Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 27, 2020

68 років тому органи НКВС заарештували митрополита УГКЦ Йосипа Сліпого

Автор:

|

Квітень 11, 2013

|

Рубрика:

68 років тому органи НКВС заарештували митрополита УГКЦ Йосипа Сліпого

11 квітня 1945 року НКВС рішенням головних керівників СРСР арештував митрополита Української греко-католицької церкви Йосипа Сліпого й низку інших греко-католицьких священиків, що належали до числа вищого керівництва Церквою. Лишень за рік митрополита звинуватили у «ворожій діяльності проти УРСР і співпраці з німецькими окупантами» та присудили до восьми років примусових робіт у таборах Сибіру. Після встановлення більшовицької влади в західноукраїнських землях нове керівництво одразу розпочало наступ і на Українську греко-католицьку церкву. Виник цей процес 1939 року, і формальним приводом до перших арештів стало нібито вороже ставлення до возз’єднання СРСР і Західної України. Однак справжньою метою була цілковита ліквідація Церкви, позаяк вона була носієм української національної ідеї та впливала не тільки на релігійні питання, а й на все суспіль,но-політичне життя в Галичині.
Так, 11 квітня 1945-го капітан держбезпеки Бріккер підписав постанову про арешт Й. Сліпого. Йому інкримінували публікування антирадянських статей і брошур, членство в Національній Раді під час німецької окупації, яку підтримувала ОУН, переховування у своїй резиденції нелегалів ОУН і німецьких агентів, незаконне звільнення засуджених за антирадянську діяльність осіб із таборів тощо.
Однак, остерігаючись громадського осуду, влада скерувала Й. Сліпого в Київ, де тільки через рік йосу було висунуто офіційне обвинувачення. Загалом разом із вісьмома роками першого присуду митрополит поневірявся в таборах 18 років. 25 лютого 1965 року Папа Римський призначив його кардиналом УГКЦ. Проте впродовж усього його подальшого життя радянські керівники забороняли Йосипу Сліпому повернутися з Ватикану додому, в Україну, хоча й там він провадив активну політику, спрямовану на відродження та популяризацію УГКЦ на українських теренах.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply