Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 19, 2020

11 грудня 1648-го в Києві почалося повстання проти польсько-шляхетського панування

Автор:

|

Грудень 11, 2013

|

Рубрика:

11 грудня 1648-го в Києві почалося повстання проти польсько-шляхетського панування

Повстання проти шляхетської Польщі під керівництвом Богдана Хмельницького, яке спалахнуло на початку 1648 року на Запоріжжі, невдовзі охопило значну частину України.
Уже в травні повсталі козаки й селяни здобули перші перемоги над польськими військами, розгромивши їх під Жовтими Водами та під Корсунем.
Після Корсунської битви 16 травня 1648 київська шляхта разом із заможними міщанами кинулася спішно виїжджати до Польщі. Станом на початок липня, із Києва втекла майже вся знать, а також частина шляхти й багатого міщанства.
Городяни, козаки, селяни, які співчували повстанцям, із нетерпінням чекали на прихід козацького війська.
На початку червня 1648-го Богдан Хмельницький вислав трьохтисячний загін козаків, які за допомогою городян оволоділи Києвом.
Загін козаків, що перебував у Києві, у середині червня 1648 року виступив у похід проти польських військ на Брацлавщину. Скориставшись цим, польська та частина української шляхти за допомогою київського митрополита Косова відновила в місті владу польсько-шляхетської адміністрації.
У вересні 1648 року на річці Пиляві селянсько-козацьке військо завдало нищівної поразки польсько-шляхетським військам. Потім воно рушило до західної України.
Польський уряд змушений був розпочати з Хмельницьким перемовини. Після переможного походу на західноукраїнські землі селянсько-козацька армія повернулася на Подніпров’ї. При її підході до Києва міщани знову піднялися проти шляхти.
11 грудня 1648 тут спалахнуло повстання, у якому взяли участь міщани та козаки. Повсталі «шляхту… топили … убивали», захопили київський замок із гарматами та бойовими припасами, а також міську ратушу. Влада в Києві перейшла до рук повсталих.
23 грудня звільнений Київ урочисто зустрів селянсько-козацьке військо на чолі з Богданом Хмельницьким. «Увесь народ вийшов із міста, уся чернь вітала його», – писав представник польського уряду.
Через Золоті ворота Хмельницький в’їхав у місто. У всіх церквах дзвонили дзвони. Стріляли з гармат. Біля Софійського собору Хмельницького вітали митрополит, духовенство та городяни. Студенти Києво-Братської колегії читали на його честь вірші.
Хмельницький добре розумів значення Києва як національного, економічного й культурно-ідеологічного центру . Він підкреслював право повсталого українського народу на Київ як «мiсто наше столичне». «Мій Київ, я – пан і воєвода київський», – так заявив він польським комісарам іще на перемовинах на початку 1649 року.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply