Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

2 травня 165 років тому у Львові виникла перша в Галичині політична організація

Автор:

|

Травень 01, 2013

|

Рубрика:

2 травня 165 років тому у Львові виникла перша в Галичині політична організація

Навесні 1848 року в Західній Європі, у тому числі в Австро-Угорщині, у межах якої перебувала й частина західної України, почався революційний рух. Українці теж вирішили скористатися ситуацією й 19 квітня від імені українських галичан передали імператору петицію з демократичними вимогами. 
Між тим, революція тривала, і в регіоні почали виникати національно-політичні організації.
2 травня 1848 року представники греко-католицького духовенства на чолі з черемиським єпископом Григорієм Яхимовичем і львівської інтелігенції утворили у Львові Головну Руську Раду. Вона складалася із 30 членів. Окрім Яхимовича до неї ввійшли канонік Михайло Куземський (пізніше єпископ Холмський) і письменник Іван Борисикевич та два секретарі: о. Михаїл Малиновський й Теодор Лсонтович. На перші збори Головної Руської Ради прийшло близько триста українців, а також кілька поляків, які переконували українців, що їм не треба окремої репрезентації, вистачить одна польська для всіх мешканців Галичини. Коли ж українці на це не погодилися, поляки залишили збори.
Головна Руська Рада видала свій маніфест до народу, в якому сповіщала про своє заснування, підкреслила єдність українців під Австрією з українцями під російською займанщиною. “Ми русини галицькі належимо до великого руського народу, котрий одним говорить язиком і 15 мільйонів виносить, з котрого півтретя мільйона землю галицьку замешкує. Той нарід був колись самодільний, рівнявся славі найможнішим народам Європи, мав свій письменний язик, свої власні устави, своїх власних князів, одним словом, був у добрім биттю, заможним і сильним. Через неприязні судьби і різні політичні нещастя розпався поволі той великий нарід, стратив свою самодіяльність, своїх князів і прийшов під чуже панування.”
Одночасно Головна Руська Рада почала видавати власний друкований орган, перший український часопис народною мовою “Зоря Галицька”, “письмо повременное для справ народно-політичних, церковних, словесности і сільського господарства галицько-руського і буковинсько-руського народа”. Вона скоро набула такої популярності, що народ виходив за село до листоноші, щоби швидше довідатися про новини зі світу. Власне, у “Зорі Галицькій” з’явилася відповідь міністра внутрішніх справ на петицію Головної Руської Ради до цісаря та її “Відозва до руського народу”.
Поляки застосовували різні інтриги, щоби завадити діяльності Головної Руської Ради. Вони доводили австрійській владі, що Руська Рада висловлює погляди й бажання тільки однієї клерикальної фракції й не репрезентує цілого народу. Це твердження було наскрізь фальшиве, бо хоча провідниками українського народу в Галичині були тоді переважно священики, проте їх політика не була кастовою та клерикальною, а національною й українською. У боротьбі з польськими інтригами Головна Рада вийшла переможцем, згуртувавши навколо себе всю свідому інтелігенцію та селянські маси.
Розпустили Раду через три роки – 1851-го.

Олексій Гай

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply