Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Звідки взялася Асканія-Нова? Ще якихось 200 років тому це був «степ №71»

Автор:

|

Березень 01, 2012

|

Рубрика:

Звідки взялася  Асканія-Нова? Ще якихось 200 років тому  це був «степ №71»

В 1827 році до Російської імперії прибула комісія з німецького герцогства Ангальтського. Герцог Фердинанд доручив знайти ділянку землі для розведення благородних овець і заснування колонії. Під Одесою нічого підходящого не було, тож комісія рушила до Таврії. Урешті, серед вільних ділянок зачепилися за місцину, що на мапі значилася як «степ №71». Тут іще бігали табуни сайгаків і тарпанів, давно вимерлих у Європі. Неподалік був Перекоп, трохи далі — Каховка й Дніпро. Ділянку перетинали Великий чумацький шлях і поштова дорога на Кременчук.

Царським указом від 2 березня 1828 року герцогові «на вічні часи» виділили територію площею 42 тис. десятин із правом спадку «разом з усім, що є над і під землею». Володіння на 10 років звільняли від податків. Німецька колонія отримала назву «Асканія-Нова» — на честь родового маєтку герцога. 23 перших поселенці пригнали 1,5 тис. овець. А пожитки, інструмент і насіння привезли на трьох возах. Почали будувати житло й хліви, копати криниці. 1833-го в колонії жило вже 30 родин. 24 тис. овець пасли чабани-татари.

1856-го нащадки герцога продали володіння Фрідріхові Фейну — одному з найбагатших поміщиків у реґіоні. Єдину доньку Елізабет той видав заміж за свого помічника, тваринника Йоганна Фальца. Вони мали трьох синів і чотирьох доньок, започаткували династію Фальц-Фейнів. А їхній онук Фрідріх став засновником нинішнього заповідника «Асканія-Нова».

Хлопчик любив тварин. За успішний вступ до гімназії батько подарував йому кілька вольєрів. 10-річний Фрідріх помістив у них місцевих диких птахів і звірів. Тут же, у степу, їх ловив його товариш — сільський хлопець Клим Сіянко. Він же й доглядав їх, коли Фрідріх навчався в гімназії, а потім — в університеті. На повноліття Фрідріх зробив собі подарунок — витратив понад тисячу рублів на огородження 8 десятин землі. Вони з Климом зібрали там представників усіх степових птахів. Купили в Криму косуль і оленів.

Ботанічний сад облаштували після того, як у садибі викопали 70-метровий колодязь з артезіанською водою. Насос накачував її у башту: без штучного зрошення тут нічого не росло б — спекот­ного літа степ вигорав. Зоопарк наполовину засадили деревами, на решті території залишили первісний степ. Із різних континентів доставили бізонів, страусів, кенгуру, зебр. Перед Першою світовою там жили 58 видів тварин і 402 — птахів.

Усе змінилося в січні 1918-го, коли матроси-більшовики влаштували в Асканії-Новій бійню тварин і птахів. Один із них шаблею рубав голови гусям рідкісної породи й горлав: «Геть голови буржуям!»

Фрідріха Фальц-Фейна оголосили німецьким шпигуном і кинули до московської Бутирки. Його ледь витягли звідти російські науковці. Родина Фальц-Фейнів еміґрувала до Європи. А 1 квітня 1919 року декретом Ради Народних Комісарів УРСР Асканія-Нова отримала статус «народного заповідника».

У середині 1990-х років племінник засновника заповідника барон Едуард фон Фальц-Фейн, який живе у князівстві Ліхтен­штейн, вирішив реставрувати родинний маєток в Асканії-Новій. У ньому розташовувався музей з опудалами тварин.

За сприяння тодішньої української влади барон привіз у валізі 100 тис. USD готівкою й передав їх директорові заповідника. Гроші поклали в банк, перевівши їх у купоно-карбованці. Двоповерховий будинок в античному стилі розібрали, а на його місці почали споруджувати новий.

«Що ви наробили?! — жахнувся Фальц-Фейн, коли приїхав за рік. — Де мій будинок? Я ж просив реставрувати, а не розвалювати його!»

Ще більше його шокувала звістка, що доларів вистачило тільки на стіни й дах. Будівництво законсервували. Будматеріали з маєтку розпродали за безцінь місцевим жителям. А цегла з фамільним тавром «FF» пішла на дачі. Цікаво чиї…

 Олексій Гай

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply