Новини для українців всього свту

Friday, Nov. 27, 2020

Спалахнув заради світла

Автор:

|

Березень 22, 2012

|

Рубрика:

Спалахнув заради світла

На знак протесту проти русифікації України він учинив самоспалення біля могили Тараса Шевченка. У тисячі листівок, написаних і розкиданих ним перед цим актом, калушанин пояснив, що протестує таким чином проти безпросвітної московської окупації, яка зашморгом зросійщення нашої нації — її остаточним знищенням — затяглася на горлі України. Та, вочевидь, усе ж сподівався пронизати той морок, перетворивши себе на факел і в буквальному, і в переносному значеннях цього слова.

Можливо, зважився на таке після одного з нагадувань священика в церкві про те, що Ісус Христос теж своєю смертю всі інші смерті подолав. А може, прагнув продовжити через десять років естафету, започатковану 1968 року чехом Яном Валахом і уродженцем села Карова Рава-Руського району Львівщини Василем Макухом, які теж протестували самоспаленням проти радянської окупації.

Чи, радше, взірцем для нього були його товариші по ОУН, котрі підірвали себе в криївках, оточених чекістами, щоби, водночас, не бачити тріумфу ворогів і забрати їх зі собою на Суд Божий? Тим більше, що Гірника позбавили можливості виконати цю заповідь кодексу честі оунівця в складі одного із загонів УПА, відправивши його 1940-го на вісім років до концтабору в Магадані за участь у панахиді на могилі січових стрільців.

1937 року за приналежність до ОУН устиг потрапити й до польського концтабору Береза Картузька, звідки його зовсім ненадовго звільнила Друга світова війна. Відтак на 65-му році свого життя ветеран визвольного руху Олекса Гірник мав підстави вважати, що його боротьба проти окупантів не завершилася. І продовжити її тим методом, який визнав за можливий і доцільний. А те, що подвиг Олекси Гірника не лише пам’ятають, а й шанують в Україні, зокрема, може засвідчити обрання до Верховної Ради України (ВРУ) одного з двох його синів — Євгена.

Сторінку підготував Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply