Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

До 100-річчя від дня народження Богдани-Марії Світлик

Автор:

|

Квітень 26, 2018

|

Рубрика:

До 100-річчя від дня народження Богдани-Марії Світлик

Неповторна усмішка, яку мала Богдана-Марія Юліанівна Світлик, приносить справжню радість. Вона народилася 24 квітня 1918 року в Перемишлі (тепер — Польща). Там промайнули її дитячі роки, а юнкою вона разом із своїми батьками переїхала до Львова. Тут 1936-го закінчила гімназію сестер василіянок і продовжувала студії на факультеті класичної філології у Львівському університеті. Ще в гімназійні роки вступила до «Пласту» й юнацтва ОУН, активно працювала в студентському жіночому русі. Також займалася літературною творчістю — писала вірші, оповідання і друкувала їх у тодішній галицькій пресі.
Маючи гарний голос, брала участь у різних концертах. Однак найбільше праці вкладала в підпільну діяльність ОУН.
Навесні 1939 року коли поверталася потягом із Ґданська до Львова Богдану заарештувала польська поліція, і хоча й не було доказів, її як члена ОУН засудили і запроторили дл в’язниці «Бригідки». Щойно у вересні 1939-го їй вдалося вийти на волю. Але треба було відразу ховатися від нових окупантів, які немов дикі орди вдерлися на нашу землю. За вказівкою Проводу ОУН, Богдану відрядили на Закерзоння. Там вона осіла в Перемишлі, їздила на Ярославщину, Любачівщину, займалася організацією осередків українського підпілля. Відтак зустріла Зенона Литвинка зі Стрийщини, сина залізничника, студента лісничої академії й, як кажуть, закохалася з першого погляду. Не зважаючи на важкі політичні обставини, молодята повінчалися.
Це був час, коли бряжчала зброя і лилася людська кров. Українці в цій війні не стояли осторонь від своїх національних проблем. Невдовзі після одруження в червні 1941-го Литвинко пішов із Похідними групами ОУН на південь України. Повернувся восени того ж року через Одесу та Румунію до Львова, де тоді жила й підпільно працювала Богдана. В тривозі, але з радістю в подружжя 1 лютого 1942 року народився син, якого назвали Андрієм. Радість була недовгою. Зенон разом із своїм двоюрідним братом Олесем Світликом, як і тисячі інших юнаків, вступив до лав дивізії «Галичина». Довелося Богдані їхати до Жидачева і віддати сина на виховання мамі, а самій податися в УПА. Мама прийняла внука з щирістю. Богдана ж активно діяла як член підпільних редакцій «Смолоскип», «Ідея і чин», різних видань осередку пропаганди ОУН та опрацьовувала звернення та заклики УПА, оформляла документи бюро інформації УГВР і була керівником Львівського міського жіночого проводу ОУН. Користувалася псевдонімом «Ясна Світлана», а в літературних творах — «Марійка Дмитренко».
Була провідним членом Львівського округу керівництва УПА і мала постійні тісні зв’язки з головним командиром Романом Шухевичем, від котрого отримувала вказівки. Військова частина Зенона Литвинко й Олеся Світлика потрапила в «котел» під Бродами, в якому молоді, мало досвідчені у боях дивізійники прийняли весь бойовий тягар опору большевицькій орді, добре підготовленій до наступу. Не зважаючи на відчайдушний спротив дивізії, наші вояки понесли колосальні втрати у цій битві. Незабаром Богдана отримала сумну звістку, що її чоловік пропав без вісти під Бродами. Насправді ж він разом із товаришами щасливо вийшов із оточення, але загинув 1944 року в бою, вже на території Польщі. Про це розповів Олесь Світлик, котрий опинився в таборі інтернованих осіб у Німеччині, де залишився жити і був єдиним свідком, котрий передав Богдані трагічну звістку про загибель її чоловіка.
У підпіллі Богдана займалася літературною творчістю. Створила оповідання «Учителька», «Михайлик», «Наші герої» та ряд інших. Родину Богдани репресували. Навіть її молодшу сестру Ліду, енкаведисти заарештували в ніч проти 7 вересня 1940-го, десятикласницю судили у «Справі 59». Спочатку кати хотіли скарати на смерть 42 особи, та згодом половину помилували. 16-річну Лідію Світлик заслали у страшні уральські концтабори. Голод, холод, важкі хвороби, виснажливу працю вона витримала, дочекавшись звільнення 1947 року.
29 грудня 1948-го 30-річна Богдана Світлик проявила героїчну мужність, але, на жаль, сама загинула геройською смертю. Перед тим спалила в підземній друкарні всі важливі документи.

Ярослав Назиревич

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply