Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 18, 2018

Назустріч 100-річчю від дня народження о. Злочовського

Автор:

|

Травень 21, 2015

|

Рубрика:

Назустріч 100-річчю від дня народження о. Злочовського
Парафія Священномученика Йосафата в Ґожові, де служив о. Злочовський

Парафія Священномученика Йосафата в Ґожові, де служив о. Злочовський

Зенон Злочовський народився 12 квітня 1916 року в Новій Кам’янці Жовківського повіту. Село розташоване над річкою Ратою, і перші згадки про нього датуються початком ХVІ ст., тоді Нова Кам’янка належала до Белзького воєводства. За згодою Перемиського єпископа Івана Ступницького в селі було відкрито першу парафію, яку освятили 16 травня 1867 року, і першим парохом був призначений о. Віктор Сиротинський. Крім ювілянта до визначних діячів, котрі народилися в селі, слід зарахувати трьох синів із родини Василя Лупія: Григорій — заслужений працівник культури України, перший директор Львівського історико-культурного музею-заповідника «Личаківський цвинтар»; Олесь — український поет і сценарист, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка, Ярослав — український кінорежисер, народний артист України.

Зеновій прийшов на світ у сім’ї вчителів Івана та Францішки Злочовських. Отримавши початкову освіту в рідному селі, навчався в середній школі в Жовкві і Перемишлі. 1935-го вступив до Греко-католицької духовної семінарії в м. Перемишлі. Перебуваючи в семінарії, водночас вчився в музичній школі і брав участь в учнівських культурно-освітніх колективах.
По закінченні семінарії 1939 року прийняв тайну священства з рук перемишльського єпископа Йосафата Коциловського, якийсь час працював дишпастирем у Перемишльській єпархії. В середині 1940-х еміґрував спершу до Канади, а звідти переїхав до Філадельфії (США).
Варто при нагоді згадати історію єпархії УГКЦ у Філадельфії. 1956-го було виділено новий екзархат із осідком у Стемфорді; у філадельфійському залишилися 193 священики, котрі обслуговували 122 парафії (без місій і каплиць) і 220 тис. вірних. Філадельфійська митрополія УГКЦ була створена 1958 року Папою Пієм XII. До неї увійшли Філадельфійська архієпархія, Стемфордська та Чиказька єпархії.
Першим митрополитом новоствореної митрополії був о. Богачевський; після його смерті 1961-го митрополитом було призначено стемфордського єпископа Сенишина. Одночасно створено нову Чиказьку єпархію з відокремленням від філадельфійської архієпархії середньозахідних і західних штатів. 1961 року Філадельфійська архієпархія мала 97 парафій (не враховуючи 22 каплиць і трьох місій), 141 священика і 161 тис. вірних. На її території працюють чернечі спільноти отців василіян, редемптористів і францисканців, сестер василіянок, служебниць, місіонерок і Пресвятого Серця. Там діяло 16 цілоденних початкових шкіл, середня школа і дівочий коледж, а також духовна семінарія у Вашинґтоні. Виходив часопис тижневик «Шлях» — The Way. Великий кафедральний собор було споруджено у Філадельфії 1966 року, при ньому проваджено культурно-освітню працю, відбувалися проби хору, концерти та читання.
Відразу по приїзді до Філадельфії о. Зенон Злочовський активно долучився не лише до релігійно-церковного життя, а й до освітньо-громадської праці. Крім душпастирської діяльності о. Зенон допомагав українським діаспорним організаціям, вчив хори, вчителював в українських школах, брав участь в організації концертів, а передовсім проявив високу активність під час перебування в США кардинала Йосипа Сліпого та віддано працював в організації «За український патріархат». 1979-го патріарх Йосип Сліпий нагородив о. Злочовського грамотою за віддану працю на ниві релігійного та громадського життя.
Понад те, Зенон Злочовський — всесвітньовідомий український діаспорний композитор у царині духовної музики. Його творча спадщина налічує 40 томів рукописів, серед яких — літургії, тропаки, тріодь, мінея, похорон, антифони, причасні, світські твори, народні пісні, композиції на слова Т. Шевченка тощо. Літургії він писав церковнослов’янською й українською мовами. Майже до остатніх років свого життя священик працював в парафії церкви святого Архістратига Михаїла. З надзвичайною радістю він сприйняв звістку про відновлення Української держави 1990 року, виношував намір відвідати Україну, та, на жаль, цього не дозволила недуга, і 16 грудня 1994 року Зенон Злочовський помер і був похований на цвинтарі у Філадельфії.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...