Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

866 років тому Климентій Смолятич був обраний митрополитом Української церкви

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

866 років тому Климентій Смолятич був обраний митрополитом Української церкви

Климентій Смолятич був дуже високорозвиненою людиною, церковним письменником, який писав релігійні та філософські твори. Климентій був ченцем Зарубського монастиря на Київщині, а також ставлеником Київського великого князя Ізяслава Мстиславича. Це з його ініціативи 27 липня 1147 року Климентія Смолятича самим Собором руських єпископів без участі патріарха Константинопольського було обрано митрополитом Київським. Климент став на кафедрі третім в історії русином (українцем) після митрополитів Єфрема ІІ й Іларіона.
Київська митрополія в той час належала до Константинопольського патріархату, тому два єпископи – новгородський Нифонт (колишній печерський монах) і смоленський Мануїл (грек) були дуже незадоволені й протестували проти поставлення Климентія на посаду Київського митрополита без санкції Патріарха Константинопольського.
То був час загострення князівських міжусобиць, і Климентій став на бік київського князя Ізяслава. Із цієї причини повноваження митрополита Климентія були визнані лише на теренах, що перебували в межах політичного впливу Ізяслава.
Проти Климентія Смолятича виникла політично-церковна опозиція, керівниками якої були князь Юрій Долгорукий і новгородський єпископ Нифонт. Після смерті князя Ізяслава 1154-го Климентій був змушений залишити посаду, яку обійняв митрополит Костянтин.
Климент іще мав нагоду повернутися на митрополію. Після смерті  Долгорукого, коли діти Ізяслава покликали на Київський стіл свого дядька Ростислава, вони відстоювали перед ним кандидатуру Климента. Але Ростислав  вважав, що в Києві мав залишатися митрополит Костянтин. Після його смерті князь хотів зробити Климента митрополитом, заради чого посилав посольство в Константинополь; але на шляху у Візантію руські посли зустріли нового митрополита-грека, що йшов на Русь із почтом, і змушені були повернутися назад. Князь Ростислав, задобрений багатьма дарунками царгородців, відмовився від свого задуму. Право ставляти на Русь митрополитів залишилося за Константинопольським патріархом. Від цього моменту руські літописи перестають згадувати про Климента, про його подальшу долю не відомо.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply