Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 18, 2020

Богородиці Десятинної

Автор:

|

Травень 08, 2014

|

Рубрика:

Богородиці Десятинної

Освячення Десятинної церкви. Мініатюра з Радзивилівського літопису

Коли мова заходить про ранній етап історії християнства Київської Русі, доводиться миритися з тим, що з письмових джерел про нього відомо вкрай мало. Варто лишень уявити, що від хрещення до створення «Повісті минулих літ» минуло понад 120 років. Недарма вже тоді сперечалися, де саме охрестився князь Володимир: дехто стверджував, що в Корсуні, хто — у Києві, а хтось — іще деінде. Те ж стосується й головного собору Київської Русі — Десятинної церкви. Від моменту загибелі цього пам’ятника минуло вже майже вісім століть, але суперечки про нього точаться донині.

Церква — загадка
Заради історичної справедливості варто значити, що Десятинна церква не була ні першим храмом Києва, ні першим собором Києва, ні першою кам’яною церквою Києва. У джерелах прямо вказано церкву Іллі на Подолі ще до Хрещення Русі, і кажуть, що храм той був соборним, а отже, були й інші.
Фахівець зі слов’янсько-руської археології й історії  Михайло Каргер згадував, що знайшов залишки цього храму при розкопках київського Подолу й що він був кам’яним.
Після хрещення Володимир поставив кілька дерев’яних церков, а потім розпочав будівництво головного храму своєї країни. У всіх давніх джерелах мовиться, що храм було присвячено Богородиці, але не уточнюється — як. Можливо, Успіння Богородиці? А може, Різдва? Цього ми не знаємо. Понад те, точно не відомо навіть про рік закладення храму. Різні літописи подаають 989, 990 і 991 роки . То що ж нам відомо достеменно?

На утримання — десятину від доходів
Храм був освячений 12 травня 996 року — ця дата фігурує у багатьох джерелах. Точно знаємо, що відразу ж він отримав назву Десятинної церкви: на утримання її князь Володимир виділив одну десяту від доходів князівської скарбниці.
Потім у храмі було поховано кістки князевих братів Ярополка і Олега, що полягли у боротьбі за князівський престол. Причому останки були піддані унікальній процедурі: їх охрестили.
Поховали в Десятинній церкві й першу християнську правительку Київської Русі Ольгу. Під час розкопок було знайдено мармуровий саркофаг. Вважається, що саме в ньому упокоїлася свята рівноапостольна княгиня.
1039 року Десятинну церкву освятили заново. Навіщо? Не відомо. Може, її добудовували або сталася пожежа. У будь-якому разі, далі про неї дуже мало інформації: близько 1037-го в Києві спорудили новий собор — Софію Київську, що збереглася досі, і центр духовного життя Київської Русі за Володимирового сина Ярослава Мудрого перемістився сюди.
Десятинна церква простояла до 1240 року, коли була зруйнована при взятті Києва військами хана Батия: обвалилася – чи-то нападники постаралися, чи-то люду, що ховався від супостата, напхалося стільки, що храм не витримав його тиску.

Розкопки та реконструкції
У 1630-1640-х роках митрополит Петро Могила влаштував у південно-західному куті руїн стародавнього храму маленьку церкву. Вона простояла до 1828-го, коли замість неї на більшій території древньої церкви збудували нову, за проектом архітектора Василя Стасова, попередньо провівши розкопки. 1824 року їх провадив археолог К. Лохвицький, але якість його роботи було визнано жахливою, тож 1826-го Лохвицького змінив архітектор Н. Єфімов. У 1908-1911 роках ті частини Десятинної церкви, що не потрапили під забудову, розкопав Д. Мілєєв, його роботу в 1912-1914-х продовжив його учень П. Вельмін. У 1938-1939 роках, після знесення церкви Стасова, усе, що не розкопали Мілєєв і Вельмін, дослідив Каргер, зведений план розкопок якого нині вважається хрестоматійним.
Але навіть ці розкопки виявилися неповними, фіксація їх результатів була не дуже задовільною, самі ж вони фактично знищили левову частку збережених решток пам’ятника. Тому велика частина того, що ми знаємо про храм, належить до числа дискусійної інформації. Навіть якщо говорити про план церкви, у науковому обігу є більш ніж десяток її реконструкцій, а скільки було спроб реконструювати зовнішній вигляд Богородиці Десятинної!
Храм був чималим: 35 на 37 м (разом із фундаментом, без апсид). Він був збудований із плінфи (широка та плоска обпалена плитоподібна цегла) — плиток розміром31 х 31 х 2,5 см.
Здавалось би, після розкопок Каргера та музеєфікації плану церкви можна поставити крапку – дуже багато незрозумілого, але де взяти нові дані?

Нові відкриття
А однак виявилося, що є звідки. 2005 року фундаменти храму знову повністю розкопали російські й українські археологи ( керували розкопками Гліб Івакін (Київ) і Олег Йоаннисян (Санкт-Петербург). Цього разу дослідження провели максимально ретельно, без поспіху фіксуючи кожен камінь.
Учені дійшли висновку, що насправді храм був зовсім не таким, яким його вважали історики архітектури. І в усіх наявних реконструкціях присутня, щонайменше, одна дуже серйозна помилка.
Можна вважати цілком доведеним фактом, що цей храм було споруджено одразу. Доти стверджувалося, що ядро пам’ятника побудовано в 989-996 рр., а в XI столітті його додатково забудували галереями (принаймні, частково). Виявилося ж, що всі елементи плану храму – від закладки до освячення – склалися в один період, але в процесі будівництва задум і тип будівлі змінилися.
Спершу, як і вважалося досі, храм будували як хрестово-купольний. Так зводилися майже всі давньоруські храми до монгольської навали, за винятком кількох будівель-ротонд .
Але Десятинна церква — головний храм нової християнської держави . Він мав бути великим. Власних майстрів-архітекторів для такої справи Київська Русь не мала, а у Візантії тоді просто не будували таких великих хрестово-купольних будівель.
Уже розпочавши будівництво, будівничі зрозуміли, що хрестово-купольні склепіння такого розміру їм не вдадуться, і збудували більш просту в роботі та звичну для них базиліку. Археологи встановили дуже цікавий факт: будівельникам навіть довелося розібрати частину вже побудованої споруди – у засипаному в процесі будівництва Десятинної церкви стародавньому рові було виявлено фрагменти кладки.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply