Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Волохатий носоріг, якому 10 тис. років

Автор:

|

Квітень 19, 2018

|

Рубрика:

Волохатий носоріг, якому 10 тис. років

Львівські музейники відреставрували опудало волохатого носорога, який жив на Прикарпатті понад 10 тис. років тому. Давню тварину на початку минулого століття знайшли у селі Старуня на 17-метровій глибині. Знахідка стала унікальною для науковців, бо носоріг зберігся навіть із нутрощами та шкірою, з однієї шахти тоді витягли трьох носорогів та мамонта.
На опудалі самки носорога вовни залишилося мало, тому реставратори її взагалі прибрали. Тварина була 3 м. заввишки, важила до 3 т, а на голові мала два великих роги, від котрих на опудалі збереглася лише основа.
«Передній ріг мав довжину близько 1 м, задній — до 50 см. Ними розгортали сніг, щоб дістатися до свого основного корму — рослинам», — розповів Андрій Бокотей, науковий співробітник Львівського природознавчого музею.
Зараз самка носорога у такій позі, як її й знайшли, збереглася лише передня частина і двометровий клапоть шкіри, решту реставратори доробили з гіпсу. Але експонат усе одно унікальний, бо на всю Європу таких носорогів лише два — у Львові та Кракові. І обидва родом із прикарпатської Старуні.
За словами науковців, у часи, коли на Землі ще бігали мамонти, на місці селища було озеро розміром 200 х 300 м. Саме туди йшли пити воду носороги та мамонти, але на берег вдавалося вийти не всім. Консервантом для тіл стали великі поклади озокериту, мінералу, схожого на віск. Він і забезпечив тривале зберігання тіл.
«Тварини завжди хочуть солі, попити соленої водички, лизнути солі. І вони йдуть до цього озера-болота. А там ще й озокерит-бітум, згущена смола. Він став ногою і його туди потягнуло», — пояснив Олег Адаменко, доктор геолого-мінералогічних наук.
Д-р Бокотей вважає, що самка носорога могла загинути через людей. «У неї на боці є отвір, залишений від списа давньої людини. Ймовірно, на неї полювали, вона втікала та необачно втрапила в пастку.
Задоволені своєю роботою фахівці хочуть узятися за реставрацію мамонта. Відкриття ж експозиції планують наприкінці року. Тим часом івано-франківські науковці мріють про нову експедицію до Старуні, бо дані їхніх досліджень свідчать, що в озокеритових покладах можна знайти ще багато цікавого.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply