Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 16, 2019

359 років тому на Поділлі польські війська почали облогу фортеці Буша

Автор:

|

Листопад 27, 2013

|

Рубрика:

359 років тому на Поділлі польські війська почали облогу фортеці Буша

28 листопада 1654 30-тисячне польське військо обложило подільське місто-фортецю Бушу. Головною метою поляків було повернення міста під владу короля Речі Посполитої Яна Казимира, адже, згідно з Переяславською угодою, підписаною Богданом Хмельницьким у січні 1654 року, Україна переходила під владу Росії.
У боях під Бушею польське військо очолив коронний гетьман Станіслав Потоцький, польним гетьманом був Станіслав Лянцкоронський, а коронним обозним – Стефан Чарнецький. Разом із поляками в облозі брали участь і 1 200 німецьких волонтерів із Марієнбурзького полку, а також два угорських полки. Військо оборони очолили полковники Махачинський і Зеленський. А в самому місті перебувало не більше, ніж 6-8 тис. чоловік. Проте й із такими силами городянам удалося тримати оборону два дні.
За свідченнями очевидців, навіть коли ворог увійшов до міста, його мешканці, щоби не потрапити в руки поляків, почали самі підпалювати будинки й кидатися у вогонь. Польський історик В. Каховський писав, що деякі жінки й дівчата разом з дітьми добровільно кидалися в полум’я, інші – топилися в глибоких криницях. 30 листопада захисники підірвали себе разом із фортецею.
За легендою, останнім етапом оборони керувала вдова сотника Завісного Мар’яна. Коли вороги ввірвалися в місто, вона підпалила порохові погреби, знищивши вибухом фортецю разом із загарбниками.
Така героїчна оборона міста навіть надихнула українського класика Михайла Старицького написати історичну драму «Облога Буші», яка побачила світ 1899 року.
Донині збереглася лише одна з фортечних башт, яку 1756 року перебудували на дзвіницю зведеної поруч Михайлівської церкви (зруйнована в радянські часи). Тепер вежа відреставрована, на період реконструкції церкви використовувалася як храм. 2000 року створено Державний історико-культурний заповідник “Буша”, проводяться археологічні дослідження.

Доброслава Хміль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...