Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Уміння жити у вигнанні

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Уміння жити у вигнанні

За своє життя він був удостоєний безлічі почесних звань і відзнак, але головна його нагорода – це вдячність людей, що широко використовують створені ним машини. І серед цих удячних людей – президенти Сполучених Штатів, які, починаючи з Дуайта Ейзенхауера, літають на вертольотах із написом Sikorsky на борту.

Замовлення припинилися…
Перед Першою світовою війною Ігор Сікорський удосконалював свій останній чотиримоторний гідролітак “Ілля Муромець”. Та через вибух війни, а потім більшовицький переворот жодної з машин нової конструкції не добудували. Виробництво лихоманили мітинги та страйки. Солдати на фронті чинили самосуди над офіцерами, а робітники в тилу — над інженерами.
Замовлення на виробництво літаків припинилися. На створення нових машин ніхто не хотів давати гроші. Щоби не вмерти з голоду, конструктор перших великих пасажирських літаків викладав математику, фізику й астрономію у вечірній школі. На початку 1918-го до нього додому в Петрограді вночі прийшов колега, який співпрацював з новою владою, і попередив: «Ситуація вкрай небезпечна. Вам треба тікати. Я бачив наказ про ваш розстріл.» То були часи “червоного терору”, коли невинних людей розстрілювали на місці, без суду.
У березні 1918-го Сікорський вирушив до Парижа, залишивши молоду дружину й новонароджену дочку Тетяну з родиною в Києві. Французи запропонували йому контракт на проектування більш потужного “Муромця”. Конструктор працював над цим проектом майже рік. Та в листопаді війна закінчилася, і французький уряд припинив фінансування військових замовлень. Ігор Сікорський прожив у Парижі ще кілька місяців і на початку 1919-го емігрував до США.

Своя фірма
Але надії продовжити свою справу не померли. 1923-го Сікорський зібрав групу емігрантів — інженерів, робітників і пілотів. В орендованому на птахофермі на острові Лонг-Айленд курнику почали конструювати перший двомоторний літак С-29A. Літера “A” означала “створений в Америці”. На матеріали скидалися, хто скільки міг — від 5 до 100 USD. Дещо підбирали на звалищі металобрухту.
Але літак на зношених двигунах не піднімався в повітря. Фірмі загрожував крах. Та якось осіннього дня до Сікорського прийшов композитор і піаніст Сергій Рахманінов, теж емігрант. «Я вірю у вас та ваш літак і хочу допомогти, — сказав він і вручив Сікорському чек на 5 тис. USD (100 тис. USD на нинішні гроші). — Повернете, коли зможете.»
Задля реклами Рахманінов погодився стати віце-президентом нової авіаконструкторської компанії, яку заснував Сікорський. Відтепер конструктор не мусив тулитися в курнику, а зміг орендувати ангар і добудувати свій літак. 1924-го він успішно здійнявся в повітря. Щоби заробити на створення нових машин, Сікорський почав возити на С-29A комерційні вантажі. Першим замовленням було перевезення двох роялів.

Відомий усій Америці
Двомоторний біплан Сікорського став найбільшим у Америці й чи не найкращим у своєму класі. Однак ринок легкої авіації в США був перевантажений. Щоби перегнати конкурентів, наприкінці 1920-х Сікорський будує літаки-“амфібії”, що могли злітати як із твердої поверхні, так і з води. Літаки мали рекордну, як на той час, дальність польоту. Вони літали зі США на Філіппіни, у Гонконг. “Двомоторна десятимісна амфібія С-38 зробила переворот у авіації, — писали американські газети. — Тепер на ній можна приводнитися там, куди раніше могли запливти лише човни мисливців і індіанські піроги”.
На фірму посипалися замовлення. Так про Сікорського дізналася вся Америка. Коли наприкінці 1930-х попит на гідролітаки спав, конструктор узявся до розробки гелікоптера. Задум створити нову машину виникла в нього в студентські роки, але перші експерименти зазнали невдачі. Гвинтокрил міг піднімати свою вагу — 180 кг, але з пілотом не злітав. Після двох років випробувань Сікорський створив удалий двомісний вертоліт С-47. Він єдиний у країнах антигітлерівської коаліції застосовувався на фронтах Другої світової війни.
Акції компанії Сікорського різко піднялися. 1955-го він збудував фабрику для виробництва гелікоптерів у місті Стратфорді в штаті Коннектикут. Й останньою його роботою став С-58, який вважають чи не найкращим гвинтокрилом у історії авіації.

На пенсії – не означає без роботи
1958-го, коли серійне виробництво цього гелікоптера досягло свого піку — 400 машин на рік, 69-річний Сікорський вийшов на пенсію. За собою залишив лише посаду інженера-консультанта. Щодня під’їжджав до заводу на своєму “фольксваґені”. Ніколи не ставив машину перед головним входом, де були місця для начальства. Завжди паркувався біля автівок, які належали звичайним робітникам і службовцям.
На схилі літ Сікорський захопився історією християнства й навіть написав кілька богословських трактатів. Допоміг побудувати у Стратфорді православну церкву Святого Миколи. Любив подорожувати, спостерігати за вулканами й зірками. На нещастя, в останні роки життя зір конструктора різко погіршився. Якось 1970-го, повернувшись додому з обсерваторії, він сумно промовив: «Я більше не бачу зірок.» А 26 жовтня 1972-го 83-річний Ігор Сікорський помер у своєму будинку.
За своє життя Сікорський отримав понад 80 різних почесних нагород , призів і дипломів. Серед них – орден Св. Володимира 4 -го ступеня, а також медалі Давида Гугенхейма, Джеймса Ватта, диплом Національної галереї слави винахідників. 1948-го йому була вручена рідкісна нагорода – Меморіальний приз братів Райт , а 1967 року він був нагороджений Почесною медаллю Джона Фріца за науково-технічні досягнення в галузі фундаментальних і прикладних наук. В авіації крім нього її був удостоєний тільки Орвіл Райт. Сікорський був почесним доктором багатьох університетів .

На гелікоптерах – президенти США
У США Ігоря Сікорського вважають своїм генієм. Засновник світового вертольотобудування довго залишався на недосяжній висоті. Під його керівництвом були створені і доведені до серійного виробництва гелікоптери всіх класів, що існували. Його називали «вертолітник № 1». У США ним було створено 17 базових типів літаків і 18 – гелікоптерів.
Нині заснована ним фірма Sikorsky Aircraft є однією з найкращих у створенні гелікоптерів. Понад півстоліття президенти Сполучених Штатів починаючи з Двайта Ейзенгавера літають на гвинтокрилах із написом Sikorsky на борту.
“Головна функція гвинтокрила — порятунок багатьох тисяч життів”, — полюбляв повторювати Ігор Сікорський. Сьогодні існує спеціальна премія імені Ігоря Сікорського, якою нагороджують героїв-рятувальників.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply