Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 28, 2020

Українські повстанці «бандерівцями» себе не називали

Автор:

|

Травень 19, 2016

|

Рубрика:

Українські повстанці «бандерівцями» себе не називали
Бійці УПА

Бійці УПА

Тисячі зруйнованих доль, десятки років тюремних поневірянь і півстоліття переслідувань — любов до рідної країни для українських повстанців коштувала дуже дорого. Коли у часи Другої світової війни Україна опиналася між перехресних вогнів двох могутніх окупантів — Радянського Союзу та нацистської Німеччини, почали зникати всі надії на самостійність держави. Саме тоді сотні тисяч патріотів покинули рідні домівки та звичний спосіб життя, щоб перейти у підпілля. Заради незалежності своєї землі вони поставили на карту власну долю, тож і не перебирали союзниками. «Вони були готові боротися під яким хочеш ідеологічним прапором, але в ім’я Української держави», — зазначає політв’язень Юрій Шухевич.
За участь у визвольній боротьбі упівцям загрожували роки таборів суворого режиму чи, навіть, фізична розправа. Тож повстанці добре уміли конспіруватися та призвичаювались до життя у жорстких умовах. «Є такі колишні підпільники, котрі й досі живуть під вигаданими прізвищами. Відомий навіть випадок, коли упівець 20 років переховувався у домівці однієї місцевої мешканки, і лише 1967-го його таки затримали», — наголошує Андрій Усач, кандидат історичних наук.
Підпільний рух і його партизанська армія набирали стрімкого розвитку. Цьому сприяло і місцеве населення, яке як могло підтримувало повстанців. Тож, щоб дискредитувати воїнів УПА, часто радянські та навіть польські війська перевдягались в українську форму. «Вони всі носили український тризуб, вміли розмовляти українською мовою. Упівці часто їх не чіпали — думали, що то йдуть свої», — розповідає д-р Усач.
Разом із тим, багато дослідників зазначають: саме походження терміну «бандерівці», яким повстанців називали і після смерті головного ідейного провідника ОУН, швидше за все, — вигадка радянської пропаганди. Самі ж підпільники це слово ніколи не вживали. «Це було чисто більшовицьке — за аналогією з «мазепинцями». Ми ніколи себе не називали «бандерівцями», — акцентує Дарія Полюга, колишня зв’язкова ОУН.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply