Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

До 100-річчя від дня смерті Остапа Волощака

Автор:

|

Червень 07, 2018

|

Рубрика:

До 100-річчя від дня смерті Остапа Волощака

Українську природу та наше довкілля ґрунтовно вивчав Остап Волощак (друге ім’я Євстахій). Він народився 1 жовтня 1835 року в м. Яворові на Львівщині. Там отримав середню освіту, після якої продовжував навчання у Віденському університеті, де студіював природознавство та медицину. Увагу вченого привернув рослинний світ Карпат, тоді ще недостатньо вивчений. Вражає систематичність і докладність зробленого ним обстеження рослинного світу і глибинне пізнання довкілля. Любов до природи була ключем до пізнання нації. Вчений твердив, що між територією, її природою та народом існує дуже інтимний зв’язок, народ черпає зі землі творчі сили для свого життя, а під впливом природи виробляється й психологія народу.
До таких істин дійшов Остап Волощак своїми науковими дослідженнями, в яких довів твердий і переконливий закон про природу та довкілля, яке має неперевершене значення в житті нації. Він був членом Віденської та Краківської академій наук, а також дійсним членом Наукового товариства імені Т. Шевченка (НТШ) у Львові. Опублікував близько 50 наукових праць із ботаніки. Зокрема, фундаментальні «Матеріали про флору Покуття», «Про рослинність Карпат між Лімницею й Опором», «Про границю західної і східної карпатської флори».
Ще студентом дослідник багато мандрував у 1868-1873 рр. по горах Німеччини, Швейцарії, Італії та захоплювався рослинним світом гірських районів. Працював асистентом ботанічного кабінету Віденського університету (1873-1884); доцентом (1884-1891), професором кафедри зоології, ботаніки та товарознавства у Львівській політехніці (1891-1908). Засновник ботанічного саду та природничого музею у Львові (1891).
Вивчаючи рослинність басейнів рік північних схилів Карпат встановив, що межа між Східними та Західними Карпатами проходить через Лупківський перевал. Зробив він вагомий внесок у світову науку, зокрема у вивчення ботаніки і дендрології, яке є надбанням всього людства.
Ученому вдалося відкрити кілька нових, суто карпатських ендемічних видів, наприклад, гвоздику карпатську, перестріч Гербіха, тоцію карпатську й інші. Йому вперше вдалося встановити ботаніко-географічну межу між флорою Східних і Західних Карпат. Ця концепція була новою, і згодом її визнали у фітогеографії. Крім суто ботанічних, здійснював ще й географічні дослідження — проводив кліматичні спостереження, встановлював розташування великих сніжників, дізнавався серед населення про назви місцевості і наносив їх на мапи тощо. У 1909 року науковець переїхав до Відня. Перед виїздом поділив свою колекцію на три установи — НТШ у Львові, Природничий музей у Відні й Академію наук у Кракові. Зараз частини цієї колекції зберігається у Львівському природознавчому музеї Національної академії наук України, Львівському національному університеті ім. І. Франка, а також у Національному лісотехнічному університеті України (НЛТУ) у Львові. У «Музеї деревини» НЛТУ зберігається цінна дендрологічна колекція, що нараховує 602 взірці деревини різних біологічних видів із усіх континентів світу. Помер Остап Волощак 10 червня 1918 року у Відні і там був похоронений.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply