Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 21, 2019

Він підняв прапор на Іводзімі

Автор:

|

Листопад 16, 2017

|

Рубрика:

Він підняв прапор на Іводзімі

Майкл Стренк

Майкл Стренк — американський військовий українського лемківського походження, сержант Корпусу морської піхоти США, учасник бойових дій в Азіайсько-Тихоокеанському реґіоні під час Другої світової війни. Старший за званням зі шести військовослужбовців, що були зафіксовані на фотографії «Підняття прапора на Іводзімі» Джо Розенталя.

Підняття прапора на Іводзімі

Він народився 10 листопада 1919 року в українській лемківській родині в селі Орябині в окрузі Стара Любовня в Чехо-Словаччині. Тепер — це Пряшівський край на північному сході Словаччини. Батьки Василь та Марта (у дівоцтві Грофікова) були уродженцями села Орябини, населеної переважно українцями.
Сім’я Михайла була типовим прикладом еміґрантів зі Словаччини. Значна активізація імміґрації в США з території теперішньої Словаччини почалася наприкінці другої половини XIX ст. і неухильно зростала впродовж наступних десятиліть. Імміґрація зі Словаччини та Пряшівщини скоротилася під час Першої світової війни, але після закінчення її знову було відзначено значне зростання переселенців.
Основним центром розселення словацьких імміґрантів був вугледобувний реґіон у штаті Пенсільванія, що потребував недорогої робочої сили. Батько Михайла перебрався у США 1921 року, там він влаштувався працювати у вугільній шахті в окрузі Камбрія (штат Пенсільванія). Сім’я воз з’єдналася через рік, коли батько зібрав необхідну суму грошей на поїздку дружини та сина в Північну Америку з Європи.
Дворічний Михайлик прибув разом із матір’ю в порт Нью-Йорка 4 серпня 1922-го на лайнері «Беренгарія», що вийшов з порту англійського Саутгемптона. У Сполучених Штатах Василь Стренк став відомий під ім’ям Чарльз. Ім’я молодшого Стренка — Михайло, дане при народженні, змінили на англомовний варіант Майкл, також уживається зменшувальна форма Майк.
Стренк навчався в середній школі Франкліна Боро (штат Пенсільванія), яку закінчив 1937 року. Після школи перебував у Цивільному корпусі охорони впродовж 18 місяців, а потім став дорожнім робітником штату.
6 жовтня 1939-го у Піттсбурзі зарахований до реґулярної служби в Корпусі морської піхо- ти терміном на чотири роки і був сержантом морської піхоти Сполучених Штатів Америки під час Другої світової війни.
З 21 лютого до 18 березня 1942 року як розвідник брав участь в операції висадки на острів Павуву та окупації островів Рассела, а також у захопленні та окупації затоки Імператриці Августи під час битви за Бугенвіль із 1 листопада до 12 січня 1944-го.
Був призначений командиром загону й приземлився з ним на Іото 19 лютого 1945 року під час битви за Іводзіму. За дорученням командування він здійснив підйом великого прапора на вершині гори Сурібаті. Саме тоді фотограф Джої Розенталь зробив своє знамените фото. До кінця березня троє з шести людей на фотографії були вбиті в боях, у т. ч. і Стренк. Він похований на Арлінґтонському національному цвинтарі.
16 лютого 2015-го, до 70-річчя з дня події, у місті Ужгороді, поблизу школи № 4, було встановлено міні-скульптуру Майкла Стренка (скульптор — М. Колодко). Про героя згадується у брошурі «Україна в другій світовій війні», підготовленій Українським інститутом національної пам’яті до 70-ї річниці перемоги над нацизмом. Майкл Стренк також є героєм фільму «Прапори наших батьків» режисера Клінта Іствуда. Його образ утілив канадський актор Баррі Пеппер.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...