Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 30, 2020

Дещо про Терещенків і мера Глуховa

Автор:

|

Грудень 17, 2015

|

Рубрика:

Дещо про Терещенків і мера Глуховa
Мішель Терещенко

Мішель Терещенко

Рід Терещенків залишається своєрідним символом національного відродження України. Це був своєрідний унікальний і аристократичний рід, який можна порівнювати лише зі ще одним українським родом — Симеренків. Якщо вдумливо зазирнути в глибину століть, то неодмінно помічаємо, що це — найяскравіші шляхетні особистості, котрі збагатили наше духовне життя у в різних галузях.
Та надійшла жорстока антилюдська сталінська репресивна машина ХХ ст. Вона не тільки знищила ці славетні роди, а й спотворила пам’ять про них і збезчестила весь український народ. Колись квітучий Глухів Терещенків чи Мліїв Симеренків перетворили на пустелі, в яких про ці роди було заборонено навіть згадувати.
Один із Терещенків — Мішель (Михайло) — народився 15 вересня 1954 року в Парижі. Він походить із роду українських промисловців і меценатів Глухова. Його батько Петро (1919-2004) був відомим у Франції вченим-хіміком. Розробляв технології виготовлення біопалива з ріпаку. Дід Мішеля, Михайло Терещенко (1888-1956) був міністром економіки Тимчасового уряду Російської імперії. Михайло закінчив бізнес-школу. У 1981-1990 рр. жив у США. Служив офіцером підводного флоту Сполучених Штатів Америки. Живучи далеко від прабатьківської землі, тужив за нею. Про цей йому незнаний край родичі розповідали з теплотом. Якось 2003-го п. Терещенко приїхав в Україну і оселився в Глухові, де заснував Фундацію спадщини Терещенків, завданням якої було відродити свій рід на рідній землі. При цьому став розвивати свій бізнес у Глухові, де кілька століть жили його пращури, а також усіляко намагався відродити там історичні цінності, які мали загальнонаціональну вартість.
Рід Терещенків у Глухові 1870 року отримав дворянський статус, це було неабияке досягнення, чого досяг ще Артем Терещенко (1794-1873), котрий розбагатів під час Кримської війни. Його сини Никола і Семен після селянської реформи 1861-го стали власниками 140 тис. десятин землі і мали в Україні у 1911-1912 рр. десять великих цукроварень, були великими багатіями. Рід Терещенків на переломі ХІХ і ХХ ст. відомий також як один із щедрих меценатів української культури та фундатор великих будівель культурно-освітнього призначення. Один із родичів Мішеля — М. Терещенко (1888-1956) — був громадсько-політичним діячем, депутатом IV Державної думи, у 1915-1917 рр. був головою Воєнно-промислового комітету в Києві, згодом був міністром фінансів (березень — травень 1917-го) і закордонних справ (травень — жовтень 1917-го) Тимчасового уряду. Він брав участь у перемовинах із українською Центральної радою. Після жовтневого перевороту еміґрував і помер у Монако. А Федір Терещенко займався конструюванням літаків і розбудовою Києва.
Отже, в Мішеля Терещенка був сентимент до свого родового коріння і до землі, з якої вийшов його рід. Історія Глухова на Сівещині — надзвичайно багата та різноманітна. На одній із цьогорічних зустрічей із виборцями кандидат на посаду міського голови Терещенко між іншим сказав: «Глухів лежить у такому місці, неначе якась альтана посеред раю. Про наше місто вперше згадується в Іпатіївському літописі 1152 року як про фортецю. Але останні археологічні розкопки свідчать, що вже на початку нашої ери, тобто майже 1800-1900 рр. тому на місці сучасного Глухова існувало велике поселення».
«Це зараз невеличке за кількістю жителів місто має давню історію. Воно було столицею України, про його славу розповідають не тільки історичні документи, а й численні легенди та споруди. В це місто я надзвичайно закоханий, — сказав Мішель Терещенко. — Глухів для мене — це маленький Париж. Місто закоханих і жебраків. Місто великих сподівань і незворотних втрат. Місто містерії та драми. Прибувши сюди, неможливо його залишити та проміняти на іншу галасливу місцевість. Саме тут наше небо стикається зі землею.
«Я хочу тут жити і виправляти понівечені часом і злими людьми цінності, те, що становить фундамент нашого українського сьогодення, — звіряється нащадок славетного роду. — Дещо зникло навіки, хоч і те треба нам якось пізнати. Воно десь там, у надрах нашої душі живе. За допомогою історичних джерел можна пізнавати тіло духовне і розум наших предків. Справжню історію нашого минулого треба розвивати в доброму та конструктивному напрямку. Глухів — це те місце, звідкіля тягнуться нитки нашого культурного життя. Отже, ця земля мене тягне невидимими почуттями, вона для мене своєрідний храм, який цінний видимим і невидимим образом почуттів, які десь в моїх генах. Можливо, що для Терещенкового роду нема переводу».
Перша мрія Михайла Терещенка здійснилася, коли 21 березня ц. р. Петро Порошенко вручив йому паспорт громадянина України. Президент високо оцінив наміри і рішення п. Терещенка отримати українське громадянство в непрості для України часи. Його висока національна свідомість, любов до землі своїх предків допомогла підняти таке відповідальне рішення.
А 25 жовтня ц. р. на час місцевих виборах мера Глухова Михайло Терещенко сенсаційно набрав більше 60 % голосів виборців. Він — людина чесна, людина діла. Його перемога дає надію, що Глухів опиниться в руках доброго господаря.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply