Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 24, 2019

Цікава доля Катерини Десницької, принцеси Cіаму з України

Автор:

|

Грудень 29, 2016

|

Рубрика:

Цікава доля Катерини Десницької, принцеси Cіаму з України

Катруся та Чакрабон

Про легендарну українку Роксолану (1505-1558), котра в заслані зуміла підкорити собі вороже оточення, менш-більш відомо. А 27 квітня ц. р. минуло 130 років від дня народження Катерини Десницької, котра не така відома в українській громаді. З нагоди її ювілею варто про неї пригадати нашим читачам. Ця славетна українка подобалася принцові Сіаму (тепер Таїланд) Чакрабонгсе Буванафу (Чакрабона), вийшла заміж за нього і стала тайською принцесою.
Народилася Катруся у родині українській голови Луцького окружного суду Івана Десницького. Коли дівчині виповнилося два рочки, її батько помер. Її мама Марія залишилася з 12-ма дітьми. Після смерті чоловіка, мама Катерина продала свій маєток та переїхала зі сім’єю до Києва. Тут 12-літня Катруся вступила до Фундуклеївської жіночої гімназії, яка славилася високим рівнем навчання. Та, на жаль, навчання дівчині давалося важко. В 1899-1900 рр. прийшлося її повторити п’ятий клас. Катруся часто хворіла і пропускала уроки, а на додачу ще й померла її мама. Та їй таки вдалося закінчила гімназію і поїхати до Петербурга, де навчався її брат Іван. Оселилася Катруся в Надії Дмитрової, дружини генерала та своєї хрещеної. Відразу ж вона влаштувалася на курси медсестер у шпиталі імператриці Марії Федорівни на Фонтанці. Її київський залицяльник Ігор із початком російсько-японської війни написав, що йде на фронт. Десницька також забажала піти на фронт медичною сестрою. Наприкінці квітня 1905-го з пересувним шпиталем вона дістається на Далекий Схід. З фронту Катруся повернулася з трьома бойовими нагородами, серед яких був і Георгіївський хрест за мужність. На одному балу для георгіївських кавалерів Десницька познайомилася з гвардійським гусаром.
Це був принц Сіаму Чакрабон, на три роки старший за неї. Син короля Рами V прибув до російської столиці 1898 року й був зарахований до імператорського Пажеського корпусу, де здобували освіту привілейовані діти російської дворянської еліти. Цю школу закінчив і Чакрабон, а в серпні 1902-го він став корнетом лейб-гвардії імператорського гусарського полку та продовжував освіту в Академії генштабу. З гусаром Чакрабом Катруся познайомилася зовсім випадково і той у неї без тями закохався. Це була любов із першого погляду, до певної міри лише були релігійні перешкоди щодо одруження. Принц сповідував буддизм, а Катруся була православною християнкою. У січні 1906 року Чакрабон закінчив Академію генштабу і молодята поїхали до Одеси, а звідти — пароплавом до Стамбула. В турецькій столиці закохані таємно взяли шлюб у грецькій церкві Святої Трійці і медовий місяць відбули у Єгипті. За ритуалом, принц в жодному разі не міг з’явитися в столиці Сіаму з невідомою жінкою, ще й до того ж українкою з Європи. Коли принц повернувся до рідного краю, король подарував йому шикарний, щойно збудований палац Парускаван, в якому подружжя й замешкало. На жаль, сіамська королівська родина не прийняла Катерину до свого сану, ситуація навіть не змінилася, коли дружина принца 28 березня 1908 року народила королівського онука Чулу. Щойно після смерті короля Рами V престол посів його старший син Вачпровуд, котрий визнав шлюб свого брата і з того часу Катруся одержала титул принцеси Сіаму вищого рангу. Її чоловік був призначений начальником Військової академії, 1912-го він очолив Генеральний штаб сіамської армії. Ще до лютневої революції 1917 року подружжя відвідало Київ. На жаль, незабаром у подружжя почалися непорозуміння, 1918-го Чакрабон закохався в принцесу Чаваліт, доньку принца Роді, свого далекого родича.
Катерина важко пережила подружню зраду. В результаті цей шлюб розпався. Катерина Десницька влітку 1919 року виїхала до свого брата-дипломата в Шанхай, там почала працювати в Червоному Хресті, а син Чула Чакрабон залишився у Сіамі. 11 червня 1920-го принц помер від запалення легень. Катерина приїхала на його похорон. За успадковані кошти вона придбала собі будинок у Шанхаї. Одним із її квартирантів був американський електрик Гарі Клінтон, із котрим вона незабаром одружилася. Через японсько-китайські воєнні дії у 1930-х рр. Катерина й Гарі переїхали у Портленд (штат Ореґон), там це подружжя й розпалося. Після закінчення Другої світової війни Катерина переїхала жити до Франції й оселилася біля Парижа. Там 3 січня 1960 року вона померла від серцевого удару.
Її син Чула Чакрабон закінчив Кембриджський університет, став істориком. У Лондоні він одружився з англійкою Елізабет Гантер. Написав історію сіамської королівської династії Чакрі, до якої належав сам, де розповів про долю своїх батьків. Помер 1964-го. За деякими даними досі живе в Англії Наріса Чакрабон, внучка Катерини Десницької. Колишня країна Сіам, тепер — Королівство Таїланд — популярний туристичний курорт. А принцесою тут була відважна українка з Луцька.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...