Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Aug. 18, 2018

До 90-річчя уродин Андрія Німенка

Автор:

|

Червень 23, 2016

|

Рубрика:

До 90-річчя уродин Андрія Німенка

Андрій Німенко

Багата на таланти українська земля. Серед славетної плеяди мистців, художників, скульпторів і медальєрів вона народила Андрія Васильовича Німенка, людину високого мистецького діапазону, котрий своїми працями вражає людей здатними відчути красу. Андрій народився 20 червня 1925 року в с. Інгуло-Кам’янка Новгородського району, що на Кіровоградщині. Після завершення середньої освіти юнака 1943 року забрали до армії, він брав участь у боях і після закінчення Другої світової війни щасливо повернувся додому, став студіювати в Київському художньому інституті, який закінчив 1951-го і працював на викладацькій роботі. 1955 року чоловік закінчив аспірантуру в Інституті мистецтвознавства фольклористики й етнології Академії наук України, отримав звання кандидата мистецтвознавства і був прийнятий у члени Національної спілки художників і Національної спілки письменників України.
Із молодих років Андрій був наділений різноманітними талантами, особливо наполегливо працював у галузі станкової та монументальної скульптури, графіки та мистецтвознавства. В його творчому доробку, який навіть важко перерахувати, можна виділити пам’ятники Лесі Українці у Луцьку (1977), Михайлові Павлику в Косові на Івано-Франківщині, Давиду Гурамішвілі у Миргороді на Полтавщині (1969), скульптури «Шота Руставелі» (1966) та «Алішер Навої» (1968), скульптурні портрети Юрія Яновського, Олександра Довженка, Остапа Вишні, Григорія Тютюнника, Павла Загребельного, Володимира Винниченка, меморіальні дошки Юрію Яновському в Києві та Тарасу Шевченку в Житомирі, барельєфи та меморіальні комплекси на станції Київського метрополітену «Арсенальна».
А ще п. Андрій є одним із перших що відродив на Україні призабуте мистецтво карбування з міді, латуні й інших металів. Він мовою мистецтва славив свою улюблену Україну, творив окремі свої роботи, якими віддзеркалювали взаємозв’язки між окремими народами. 1969 року мистець навіть отримав звання заслуженого діяча мистецтв Грузії, за плідну творчу мистецьку роботу, в якій показав взаємозв’язки між українським і грузинським народами.
До цінних творів п. Німенка слід зарахувати серію «Героїчні наші предки» (1969-1991), до якої увійшли 25 портретів українських гетьманів і народних героїв України, які підкреслюють активну громадянську позицію майстра-патріота, небайдужого до історії свого народу, що є яскравим прикладом для наслідування прийдешнім поколінням. Тут знаходимо медальєрні портрети українських гетьманів і політичних діячів доби УНР, виконані талановитими руками. Крім цього, Андрій Васильович творить чудові гіпсове погруддя, меморіальну дошку, бронзові та керамічні медалі Миколи Львовича Давидова, засновника дендропарку «Веселі Боковеньки».
Але не менш важливою складовою мистецтва Андрія Німенка стала лірична тематика, яка розкриває його романтичну та поетичну душу. Підтвердженням цього є, зокрема, написана ним величезна кількість чудових пейзажів, у яких він по-мистецьки відображує красу та велич природи в Україні. Ці високохудожні твори засвідчують великий талант художника. Багато пейзажів художника виконано у техніці «пастель», такій популярній у романтичному ХІХ ст. Він немов продовжує славетні традиції Ф. Балавенського (1864-1943), котрий щасливо поєднав українські традиції з українським етнографізмом, втілюючи якісні погруддя наших діячів. Німенко намагався українську стихію зі здобутками модерного мистецтва поєднувати, зразків якого шукали в майстернях за кордоном. Буйною фантазією визначалися наші художники М. Гаврилко (1882-1920) та інші. Треба було пробиватися в середовищі окупаційного режиму СРСР, щоб творити мистецтво з власного почуття, а не з наказу партії.
Крім скульптури, Андрій Німенко проявив свій талант на літературній ниві. Його твори розвивають і пробуджують у народі почуття любові до рідного краю. Він видав сім поетичних збірок, книги прози «Лісові фантазії» (1991) та чисельні спогади. В його літературно-науковому доробку — знаменита «Історія українського мистецтва», в якій автор дає загальну характеристику мистецтва, що розвивалося впродовж віків спільними зусиллями поколінь українського народу. Водночас його скульптурні та літературні твори експонуються на різних виставках, зокрема в Долинському музеї.
Торік у Кіровоградському обласному художньому музеї проходила виставка під заголовком «Мистецький простір Андрія Німенка». Ця експозиція розкрила усю багатогранну велич мистця. Особливу теплу, родинну атмосферу на виставці створив той факт, що на її відкритті були присутні родичі та близькі друзі Андрія Васильовича, зокрема — його дружина Лариса Терентіївна Масенко, котра згодом прочитала для присутніх цікаву і дуже актуальну лекцію «Від мовного Майдану до Революції гідності».
Відвідувачі мали змогу насолодитися чудовими графічними роботами та літературними його працями, серед яких — «Зимовий пейзаж», «Гурзуф», «Село», «На пасовищі», «Соняхи», «Верба», «Седнів. Осінь» (акварель), «Стара хата», «Вулиця квітне», «Седнів. Біля лісу», «На сінокосі», «Околиця», «Старий замок», «Осінні барви», «Квітнуть сади» (пастель), «Танок у горах», «Ґазда і ґаздиня», «Молодий і молода» (монотипія), «За Невицьким», «Пейзаж. Місток», «Стіжки в горах», «Лелека», «Старий замок» (літографія), «Під горою», «Церква», «На підгір’ї», «Верби над Черемошем» та інші.
Андрій Німенко пішов з життя 1 лютого 2006-го, що стало непоправною втратою для мистецької Кіровоградщини. Після смерті художника його дружина Лариса та син Максим передали в дарунок музею 358 робіт митця. Частина їх стала постійною складовою виставок обласного художнього музею відповідного тематичного спрямування, і, зрозуміло — персональних виставок творів Андрія Васильовича, присвячених світлій пам’яті цього унікального та самобутнього майстра, котрим по праву пишається Україна.
Головні графічні роботи майстра — «Верховинка» й «Українська кераміка», а також високопрофесійні медальєри та бронзові медалі «Володимир Винниченко», «В сім’ї вольній, новій», «Остап Вишня», «Стоїть гора високая», «40-річчя звільнення міста Києва» та гіпсові макети медалей «Пам’ятник Лесі Українки в місті Луцьку», «Роксолана», «Богдан Хмельницький», «Іван Сірко», «Петро Дорошенко», «Іван Підкова», «Іван Мазепа», «Михайло Грушевський», «Симон Петлюра», «Павло Тичина», «Іван Миколайчук», «Сини Вітчизни», пам’ятні медалі, серії «Гетьмани України», «Українська скульптура другої половини XIX — початку ХХ ст.», а також «Пам’ятники Тарасові Шевченку», «Смерековий затишок», «Гуцульщина» (ліногравюра) й інші твори, які зворушують глядачів і засвідчують високий багатогранний творчий талант мистця.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...