Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 6, 2019

Стас, котрий мав три зуби: на комсомол, компартію та профспілку

Автор:

|

Березень 06, 2019

|

Рубрика:

Стас, котрий мав три зуби: на комсомол, компартію та профспілку

Минув 71-й рік із дня народження Станіслава Щербатих, більше відомого за сценічний псевдонім Тризубий Стас. Він народився 24 лютого 1948 року на Алтаї. Після смерті батька, зовсім маленьким із родиною переїхав до тітки у Івано-Франківськ. Дядько Станіслава був вояком УПА, за що відбув десять років у сталінських концтаборах.
Музичну освіту Стас отримав приватно. Спершу працював музикантом у ресторані. Після одруження, як справжній романтик, разом із дружиною, з метою покращення матеріального становища, подалися на Камчатку, де чоловік працював художником, фотографом і директором Будинку культури.
Після повернення до України серйозно зайнявся роботою у документалістиці та мультиплікації. Найвідомішими є його документальні фільми «Проводи на полонину» та «Людина і нафта», а також мультфільмі «Сонечко, бульдозер і я», «Армагеддон», «Верблюди» і «Пігмаліон». На міжнародному фестивалі «Кіномарина-75» мультфільм «Сашкова чайка» отримав бронзову нагороду.
У ті роки дуже популярним в Україні й у діаспорі був Львівський естрадно-гумористичний театр-студія «Не журись!». 1991-го Стас вирушає разом із ними в гастрольне турне. Своє сценічне псевдо Станіслав жартома пояснював тим, що має три зуби: один — на комсомол, другий — на компартію, третій — на профспілку. Серед друзів був відомий як Щербик.
Зі середини 1990-х Станіслав жив у Києві. Важкі часи перебудови дуже вплинули на творчість, і Тризубий Стас став батьком відомого всеукраїнського Гімну голодних студентів. Відчуття часу у Тризубого Стаса було феноменальним. Як тільки якась політична чи життєва реалія породжувала анекдот, він тут же відгукувався на це піснею. Вони були різними: і веселими, і дещо трагічними, і філософськими, але всі вони були про наше життя.
Станіслав Щербатих став автором сотень гумористично-сатиричних пісень, які принесли співаку всеукраїнську популярність. Його ім’я стоїть в одному ряду з іменами Віктора Морозова, Василя Жданкіна й Андрія Панчишина.
Тризубий Стас — один із найтитулованіших українських бардів. Він лауреат фестивалів авторської пісні «Оберіг» (Гран-прі), «Білі вітрила», дипломант першої «Червоної рути», гастролював в Арґентині та Бразилії. Пісняреві навіть вдалося виступити на фестивалі в польському Сопоті (спеціально переклав свої пісні польською).
Він автор понад 300 пісень і 1,3 тис. коротких анімаційних фільмів, а також опери «Корова Середа», фантастично-кримінального роману «Нічия земля» і кількох оповідань. Останні роки життя працював дизайнером у редакції журналу. 2005-го був членом журі Всеукраїнського фестивалю бардівської пісні «Срібні Струни» (Черкаська область). Помер Станіслав Щербатих 24 січня 2007-го від третього інсульту у віці 58 років. Похований на кладовищі Дем’янів Лаз біля Івано-Франківська.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply