагати в усьому, що стосується реформ у сфері боротьби з корупцією, правоохоронній системі, юстиції.
Україна отримала велику та серйозну підтримку з боку цієї авторитетної організації, можлива наша участь у багатьох робочих групах цієї організації. На нас чекають у групах із підприємництва малого та середнього бізнесу, децентралізації, антикорупції, реформ управління державними підприємствами, податкової реформи тощо. Вони готові ділитися досвідом. Кажуть: щойно ви визначитеся з пріоритетами, ми вам допоможемо.
Розмовляв Роман Сущенко, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply