Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

Національна чи Республіканська гвардія?

Автор:

|

Березень 22, 2012

|

Рубрика:

Національна  чи Республіканська гвардія?

У листопаді 2004-го внутрішні війська востаннє його широко згадували у зв’язку з наказом свого тодішнього командувача Сергія Попкова вирушати на Київ, прихопивши зі собою бойові набої. Серед тих, хто переконав його тоді скасувати свій наказ, був, як установив автор документального фільму «День сьомий» Володимир Ар’єв, тогочасний перший заступник Попкова генерал-лейтенант Олександр Кіхтенко, який змінив свого начальника на його посту після обрання президентом України Віктора Ющенка.

Та й про його підлеглих п. Ар’єв розповів: «Вони з насторогою сприйняли наказ: «Повна бойова тривога!» Перешіптувалися між собою: «Що це таке? Навіщо?» Солдатам, особливо із західних, центральних і північних областей, батьки сказали: «Підеш проти народу — прокляну!» Цього не могли не враховувати командири. Вони й самі ставилися до наказу з підозрою». А член президії політради ВО «Батьківщина» Євген Добряк запевняв, що, коли перший заступник начальника військової розвідки Микола Мельник, додзвонившись до командира частини ВВ, благав його: «Ігорю, зупиніться. Ти ж — чесний офіцер!», той відповів: «Ми зупинимося, тому що люди (мешканці Василькова, які перегородили дорогу колоні ВВ на Київ. — Авт.) уже підійшли. І ми, вважайте, не те щоб наказу не виконали, а нібито люди нас заблокували».

Тож навіть якби Поп­ков не скасував свого наказу, його виконали б далеко не всі вояки ВВ. Приміром, як повідомляла газета «Галицькі контракти» вiд 6 грудня 2004 року, командування львівського підрозділу швидкого реаґування Міністерства внутрішніх справ (МВС) «Беркут» заявило тоді, що зі зброєю в руках захищатиме учасників масових акцій.

І хоч вони не входять до ВВ, однак і працівники спецпідрозділів «Кобра» (не слід плутати з однойменним підрозділом МВС) і «Лаванда», переведених 1999 року до ВВ зі складу Національної гвардії, розформованої 2000-го тодішнім президентом, не забули, що складали присягу народові, а не керівництву держави. А загалом тоді «вевешниками» стали 16 тисяч із 26 600 національних гвардійців.

Коли 2005 року Юрій Луценко, тодішній голова МВС, представляв нового командувача ВВ Олександра Кіхтенка підлеглим, то запевнив, що їх більше не використовуватимуть із політичною метою. Й обіцяв «реорганізувати на зразок європейських жандармерій або італійських карабінерів» і перейменувати на Республіканську гвардію.

А коли секретарем Ради національної безпеки й оборони був Анатолій Кінах, то з його вуст пролунала пропозиція перейменувати ВВ на Національну гвардію. Що ж, будь-який із цих двох титулів справді більше пасує підрозділам, призначення яких — захищати конституційний лад, мир і спокій у державі. Вояки ВВ займаються цим і в складі міжнародних сил п’яти інших країн. В Україні на вулиці міст щодня виходять 1,5 тис. нарядів ВВ. Окрім правопорядку, вони охороняють атомні станції, дипломатичні представництва, суди й інші важливі об’єкти, супроводжують спецвантажі та конвоюють засуджених.

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply