Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 18, 2020

Як воно – бути першопрохідцем?

Автор:

|

Лютий 07, 2013

|

Рубрика:

Як воно – бути першопрохідцем?

Постать Юрія з Дрогобича (так він сам назвався) досі залишається фактично не відомою широкому загалу. Навіть фахівці з історії науки й культурології лише недавно почали проводити дослідження, присвячені цьому непересічному вченому. Тим часом, особистість Юрія Котермака та його праці не тільки гідні наукового вивчення, а й належать до числа безсумнівно значущих ланок, які пов’язували в XV ст. культуру українського народу зі Західною Європою.

З епітетом «перший»
Унікальність історичного внеску Юрія з Дрогобича стає очевидною, якщо ми просто перелічимо ті його досягнення, які вимагають епітета «перший»: він вважається першим українським гуманістом; Він став першим східнослов’янським «двічі доктором»: вільних мистецтв (філософії) і медицини; він став першим українцем, обраним на посаду ректора Болонського університету; перша в історії друкована книга українського автора – це «Прогностичне судження на 1483 р.», написане саме Юрієм Котермаком; цю книгу також називають «першою книгою, надрукованою українцем за кордоном»; у цій праці вперше в історії друку названі рідні міста автора – Львів і Дрогобич, а також Кафа (Феодосія). До цього вражаючого списку досягнень можна додати й такий важливий факт: безпосередньо в Юрія Дрогобича навчався астрономії Микола Коперник!
Юрій на прізвисько Котермак народився в Дрогобичі в сім’ї солевара Михайла Доната. Точна дата його народження невідома, але за непрямими згадками в одному з його листів припускають, що він народився під ранок у один із липневих або серпневих днів 1450-го. Мати хлопчика померла, коли йому було два роки.

Учений
Він здобув освіту в Ягеллонському університеті в Кракові в Польщі. Продовжив навчання в інших університетах Європи, спочатку в Угорщині, в Буді, де став магістром філософії, а потім – в Італії (в Венеції, Падуї, Болоньї), де долучився до ідей італійських гуманістів. У 1478-1482 рр. він уже читав лекції в Болонському університеті. А в 1481/82 навчальному році був обраний студентами на посаду «ректора університету медицини та вільних мистецтв».
У 1487-му Юрій повернувся до Кракова, де став викладати астрономію, астрологію та медицину. Через рік він став професором медичного факультету Краківської академії, а в 1492-му був обраний деканом цього факультету. Серед його учнів були Конрад Цельтіс (відомий німецький письменник-гуманіст) і Микола Коперник. Деякі дослідники навіть припускають, що ідею геліоцентричної системи світу в голову молодого Коперника заронив саме Юрій Котермак. «Далекі від наших очей простори неба, та не так уже віддалені вони від розуму людського», – писав він у віршованій передмові до свого прогностику.
З 1488 р. Юрій Дрогобич займався й лікувальною практикою, ставши одним із найкращих лікарів свого часу. Помер учений 4 лютого 1494 в Кракові, де й був похований із почестями.
Перекроєний прогноз
Однак перейдімо до праць Юрія Котермака. Його перу належить кілька астрологічних робіт. Вони збереглися в манускриптах (найбільш ранній із них містить прогнози на 1478 р., найпізніший – на 1490 р.), і лише один із цих творів було надруковано. Це «Прогностичне судження на поточний 1483 рік» («Iudicium pronosticon anni MCCCCLXXXIII currentis Magistri Georgii Drogobicz de Russia almi studii Bononiensis artium et medicina doctoris»), віддруковане в Римі у друкарні Еухаріуса Зільбера 7 лютого 1483 року.
На підставі спостережень книгознавців щодо інших подібних видань можна припустити, що тираж і в цьому випадку становив кількасот примірників. Збереглося, однак, лише два з них: один у бібліотеці Ягеллонського університету в Кракові, другий належить Штутгартській крайовій бібліотеці, але постійно зберігається в бібліотеці богословського факультету Тюбінгенського університету. В цілому за змістом і оформленням перша друкована книга, написана автором з України, стоїть на одному рівні з іншими аналогічними західноєвропейськими виданнями того часу.
У своєму прогностику Котермак писав про нещастя, що насуваються на Європу. Він передбачав епідемію бубонної чуми в Мілані, появу Святої інквізиції Верховної інквізиційної ради за рішенням Папи Римського Сикста IV. Однак пророцтво, яке мало вберегти від загибелі 50 000 людей по всій Європі, було лицемірно змінене. У книзі-прогнозі на 1483 рік від вихідного тексту не залишилося й слова. Тоді ж Юрій Дрогобич зрозумів свою помилку: він надто відкрито писав свої передбачення, слід було їх зашифрувати. Після цього потрясіння Котермак вирішив назавжди припинити робити передбачення для людей.

Родом з України
Робота Юрія Котермака цікава не тільки тим, що була першим подібним твором, який вийшов із-під пера українського вченого. Ця робота відрізняється від трактатів інших авторів тим, що малює глобальну карту подій в Європі, до якої включений і весь східноєвропейський регіон. У цій праці Юрій із Дрогобича зробив першу в історії спробу визначити географічні координати деяких місць своєї далекої, але не забутої Вітчизни, які з точки зору європейців тоді знаходилися чи не на краю світу. Автор розгортає перед західноєвропейським читачем панораму, в якій рівне по значущості місце займають Константинополь і Москва (Mosqua), Литва і Біла Русь, Угорщина і Сілезія, міста Франції, Німеччини, Швейцарії, Італії й України… Таким чином, Юрій Котермак проводить думку, що й Вільно (Вільнюс), і Львів, і його рідний Дрогобич – це міста, які стоять на землі єдиної Європи. І неспроста ім’я ученого, яке в різних джерелах пишеться по-різному: Юрій, Георгій, Юрій Котермак, Юрій Дрогобич, Джорджо да Леополі (Юрій зі Львова), завжди має посилання на його походження.
Але не тільки цей факт говорить нам про те, що європейськи освічений учений, який поїздив світом, засвоїв ідеали Відродження дбайливо зберігав у себе в душі почуття приналежності до свого народу і його духовних витоків. Вельми показово, що Юрій був одним з ініціаторів друку перших книжок давньоруською мовою у друкарні краківського міщанина Швайпольта Фіоля. Він брав активну участь у підготовці до друку старослов’янських православних книг кирилицею, таких як «Осьмогласнік», «Часословець», «Тріодь пісна», «Тріодь цвітна».
Таким чином, Юрій Котермак самим своїм життям показав великі можливості і перспективи, які надавало культурну взаємодію Західної та Східної Європи в епоху Відродження.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply