Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 20, 2019

Помер останній полковник УПА

Автор:

|

Грудень 20, 2012

|

Рубрика:

Помер останній полковник УПА

У місті Лева на 92-му році життя 13 грудня помер полковник УПА, кавалер «Золотого хреста бойової заслуги» Василь Левкович. Він був останнім із живих командирів УПА такого рангу. На прощанні з ним, що відбулося 15 грудня у Львові, у храмі Святих Верховних апостолів Петра і Павла УГКЦ, були присутні керівництво міста й області, директор Національного музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, сім’я полковника.

Полковник Василь Левкович (6.02.1920–13.12.2012) — один із 20 нагороджених військовою відзнакою Української повстанської армії «Золотий хрест бойової заслуги». Від дня вступу в УПА у березні 1943 року він пройшов шлях від взводного до командира військового округу Буг, у лютому 1946-го отримав звання майора УПА. А наприкінці того ж року йому було надане звання полковника, яке командування армії присвоїло п. Левковичу нібито посмертно, вважаючи його загиблим. 17 грудня 1946 року чекісти оточили його прихисток, звідки витягли тіло отруєного димом командира. Слідство тривало близько року, Василь Левкович був ув’язнений у тюрмі на Лонцького у Львові та слідчій в’язниці МДБ у Києві на Короленка.
22 липня 1947 року Військовий трибунал військ Міністерства внутрішніх справ Київської області засудив п. Левковича до 25 років виправно-трудових таборів. Він повністю відсидів термін покарання, і його звільнили тільки 7 грудня 1971-го. Вийшовши на волю, продовжив свою боротьбу з радянською владою, вимагаючи перегляду вироку та визнання його військовополоненим, а не злочинцем.

Вислови глибокого співчуття

Кавалер «Золотого хреста бойової заслуги» 2-го класу полковник Василь Левкович помер 13 грудня 2012 року, о 5-й годині ранку, у віці 92 років. Левкович народився 6 лютого 1920 року в селі Старому Люблинці Любачівського повіту. 1939-го розпочав свою понад півстолітню боротьбу за свободу України в Організації українських націоналістів.

З березня 1943 року й до дня арешту Левкович («Вороний») перебував в УПА, пройшовши шлях від чотового до командира Воєнної округи «Буг». «Золотий хрест бойової заслуги УПА» 2-го класу Василь Левкович отримав у званні майора 1946-го, будучи командиром Військової округи УПА «Буг». Нагорода була присвоєна наказом підпільного парламенту — Української головної визвольної ради № 1/46 від 15 березня 1946 року. За всю історію «Золотий хрест» отримало лише 32 особи.
Наприкінці 1946 року «Вороному» було присвоєно звання полковника, яке командування УПА надало посмертно, вважаючи його загиблим. Левкович був заарештований органами радянської безпеки 17 грудня 1946-го під час облави в криївці. Тривалий час перебував під слідством у Львові та Києві, зокрема у львівській тюрмі «на Лонцького». 22 липня 1947 року Військовий трибунал військ МВД Київської області засудив Левковича до 25 років виправно-трудових таборів. Він повністю відсидів термін покарання й був звільнений із Дубравного табору 7 грудня 1971-го.
Згiдно з рiшенням сесiї Червоноградської мiської ради, 2007 року Василь Левкович був нагороджений званням «Почесний громадянин мiста Червонограда». Нагороджений орденами Богдана Хмельницького, Ярослава Мудрого. До смерті жив у Львові разом із дружиною Ярославою, підпільницею та багатолітньою політув’язненою.
До останнього часу Василь Левкович займав активну позицію у відновленні історичної правди про УПА. Своєю довголітньою жертовною працею він заслужив повагу, сердечну подяку та низький уклін від своїх співвітчизників і побратимів. Нехай наші спільні молитви допоможуть йому на шляху у блаженну Вічність, а вічна пам’ять про вірного сина України залишиться в наших серцях. Від імені усього членства ОУН висловлюємо найсердечніше вислови співчуття дружині Ярославі, рідним, близьким, побратимам по зброї, усім, хто мав за честь знати світлої пам’яті Василя Левковича. Вічна пам’ять славної пам’яті полковнику Василю Левковичу! Слава Україні — Героям слава!
Провід ОУН(б)

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...