Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Панас Мирний завжди намагався примирити в собі письменника й чиновника

Автор:

|

Травень 09, 2013

|

Рубрика:

Панас Мирний завжди намагався примирити в собі письменника й чиновника

1915-го, у Першу світову, жандармів підняли на пошуки такого собі Панаса Мирного, що друкувався в австрійській Галичині. Тоді якраз полювали на ”шпійонів-австріяків”. За агентурними даними, той таємно жив під прізвищем «Рудченко» в Полтавській губернії. Між тим, Афанасій Рудченко (народився в Миргороді на Полтавщині 13 травня 1849-го) жив і працював цілком легально, за бездоганну службу отримав від царя Миколи ІІ золоту табакерку. А курйоз виник тому, що жандарми не читали української літератури. Освічена ж публіка знала, хто пише під псевдонімом «Мирний».
Писати він почав дуже рано, та й чиновником він став, маючи 16 років. Як поєднати те й інше? Вирішив: ”У службовому стосунку відшукати таке місце, котре, забезпечивши моє прожиття, не ставило б мене в розлад із сумлінням”. На службі він просиджував над бухгалтерськими книжками, а опісля в них же писав свою прозу. Між чиновником Афанасієм Рудченком і письменником Панасом Мирним був установлений ”регламент” — щоб один не заважав іншому. Доки Рудченко був дрібним чиновником — це вдавалося. Та його почали підвищувати по службі. І що вищі посади він обіймав, то більше мав клопоту й тим частіше порушував ”регламент” на шкоду Панасові. А на літературну працю не проживеш. Доводилося воювати з самим собою, й дедалі частіше програвати в цій війні. Як казав Євген Чикаленко: «Велика шкода для нашої літератури, що Мирного не вигнали зі служби. От Карпенка-Карого вигнали з поліції — маємо тепер артиста і драматурга.»
Свої найкращі твори Панас Мирний написав у 1870-х, на початку чиновницької кар’єри. Те, що він — одна з найпотужніших постатей у нашій літературі, стало одразу зрозуміло. Сам він себе як письменника цінував невисоко. Був надто вимогливий до себе й довго озирався на старшого брата Івана, талановитого публіциста. Саме йому Панас показав перший варіант ”Чіпки”, з якого потім постав роман ”Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Цю назву придумав Іван, він же й дописав кілька розділів. Твір вийшов у співавторстві братів під псевдонімами «Мирний» і «Білик». Іван згодом покинув літературу. Казав, що вона – лиш для домашнього вжитку. Став високим чиновником у Петербурзі. З усіх сил тягнув до себе Панаса, а той не захотів, жив собі в Полтаві.
Брат не без іронії називав Праведником. Якось Панас, уже дорослий, натрапив у якійсь статті на слово ”проституція” й не міг уторопати, що то таке.
Мирний дбав, щоб мова його творів була така, як люди говорять. Але тепер люди звикли до спрощеного говору. Кілька років тому письменник Василь Шкляр видав ”Повію” Панаса Мирного, скоротивши малозрозумілі слова. І роман став уп’ятеро тоншим за оригінал…

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply