Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 15, 2019

Можна дати більше! Так вирішив Олександр Яценко й дав Україні корів-рекордисток

Автор:

|

Січень 19, 2012

|

Рубрика:

Можна дати більше! Так вирішив Олександр Яценко й дав Україні корів-рекордисток

Він помер через 10 днів після свого 80-річчя, а народився Олександр Юхимович Яценко 20 січня 1898 року в селі Говтві на Полтавщині. Закінчив Харківський сільськогосподарський інститут і майже все життя пропрацював у столичному Інституті тваринництва.

«Він був дуже високоосвіченою людиною, — розповідала Віра Миненко, яка була аспіранткою в Яценка. — Любив українські пісні, класичну музику. Пам’ятаю нашу останню зустріч: ми прийшли на його 80-річчя. Через 10 днів він помер. За столом багато жартували, співали. У нього було троє аспірантів. Коли заходили, то завжди відразу все помічав: «О, нова зачіска! Нова сумочка». Міг зробити й зауваження: «А платтячко — не надто коротке?»

…У 1920-х молодий учений Олександр Яценко натрапив на ще дореволюційні дослідження про спроби схрещування корів швіцької породи, яких завозили зі Швейцарії, та сірої української.

Він продовжив селекціонування, й уже в третьому поколінні худоба мала більшу масу тіла та давала більше молока. Нова порода отримала назву лебединської — від міста Лебедина на Сумщині, де відбувалося схрещування. Корови — невибагливі й витривалі, серед них було багато рекордсменок.

«Найбільш видатною була корова Ленда, — розповідає Віра Миненко з Інституту тваринництва НАН України. — 1936 року вона за 300 днів дала 12 623 кілограми молока жирністю 4,2 відсотка. А добовий надій становив 68,6 кілограма. Із молока, що вона давала за рік, можна було виготовити 620 кілограмів масла. А сама важила 580 кіло».

Під час Другої світової війни поголів’я корів лебединської породи перегнали на схід. Тих, яких не встигли евакуювати, забивали, аби не дісталися німцям. Нині лебединська порода поширена передусім у Сумській і Чернігівській областях.

 Олександр Гайн

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...