Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

Відійшла до Господа Надія Мудра

Автор:

|

Травень 16, 2013

|

Рубрика:

Відійшла до Господа Надія Мудра

У Велику п’ятницю цього року покинула земний світ непересічна особистість, душею віддана Україні патріотка Надія Мудра. Вона прожила довге, насичене добрими ділами життя. Народилася 19 серпня 1924 року в м. Коломиї на Станіславівщині, у родині службовця-економіста Павла Мудрого й Олени із Сидоровичів. Раннє дитинство вона провела на теренах Польщі, куди був скерований на роботу батько.

Із 1934-го проживала з батьками у Львові та перебувала в атмосфері патріотичного громадського життя. Була юначкою-пластункою, навчалась у «Рідній школі», у гімназії сестер-василіянок, 1943 року закінчила Академічну гімназію. І на все життя сповнилася високим патріотичним духом, котрий зберегла до останніх своїх днів.
Із 1941-го Надія Мудра була членом Юнацтва ОУН, потім — у жіночій сітці ОУН м. Львова. Під час війни працювала друкаркою в канцелярії управи дивізії «Галичина». Від жовтня 1944 року почала навчання на хімічному факультеті «Львівської політехніки». Водночас виконувала доручення ОУН, переважно займалася влаштовуванням поранених воїнів УПА.
16 травня 1947-го Надію Мудру заарештували та засудили до десяти років таборів, вона відбувала покарання на Колимі. Працювала на шахті с. Хеніканджа. Улітку 1955 року її перевели на поселення, працювала в лікарні селища Усть-Омчуга.
Повернулася до Львова в липні 1956-го. Їй удалося влаштуватися на роботу у Львівський науково-дослідний інститут педіатрії й акушерства, працювала там лаборантом, одночасно навчалася на біологічному факультеті Львівського університету. Закінчивши університет 1965 року, працювала науковим співробітником у Науково-дослідному інституті спадкової патології. Потім перейшла до лабораторії медико-генетичного центру, де працювала до виходу на пенсію 2002-го. Багато займалася наукою, мала друковані наукові роботи, 1972 року доповідала на Всесвітньому конґресі акушерів-гінекологів у Москві. Однак про захист нею, засудженою, якоїсь дисертації не могло бути й мови.
Із початком українського відродження в 1990-х рр. Надія Мудра поринула в громадську роботу. Публікувала статті на актуальні теми в періодичних виданнях. Була членом Спілки політв’язнів.
А з 1995-го включилася у створення та працю Ліґи українських жінок (ЛУЖ). Тут особливо проявилися її ініціативність, енергійність, самопосвята й аналітичний розум. Лужанки не раз повторяли, що п. Мудра якнайточніше відповідає своєму прізвищу.
Надія Мудра довгі роки була незмінним секретарем Всеукраїнської ліги українських жінок (ВЛУЖ) і секретарем її Львівської обласної організації. Їздила на всі загальноукраїнські зібрання ВЛУЖ, не пропускала заходів у Львові. Усі протоколи та документацію вела дуже скрупульозно й акуратно.
У діяльності львівської ЛУЖ п. Надя була на передньому краї. Наприклад, коли лужанки почали добиватися створення меморіалу жертвам комуністичного терору, похованим на Янівському цвинтарі, саме п. Надя відшукала в архіві записи про ті поховання невинно вбитих 1941 року. І саме це дало змогу домогтися належного пошанування українською владою цього скорботного місця. Тож, відвідуючи тепер величний меморіал на 55-му полі, згадуймо, що одну з перших цеглинок у його спорудження заклала Надія Мудра.
Багато зустрічей мала вона з підростаючим поколінням — зі школярами й, особливо, із пластунами, під час яких щедро ділилася знанням про замовчувані радянською владою сторінки української історії.
Та особливо знаменним здобутком Надії Мудрої стало видання унікального тритомного енциклопедичного довідника «Українська жінка у визвольній боротьбі 1940-1950 рр.», де подано дані про 2 тис. українських героїнь. І хоч інформацію про них збирали всі лужанки й однодумці з інших патріотичних організацій, редагувала їх сама п. Надя та власноручно набирала на комп’ютері. Подиву гідне те, як ця майже 80-літня жінка напрочуд швидко оволоділа навичками роботи з комп’ютером і як виконала таку велетенську працю. Тепер, говорячи про наших численних українських героїнь, удячно згадуймо ту, що навічно зафіксувала в історії понад 2 тис. їхніх імен!
Надія Мудра закінчила земне життя 3 травня 2013 року. Знаменно, що народилася вона в празник Преображення Господнього, а відійшла до Господа напередодні Воскресіння Христового. Із великою скорботою сприйняли ми звістку про її кончину, а вона пішла до Господа в променях Великодня. Поховали Надію Мудру на Личаківському цвинтарі, біля її батьків і сестри. Вічная їй пам’ять!

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply