Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

До 230-річчя від дня народження Йосипа Ярини

Автор:

|

Червень 28, 2018

|

Рубрика:

Йосип Ярина був своєрідним унікальним феноменом, наділеним незвиклим талантом. Він народився 20 лютого 1788 року в с. Котень Дукельської округи (за іншим джерелом — у містечку Радочин, тепер — у Польщі) в сім’ї греко-католицького священика. Згодом був парохом у Радощицях. Середню освіту здобував у містах Бардієві та Кошицях (тепер — Словаччина). 1815-го закінчив Барбареум у Відні, де отримав науковий ступень доктора філософії та теології. Того ж року Йосифа Ярину призначили надзвичайним професором моральної теології, пасторальної теології та філософії, а через два роки — і педагогіки. Публічний екзаменатор у клопотаннях про духовні посади латинського та візантійського обрядів.
Здобувши освіту, він став визначним богословом, педагогом, філософом, поетом, літературознавцем і врешті професором Львівського університету. Автор наукових статей із історико-філософських проблем, літературних рецензій і поетичних творів, писаних латинською та німецькою мовами. Його кар’єра проходила блискавично. Маючи заледве 25 років, він став професором університету, і невідомо, як розгорнулася б його наукова та викладацька кар’єра у подальшому. Про таких кажуть — політ перервався передчасно. За твердженням сучасників, Ярина був суворим, вимогливим, але доброзичливим викладачем. Він часто радився зі своїми колегами, ініціював обговорення актуальних наукових і педагогічних питань. Його колеги й учні відгукувалися про науковця як про ввічливого та майстерного педагога, котрий володів мистецтвом спілкування з людьми. «Хоча приступив до педагогічної діяльності без довголітньої підготовки і замолоду, однак із великою відповідальністю ставився до свого учительського покликання.
Йосиф Ярина відзначався надзвичайною працездатністю. Читав три-чотиригодинні лекції, по неділях і святах проводив змістовні виступи для молодих учених і педагогів. Система науки та філософії була для нього поєднанням морального і фізичного світів людини. Молодий науковець був переконаний у необхідності освіти простого люду, поширення серед селян письменності, а через неї вже треба наполегливо популяризувати рідну культуру серед народу. За його словами тільки таким чином можна сподіватися на духовний розвиток рідного краю.
Коли вдумливо перечитуєш історію Йосифа Ярини напрошується своєрідна аналогія. Лемківський реґіон України видав ряд талановитих людей. На превеликий жаль більшість із них померла в ранньому віці. Принагідно можна згадати Ґаля, Шафрана, Шоста, Полянського, котрі відійшли у засвіти в молодому віці. Совісно трудилися і трудяться на славу дорогої нам Лемківщини Ладна, Стафанівський, Дудич, Маслей, Троханівський та багато інших. Дуже багато чесних лемків живуть далеко від рідної землі, але у своїх краях працюють у реґіональних об’єднаннях і в єдності працюють на прославу свого краю.
Будучи теологом, Йосиф Ярина твердив, що стремлінню до Бога, як найвищої мети земного життя людини, найкраще сприяє постійне підвищення власного освітнього рівня. На його думку, шкільна наука є даремною, якщо її не підтримує муза рими, тож і сам залюбки віршував. Наукових праць по собі не залишив, оскільки значну частину його часу займала робота на посаді публічного екзаменатора у клопотаннях про духовні посади римо- та греко-католицького обрядів. Розпочате ним дослідження педагогічних проблем підготовки майбутніх душпастирів так і залишилося незавершеним, а сам його життєпис ще чекає на свого дослідника. Помер 15 дослідник у вересні 1817-го у Львові, у віці 29 років. Причини смерті — невідомі.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply