Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 14, 2019

Як будували Львівську оперу

Автор:

|

Травень 05, 2016

|

Рубрика:

Як будували Львівську оперу
Опера у Львові на завершальному етапі будівництва. Фото 1900 року

Опера у Львові на завершальному етапі будівництва. Фото 1900 року

Львів’яни вже давно звикли до надзвичайної краси міського театру опери та балету — дивовижного храму не тільки театрального, але й архітектурного мистецтва. Щодня тисячі львів’ян проходять повз цю унікальну споруду, наздогоняючи свої буденні справи та не помічаючи цієї дивовижної краси.
Бурхливий соціально-економічний розвиток Галичини кінця XIX ст. передував появі цієї архітектурної перлини Львова. Саме у той період стала відчутною потреба побудови у Королівському столичному місті великого міського театру.
1895-го стартував конкурс на кращий проект будівлі, в якому серед багатьох взяла участь фірма «Гельмер і Фельнер», що побудувала понад 40 театрів у Росії й Австро-Угорщині, в Болгарії та Німеччині. Серед відомих конкурсантів участь у проекті взяв також автор Краківского театру архітектор Я. Завейський. Компетентне незалежне журі в Лейпциґу одноголосно визнало найкращим проект Зигмунта Горголевського (1845-1903), випускника Берлінської будівничої академії та директора Львівської вищої художньо-промислової школи.
Переможець приємно здивував вибором місця для споруди — центр міста, хоч той і тоді був щільно забудований. Архітектор сміливо запропонував заховати під землею річку Полтву, що протікала у цьому місці, а замість фундаменту застосував — уперше в Європі — суцільну бетонну основу.
Повномасштабний процес перекриття Полтви розпочався 1885 року засклепінням річки вздовж сучасного проспекту Шевченка. Роботи продовжилися 1887-го вздовж сучасного проспекту Свободи. Усіма роботами керував Вацлав Ібіанський. До 1895 року перекрито 837 м Полтви та понад 500 м притоки Пасіки.
Усунення Полтви кардинально змінило вигляд центральної частини міста. Замість брудного потоку з’явилися алеї та сквери. Стави, що існували на притоках Полтви, при їхньому перекритті осушувалися, а на їхньому місці з’являлися нові площі та сквери.
Наріжний камінь у підмурівок театру було закладено у червні 1897-го. Автор проекту сам керував і земляними, і будівельними, і споряджувальними роботами, залучивши до них кращі львівські та зарубіжні фірми. Основне навантаження лягло на відому фірму Івана Левинського.
При зведенні споруди використовувалися переважно місцеві матеріали. За кордоном виготовлялися: форми деталей із мармуру — у Відні, а спеціальне полотно для розписів фойє — у Бельгії. Монтаж електричного освітлення проводила австрійська фірма «Сімменс-Гальске», механізацією сцени займалася польська фірма з ремонту вагонів із міста Санок.
Грандіозне будівництво тривало майже три роки. Воно було здійснене на кошти міської управи, громадян Львова й околиць у вигляді добровільних внесків і меценатських пожертв. Вартість будівництва становила 2,4 млн австрійських крон.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply